На жаль, до Запоріжжя майже щоночі прилітають ракети і руйнування міста триває. Війна принесла з собою масштабні знищення енергетичної та міської інфраструктури. І хоч воєнні дії ще тривають, Українська держава вже планує так зване «зелене» відновлення.
Через воєнний стан та продовження бойових дій інформація про заподіяну шкоду поки що не є остаточною та публічною, але вже цілком зрозуміло, що Україна втратила значну частину своєї інфраструктури, житлового фонду, енергетичних та інших потужностей. Але ми не будемо відбудовувати так, як було. Післявоєнна відбудова міст, сільських територій та їхніх громад має відбуватися з урахуванням усіх сучасних соціальних, економічних та екологічних факторів.
Тобто на стале відновлення, яке відбувається з використанням найкращих доступних технологій та практик.
«Уся нова інфраструктура міста має бути екологічно безпечною для людини та довкілля. Враховуємо і світовий тренд – зниження викидів парникових газів і забруднюючих речовин, поступова відмова від вугілля та нафти, зменшення споживання газу. Адже спалювання викопного палива не лише спричинює парниковий ефект, який ми помічаємо як збільшення спеки та посухи, – коментує Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс», яка працює над сталим розвитком міста Запоріжжя. – Важливо, що усе це викопне паливо, яке ми купуємо, живить війну, наповнюючи бюджет росії. Запоріжжя і до війни мало кліматичні плани зі зниження споживання викопного палива, підписавши європейську Угоду мерів із зобов’язаннями знизити викиди та впроваджувати відновлювану енергетику. На жаль, війна призупинила цю діяльність, але поставила нові виклики».
Через проблеми з постачанням вугілля та нафти, газу Запоріжжя зараз купує генератори на бензині із шкідливим випарами чи твердопаливні буржуйки, котли – однак це «швидкі» рішення, щоб пережити зиму, не раціональні в перспективі. Запорізьке повітря і так роками забруднюється промисловими викидами, а тепер до цього додаються ще й відходи діяльності котелень та буржуйок на смітті, які за потреби використовуватимуть у зимовий період. Окремою проблемою будуть вирубані для опалення дерева, тож «зелені легенці» міста теж доведеться відновлювати.
Основні принципи, які включає зелене відновлення, це прозорість й участь громадськості у прийнятті рішень. Тільки взаємодія між владою та громадою допоможе сприяти стійкому та сталому розвитку міста, забезпеченню збереження екосистем та природного багатства. Не можна забувати, що через зміну клімату весною та влітку ми відчуватимемо ще більше смороду та задухи, спеку та можливу нестачу якісної питної води. Тож потрібно ставити на порядок денний питання потреби адаптації міста до змін клімату.
Як активна частина спільноти, громадська організація «Екосенс» ініціювала обговорення планування зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей, із залучення представників органів місцевого самоврядування, ОСББ, громадських активістів і медіа Запоріжжя та області до обговорення планування відновлення.