Запоріжці розпочали планування відбудови і сталого розвитку міста, зібравшись у Раду відновлення.
Яким буде Запоріжжя після відновлення?
Це буде місто-космополіт, де буде комфортно місцевим жителям і тим, хто знайшов тут новий дім.
Це буде місто-фортеця, добре укріплене та надійно захищене.
Це буде зелене комфортне місто без амброзії на берегах повноводного Дніпра.
Це буде місто, де промпідприємства поважатимуть право жителів дихати чистим повітрям.
Ми всі, запоріжці, маємо багато мрій та задумів – проте їх неможливо втілити в життя без спільної кропіткої роботи та громадського контролю над владою.
Тому активні містяни згуртувалися у Раді відновлення Запоріжжя, яка наразі розпочинає роботу.
«Як людина-практик, що вже доклала зусиль до наведення ладу в рідному Запоріжжі, розумію, що важливо мати чітку стратегію майбутнього розвитку громади, – каже ініціаторка об’єднання, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. – Особливо це важливо в той час, коли інвестиції будуть спрямовуватися на впровадження найбільш нагальних заходів. Уряд зараз розробляє Національний план відновлення України. І вже з літа працює над залученням фінансування. Восени створено Міжнародний Фонд задля допомоги відновленню України. В Україні в січні почало працювати Державне агентство відновлення та інфраструктурних проєктів. Все починається з планів».
Програмою соціально-економічного розвитку м. Запоріжжя на 2023 рік передбачено створення Плану відновлення Запорізької міської територіальної громади.
Хто та як його готуватиме? Важливо, щоб план був продуманим і призвів до відбудови міста кращого, ніж було.
ГО «Екосенс» із Запоріжжя з осені 2022 року працює над плануванням зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей. «Ми акцентуємо на тому, що відновлення Запоріжжя має бути «зеленим», відповідав Цілям сталого розвитку та європейському Зеленому курсу, враховуючи майбутній вступ України до ЄС. Адже для отримання міжнародних інвестицій з ЄС, плани громад з повоєнної відбудови повинні відповідати критеріям, які визначені законодавством ЄС. Адаптація до змін клімату є невід’ємною частиною європейської політики».
Першим кроком стало підняття теми «зеленого відновлення» через проведення інтерв’ю, зустрічей з представниками місцевих і державних органів влади, органів місцевого самоврядування, громад, ОСББ, громадських активістів і медіа Запоріжжя та області. Розпочато наповнення інформаційного ресурсу vidnova.info із розробленими кліматичними і природоохоронними матеріалами та рекомендаціями для користування громад, які плануватимуть післявоєнне відновлення.
«В рамках проєкту ми залучили незалежних експертів з енергоменеджменту та адаптації до зміни клімату, екологічної безпеки до підготовки рекомендацій до майбутнього Плану відновлення. Вони працюють над оцінкою впливу війни на інфраструктуру та екологічну безпеку міста, готують рекомендації щодо відновлення Запоріжжя. Але тема «зеленого» відновлення – це не тільки про екологію, про відбудову чистого і захищеного середовища, енергетичну незалежність. Але зелене відновлення України та зокрема Запоріжжя має включати відновлення і модернізацію соціальної інфраструктури, оновлення і осучаснення освіти, системи охорони здоров’я, культури і спорту. Окупанти хотіли забрати наші надбання – але ми вистояли і маємо зробити місто кращим, повернути людей».
До відновлення міста варто залучити не лише ОМС, але й місцевий експертний та інтелектуальний потенціал, громадянське суспільство та науковців.
«Вважаю, необхідно розширити планування до відновлення як такого, маючи на думці урбаністичний напрямок, – зазначає одна з членкінь Ради відновлення Саодат Усмонова (ЗНУ). – Також враховуючи необхідність змін через війну, з’явилися нові норми щодо безпеки (укриття, тощо), нові потреби через появу внутрішньопереміщених осіб та інші виклики сьогодення».
9 лютого відбудеться координаційна зустріч щодо планування зеленого відновлення Запоріжжя.
Орієнтовний перелік питань для дискусії:
- Які потреби і напрямки відновлення Запоріжжя (і місцевих громад) є першочерговими?
- Які ресурси нам потрібні для цього та де їх знайти?
- Які заходи потрібно організувати вже в цьому році для кращої підготовки до відбудови Запоріжжя? Та хто буде відповідальним за їх планування і проведення?
Хочете долучитися до Ради та маєте конкретні пропозиції, пишіть на ecosense.ngo@gmail.com