ГО “Екосенс” та Мережа “Довкола” представили звіт з результатами експедицій громадського моніторингу, проведених від червня 2024 до березня 2025 року для дослідження екологічного стану та якості вод малих річок м. Запоріжжя.
Звіт містить інформацію про зміни сольового складу річок Мокра, Суха, Кушугум, Конка та вибіркових місцевих джерел. Звіт додатково містить рекомендації для зеленого відновлення цих складових екосистеми нижнього Дніпра.
Повномасштабне воєнне вторгнення та війна на території України безпосередньо впливає на стан та якість довкілля і всіх його складових. Руйнування гідротехнічних та очисних споруд та небезпечних об’єктів, розливи хімічних речовин та активні воєнні дії загалом – все це спричиняє знищення, забруднення та виснаження природних ресурсів, загрожуючи сталому розвитку та зеленому відновленню громад.
Окреме місце в переліку наслідків війни для довкілля мають водні ресурси та водозбірні басейни – що зазнають як прямого забруднення та впливу, так і довгострокових змін через руйнування. Особливо актуальним цей прояв війни є для малих спільнот, члени яких безпосередньо залежні від локальних водних ресурсів та малих річок на територіальних громад. На прикладі терористичного акту російських окупаційних військ на Каховській ГЕС людство має змогу спостерігати, як знищення Каховського водосховища впливає на соціально-економічний та природних потенціал громад Запорізької області.
Збір фактів про стан та якість водних об’єктів, малих річок та джерел водопостачання малих та локальних громад є важливим та соціально значимим завданням – як для державного управління, так і для небайдужих громадян. Експедиції дослідження екологічного стану малих річок у громадах мають науковий інтерес та широкі можливості практичного використання результатів – від демонстрації наслідків війни до планування та обґрунтування заходів зеленого відновлення.
Попередні дослідження ГО «Екосенс» довели важливість підтримки та збереження локальних водних джерел громади. У надзвичайних умовах війни малі річки можуть слугувати альтернативних джерелом водопостачання. У ширшому контексті сталого розвитку громад – малі річки є осередками зеленої мережі, рекреації, біорізноманіття та пом’якшення наслідків локальних змін клімату.
Спільнота ГО «Екосенс», усвідомлюючи важливість таких досліджень від червня 2024 року виконує довгострокове дослідження стану та якості вод малих річок Запоріжжя. У цьому дослідженні ми узагальнюємо результати нашої діяльності. На прикладі річок Мокра та Суха громади міста Запоріжжя та річок Кушугум і Конка Кушугумської громади ми прагнемо продемонструвати не тільки екологічні проблеми та загрози, а більше потенціал та важливість цих водних об’єктів для майбутнього зеленого відновлення України.
ЗАВАНТАЖИТИ ЗВІТ>> 2025 Smoll rivers Zp research
Дослідження виконано Громадською організацією «Екосенс» у співпраці із волонтерами, місцевими активістами та експертами мережі «Довкола» в рамках реалізації проєкту «Інституційна підтримка Громадської організації «Екосенс» COU106_2024_1_07/1 за підтримки Празького центру громадянського суспільства.