ЄС виділить 7 млн євро на реалізацію проєктів зеленої розбудови українських міст. Хто може претендувати на гранти програми “Фенікс”?
Про початок європейської ініціативи «Фенікс» оголосив Комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс.
«ЄС виділить 7 млн євро на зелену розбудову українських міст. Те, як буде виглядати Україна, залежить від проектування. Тому це буде співпраця між європейськими та українськими архітекторами, які проектуватимуть зелені будинки, енергоефективні сучасні школи, дитячі садки», – зазначив Єврокомісар.
Він пообіцяв виділити кошти вже у квітні поточного року з двох джерел: у рамках програми місії Horizon Europe Cities та програми LIFE. До грудня цей процес має бути фіналізованим.
На що спрямують кошти:
- планування під час реконструкції;
- підтримку у розробці кліматично нейтральних стратегій;
- обмін знаннями в управлінні зеленим розумним містом;
- обмін передовою практикою у сфері сталого розвитку та кліматичної нейтральності.
«Попереду у нас досить складний та тривалий шлях післявоєнного відновлення на засадах Європейського зеленого курсу. Така ініціатива – це можливість не просто зрозуміти, що потрібно для відновлення України, а й уніфікувати підходи. В першу чергу, з точки зору мінімізації впливу на довкілля під час відбудови наших міст», – зазначив Руслан Стрілець.
Розпочато двосторонні консультації між Європейською комісією та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України щодо пришвидшення адаптації українського довкіллєвого законодавства до європейського. Вперше в практиці України започатковано такий багатовимірний діалог Україна-ЄС на технічному та експертному рівнях – і саме у довкіллєвій сфері.
«Для нас дуже цінно, що Міністерство матимемо можливість співпрацювати з відповідним директоратом Єврокомісії. На першому короткостроковому етапі маємо спільно верифікувати певну дорожню карту щодо необхідних дій по продовженню євроінтеграційного курсу у сфері захисту довкілля. У 2022 році в Україні було ухвалено 7 важливих євроінтеграційних довкіллєвих законопроєктів. Однак варто говорити не лише про прийняття законів, а й про впровадження їх норм на практиці. І Міністерство має чітке розуміння як і куди рухатися. Важливо, що цим шляхом ми будемо йти не самі, а з європейськими експертами та фахівцями», – розповів Руслан Стрілець.
Почнуть з Київщини
Комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюса Сінкявічюса вже зустрівся з місцевою владою Бучі, Ірпеня, Броварів, Борисполя, Фастова та Бородянки. Вони обговорили плани та першочергові проєкти зеленої відбудови міст.
Так, в Ірпені через бойові дії зруйновано та пошкоджено 70% міста, і відбудова вже почалася (про відбудову Ірпеня читайте тут).
«Безумовно, відбудова міст має бути «зеленою». І тут про все – від проєктування реконструкції до сонячних панелей та фарб, використаних під час реставраційних і будівельних робіт, – прокоментував Стрілець. – Спілкування з головами громад вкотре переконало, що Київщина готова впроваджувати якісні зміни на своїх територіях та розв’язувати наявні проблеми».
На думку голів громад, надзвичайно важливими та найпершими проєктами з реконструкції міст мають стати створення сучасної системи поводження з відходами, енергоефективність, якісне водопостачання та очищення стічних вод.
Руслан Стрілець наголосив очільникам міст, що вони мають обов’язково використати таку унікальну можливість від ЄС та подавати свої проєкти відбудови для участі у конкурсі в рамках ініціативи «Фенікс».
Як отримати грант від «Фенікс»
Уже зараз Фонд «Східна Європа» оголосив про конкурс для ГО, що надають комплексну підтримку внутрішньо переміщеним особам та громадам, які їх приймають, підтримують релокований бізнес тощо. Сума гранту для однієї ГО: від 400 тис. до 800 тис. гривень. Усього підтримають 20 організацій.
Завданнями грантової програми є:
- Посилити спроможність ОГС реагувати на виклики у роботі з потребами ВПО та громад, що їх приймають.
- Підтримати відновлення діяльності релокованого малого та мікробізнесу.
- Стимулювати соціальну реінтеграцію ВПО.
Види діяльності в межах грантової програми можуть передбачати такі (не обмежуючись ними):
1) створення або посилення партнерств, зацікавлених ОГС та місцевої влади задля вирішення місцевих проблем та викликів воєнного часу;
2) заходи, що сприяють соціальній інтеграції та реабілітації внутрішньо переміщених осіб, в тому числі допомога із працевлаштування, менторська та психологічна підтримка;
3) розроблення та впровадження дієвих моделей відновлення роботи релокованого малого та мікробізнесу, в тому числі соціального підприємництва;
4) заходи, що сприяють залученню ВПО та інших вразливих груп населення до вирішення проблем громад;
5) проведення досліджень, розроблення програм та політик, що сприятимуть зміцненню потенціалу місцевих та переміщених ОГС та громад, що приймають.
Останній термін подання заявок: 23:59 23 березня 2023 року.
Детальні умови грантового конкурсу – за посиланням: https://bit.ly/phoenix_grants
Уже 28 лютого о 15:00 Фонд «Східна Європа» запрошує зустрітися онлайн, щоб дізнатися більше про умови конкурсу грантів від проєкту ЄС «Фенікс» та відповісти на ваші запитання.
Форма реєстрації: https://forms.gle/4ThGGvEXQdnonM77A
Запитання надсилайте на адресу: Phoenix@eef.org.ua
Конкурс грантів відбувається в межах проєкту «Фенікс», який реалізується Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Європейського Союзу.