У квітні 2022 року Указом Президента було створено Національну раду з відновлення України від наслідків війни. І хоча повноцінне відновлення економіки та інфраструктури країни може розпочатися лише після завершення масштабних воєнних дій та звільнення територій, вже зараз тривають дискусії та складаються плани розбудови країни.
У липні 2022 року Україна представила в Лугано (Швейцарія) План відновлення України.
Заявлено, що стратегічна ціль повоєнного відновлення – чисте та безпечне довкілля, подальший рух європейським «зеленим курсом» та відбудова економіки за принципами сталого розвитку.
І держава вже дбає про залучення інвестицій. В рамках програми LIFE, до якої нещодавно приєдналася Україна, зможемо реалізовувати низку проєктів ще до того, як станемо членом Євросоюзу.
Над розробкою розділу «Екологічна безпека» працювало понад 200 експертів. Як результат, маємо 76 природоохоронних проєктів, на реалізацію яких нам потрібно 25,5 млрд євро.
Україна планує реалізувати 9 нагальних реформ: у сфері управління відходами, державного екологічного контролю, регулювання промислового забруднення, комплексного моніторингу довкілля, управління природоохоронними територіями тощо.
Серед практичних результатів, до яких прагнутимуть, – використання сучасних технологій для відбудови промисловості та зменшення викидів парникових газів у 10 разів.
Також Міністерство накреслює створити:
- понад 100 сучасних об’єктів управління відходами;
- 10 зразкових національних парків відповідно до стандартів ЄС;
- 10 реабілітаційних центрів для диких тварин;
- 15 біопереходів на шляху міграції тварин;
- 9 лісонасіннєвих центрів з вирощування саджанців дерев.
«Нам потрібно буде відновити наші міста за найвищими стандартами енергоефективності та з урахуванням клімату, – каже Наталя Гозак, виконавча директорка ГО «Екодія». – Ми більше не можемо залежати від викопного палива. Нам потрібно відновити пошкоджені екосистеми та стимулювати чисту промисловість. Попереду десятиліття важкої роботи, і ми не можемо дозволити собі неправильно спланувати її з самого початку».
При відбудові великих міст реконструкція має бути зосереджена на використанні стійких технологій, таких як сонячна енергія, будівлі з нульовим споживанням енергії та міське планування, яке ставить людей і природу в центр, кажуть учасники кампанії. Окрім переваг для навколишнього середовища, стале енергопостачання також сприяє енергетичній незалежності.
Відбудова України – це не повернення до довоєнного стану, а повноцінна розбудова та інтегрування до Європейського співтовариства, на засадах сталого розвитку та з урахуванням Європейського зеленого курсу та подальшого вступу до ЄС.
Запорізька міська рада планує в цьому році розроблення Плану відновлення Запорізької міської територіальної громади. Це вже внесено до Програми соціального і економічного розвитку на 2023 рік. І громадськість вітає такі плани.
Над власними планами працюватимуть громади області.
ГО «Екосенс» із Запоріжжя з осені 2022 року працює над плануванням зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей. Першим кроком стало підняття теми «зеленого відновлення» через проведення інтерв’ю, зустрічей з представниками місцевих і державних органів влади, органів місцевого самоврядування, громад, ОСББ, громадських активістів і медіа Запоріжжя та області. В результаті у місцевих медіа та соцмережах з’явилася низка публікацій з теми зеленого відновлення (збираємо їх на сторінці Зелене відновлення Запоріжжя https://www.facebook.com/vdezp), почалося обговорення потреби на рівні ОМС та лідерів думок.
В рамках проєкту ми залучили незалежних експертів з енергоменеджменту та адаптації до зміни клімату, екологічної безпеки до підготовки рекомендацій до майбутнього Плану відновлення.
Але варто залучити і місцевий експертний та інтелектуальний потенціал, громадянське суспільство та науковців.
Тож пропонуємо сформувати при Громадській раді окрему робочу групу – Раду відновлення Запоріжжя, яка має стати опорним інформаційно-аналітичним дорадчим органом для ОМС, проаналізувати вразливості міста та розробити рекомендації із зеленого післявоєнного оновлення Запоріжжя із врахуванням кліматичних цілей та потреби адаптації міста до зміни клімату. Вже в цьому році запланована офіційна робота над міською Програмою відновлення м. Запоріжжя.
Розпочато наповнення інформаційного ресурсу vidnova.info із розробленими кліматичними і природоохоронними матеріалами та рекомендаціями для користування громад, які плануватимуть післявоєнне відновлення.
Публікація підготовлена в рамках проєкту «Планування зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей», за підтримки ГО «Екодія» завдяки співпраці із Друзями Землі Німеччини (BUND) та Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).