Через воєнний стан та економічні складнощі державна система моніторингу довкілля не відповідає викликам та вимогам сьогодення. Їй не вистачає оперативності та системи сповідення населення. Тож програма «Чисте повітря для України» з 2018 року розвиває мережу громадського моніторингу якості повітря та радіації EcoCity, яка сьогодні достатньо розгалужена і дає уявлення про ситуацію з повітрям в регіонах України та дозволяє фіксувати наслідки обстрілів з боку окупантів і викликаних ними надзвичайних ситуацій.
Програма «Чисте повітря для України» реалізується з 2018 року спільними зусиллями ГО «Арніка» (Прага, Чехія) та мережі місцевих неурядових організацій з різних регіонів країни. В Запоріжжі партнером є ГО «Екосенс».
Найбільшим досягненням програми є створення найбільш розгалуженої та найсучаснішої в Україні мережі моніторингу якості атмосферного повітря EcoCity дані якої доступні для всіх на інтерактивній мапі https://eco-city.org.ua/.
Команда технічних експертів з громадського моніторингу якості повітря партнерської ГО «Фрі Ардуіно» (Івано-Франківськ) ще до війни розробила декілька моделей інноваційних та доступних для населення станцій моніторингу, які здатні вимірювати до 19 забруднюючих речовин у повітрі (PM1, PM2.5, PM10, PM100, NO2, SO2, CO, CH4, CH2O, H2S, O3, UVB/UVA, TVOC, NH3, CL2, FT, HF, PH3, O2), одорацію та радіаційний фон.
З 2018 року було виготовлено більше 700 таких станцій моніторингу якості повітря, частину яких безоплатно надано громадським організаціям, активістам та волонтерам, школам і університетам.
Початок повномасштабного вторгнення РФ в Україну призвів до часткового руйнування мережі громадського моніторингу якості повітря по всій Україні. Частина партнерів була вимушена залишити свої міста та відключити станції, деякі пости спостереження зруйновані внаслідок бойових дій, деякі знеструмлені на окупованих територіях. Проте основа системи EcoCity була збережена, частина партнерів повернулась до роботи.
Програма «Чисте повітря для України» оперативно адаптувалась до потреб та реалій війни. Оскільки українці найбільше переживають через загрозу ядерного удару або хімічної атаки, то була розроблена спеціальна станція Arnika Hazard Monitor. Окрім сенсору пилу PM2.5 та PM10, вона обладнана сенсорами радіаційного фону і на вибір хлору, аміаку, фосфіну. Вже 17 таких станцій встановлено та активовано на території України.
Майже 200 станцій EcoCity, попри військові дії, щоденно забезпечують моніторинг якості повітря в різних регіонах, мирних і окупованих, та оцінюють концентрацію різних забруднювачів та рівень радіації 24/7. Зараз мережа EcoСity передає дані про рівень радіації безпосередньо з прифронтових територій, близьких до окупованих, зокрема з району найбільшої в Європі Запорізької атомної станції.
Під час війни ГО “Екосенс” встановлено 3 станції з датчиками радіаційного фону, хлору, аміаку. І дві з них – з датчиками одорації (електронний ніс).
Запрошуємо запоріжців стежити за якістю повітряя та рівнем радіації на сайті https://eco-city.org.ua/.
Офіційний вебресурс і мобільний додаток Міндовкілля ЕкоЗагроза теж використовує ці дані всеукраїнської мережі громадського моніторингу, тож цій інформації можна довіряти.