Екопсихологія – це відносно новий напрямок, що оформився два-три десятиліття тому і бурхливо розвивається на стику психології, екології, педагогіки, психотерапії, соціології, історії та філософії. Основою екопсихологічних досліджень є твердження про те, що психічний розвиток, навчання й поведінка людини в різних умовах, а також і її психологічне й психічне здоров’я не можна розглядати поза зв’язком із довкіллям та природою в цілому.
В екологічній психології вивчаються психічні властивості індивіда, особистості й індивідуальності у взаємозалежності від властивостей середовища різного рівня: фізичного, хімічного, біотичного, психологічного, соціального, культурно-історичного, духовного.
З іншого боку, вирішення екологічних проблем прямо залежить від психологічних особливостей людини, так званої екологічної свідомості. Адже саме діяльність людини стає тим фактором, який впливає на довкілля у планетарному масштабі. Тож вирішення екологічних проблем неможливе без знання екології та психології людини.
Об’єктом вивчення екологічної психології є психологічні аспекти систем «Людина – Середовище» і «Людина-Природа».
Предметом екологічної психології є дослідження психологічних закономірностей і феноменів взаємодії людини з навколишнім середовищем з метою визначення шляхів розвитку людини й середовища в процесі цієї взаємодії.
Від народження до смерті людина знаходиться у певному екологічному просторі, який певним чином впливає на неї, але і сама людина формує цей простір, будує його, або, навпаки, руйнує.
Від того, як людина сприйматиме цей простір, як побудує свої стосунки з ним, залежатиме її психологічний стан. Наприклад, невдало побудований екологічний простір (наприклад, темна кімната з затхлим повітрям, невдало підібрані кольори жилого або робочого приміщень), шумове забруднення негативно впливає на психічний стан людини.
Такі дієві психотерапевтичні методи, як терапія мистецтвом, природотерапія, маринатерапія, ароматерапія широко використовують екологічні чинники (як штучні, так і природні) для лікування психічних захворювань, депресивних станів та загального поліпшення настрою і працездатності людини. Ці методи активно використовують у своїй роботі Анна Прішутова та Вікторія Сокіл, співзасновниці ГО «Екосенс».