Про розвиток людського потенціалу та можливості для розвитку територіальних громад йшлося на круглому столі «Університет, бізнес, громади», який відбувся в НУ «Запорізька політехніка». Представники Ради відновлення Запоріжжя також взяли участь в цьому заході.
Над темою відбудови громад Запорізького краю працюють тисячі людей: посадовці, науковці, підприємці, громадські активісти, студенти тощо. В процесі планування підтвердилася давня українська приказка «Де дружніші, там і сильніші», тому почали з’являтися об’єднання.
Людина – цінний капітал
В Запорізькій політехніці відбувся круглий стіл за участі керівництва області, представників університету, голів територіальних громад Запорізької області, представників бізнесу та Ради відновлення Запоріжжя. Мета зустрічі – налагодження продуктивної стратегічної співпраці між навчальними закладами, бізнесом та безпосередньо громадами, адже одним з найгостріших питань повоєнної відбудови регіону є нестача фахівців. В рамках проєкту «Університет, бізнес, громади» експерти різних напрямків готові об’єднатися та спільними зусиллями подолати низку викликів, створених російським вторгненням.
– Запорізька область – це успішний агропромисловий регіон, туристично привабливий, і після Перемоги ми маємо цей статус відновити. Зараз область має задавати тренд на відновлення на рівні держави, в тому числі, за рахунок успішного розвитку наших громад, – відзначив ректор КУ «Запорізька політехніка» Віктор Грешта. – Одне з найважливіших питань, у вирішенні якого може допомогти університет, – це розвиток людського капіталу, створення умов для повернення наших людей у свої рідні громади.
Через військову агресію рф проти України дуже відчутне зниження економічної активності малого і середнього бізнесу, представники якого є основними роботодавцями, із одночасним зростанням кількості громадян, які знаходяться за межею бідності. Водночас, з’явилася реальна загроза втрати інтелектуального потенціалу країни через масовий відтік з України кваліфікованих спеціалістів в усіх сферах суспільного життя та економіки.
На допомогу у вирішенні цих проблем стають університети. Зокрема, «Запорізька політехніка», з якою у Ради відновлення Запоріжжя вже підписаний меморандум про співпрацю, пропонує низку нових програм для отримання освіти, підвищення кваліфікації та перепрофілювання згідно з новими потребами у розвитку громад. Навчання здійснюється як на контрактній основі, так і за державний кошт, при чому цьогоріч низка категорій громадян може скористатися державними ваучерами на навчання, які покриють вартість здобуття освіти.
Також університет пропонує дуальну форму здобуття освіти для студентів 1-3 курсу. Дуальна освіта поєднує теоретичну підготовку в навчальному закладі з практичною роботою на підприємствах, в установах та організаціях. Тобто студенти зможуть навчатися та працювати одночасно, що значно підвищує і їхню фаховість, і шанс на отримання роботи по закінченню університету. Час наразі відіграє дуже важливу роль, адже відновленням потенціалу громад потрібно займатися ще вчора.
Головні питання
Деякі громади, не гаючи часу, стали до роботи та почали з головного: виявлення потреб. Зокрема, Матвіївська сільська територіальна громада вже провела анкетування серед мешканців різних категорій та вже систематизує результати опитування. Попередні висновки представники громади показали під час круглого столу.
Перші результати засвідчили, що серед найбільших наявних проблем у конкретно цій громаді є (у порядку зменшення кількості голосів в опитуванні):
– недостатня громадська ініціативність та активність мешканців;
– засміченість довкілля;
– зношеність інженерних мереж;
– безробіття;
– забрудненість питної води.
Інші проблеми ідуть з відчутним відривом від «лідерів».
Також мешканцям пропонували розставити пріоритети у розвитку громади. Результати – на слайді.
Цікавими є і результати щодо першочерговості вирішення нагальних завдань у громаді. Наприклад, на друге місце «вирвалась» задача розвивати туризм, а от покращення якості водопостачання, яке було в ТОП проблем, опинилося майже в кінці.
Подібні опитування є чудовим інструментом для визначення потреб громад, адже хто, як не мешканці, знають про свої території та їхні негаразди якнайкраще?
Де гроші?
Після визначення пріоритетів настане час вирішення нагальних питань. Звичайно, що власними силами знекровлені громади Запорізької області, які не знаходилися під окупацією, не кажучи вже про тимчасово окуповані території, відновитися не зможуть. Частину грошей виділить держава з коштів платників податків та міжнародної допомоги, але їх явно буде недостатньо для покриття усіх потреб. Тут на допомогу прийдуть міжнародні інституції – грантодавці, або донори.
Порівняно з іншими інструментами фінансування, такими як банківський кредит, залучення інвестора, збір коштів напряму від благодійників чи краудфандинг, грантові проєкти мають низку переваг. Серед них член Ради відновлення Запоріжжя, директор ГС «Запорізький кластер «ІАМ» Андрій Карпенко, який був доповідачем на круглому столі в Політехніці, виділив такі:
- гроші не треба повертати, якщо проєкт ефективно реалізований;
- грантодавець контролює використання коштів, але не втручається у внутрішній менеджмент;
- систематичність залучення – якщо громада успішно реалізувала один проєкт, є гарні шанси залучити кошти на інші;
- можливість використання грантового ресурсу – як людського, так і матеріального.
Наразі грантові можливості надають як Уряд, так і низка українських та закордонних фондів, зі списком яких ви можете ознайомитись у презентації Андрія Карпенка.
Хто цим буде займатися?
Мало не всі переселенці та біженці ставлять собі питання: а чи варто повертатися в Україну? Де заробляти на життя?
Україна стоїть перед загрозою втрати інтелектуального потенціалу її розбудови. Молодь виїжджає на навчання до західних університетів, що створює сприятливі умови для їх подальшого працевлаштування у ЄС. Чи повернуться вони в рідні міста та села, понівечені війною? Більшість – ні, якщо вони не будуть бачити перспектив.
А якщо розглянути питання під іншим кутом? Їхній досвід навчання і роботи у ЄС чи інших країнах може і буде сприяти позитивній трансформації соціально-економічного життя в громадах при поверненні. Знаючи про можливості отримати освіту за затребуваною спеціальністю та одразу втілити у життя отримані знання, залучити грантові кошти, студенти, молоді фахівці та досвідчені робітники можуть змінити свою думку.
І тоді Україна отримає другий шанс – не тільки на ВІДбудову, але і на потужну РОЗбудову себе як економічно сильного, інтелектуально потужного, технологічно сильного світового гравця.
Олександра Савченко