13 червня в режимі онлайн відбулися одразу дві процедури громадських слухань – для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для ПАТ «Запоріжсталь» та «Запоріжкокс». Участь у них взяла експертна екологічна спільнота Запоріжжя та Кривого Рогу, небайдужі запоріжці, представники промислових підприємств та обласної державної адміністрації.
Експертки ГО «Екосенс» взяли участь в попередньому розгляді дозвільних документів та залучили на допомогу досвідчених промислових екологів із ГС «Досить труїти Кривий Ріг» (ДТКР), з якими працюють разом в коаліції «Досить труїти Україну».
Екологині ДТКР Анна Абросова та Юлія Ореханова помітили купу дрібних, на перший погляд, але важливих нестиковок у текстах пояснювальних документів, які вказують на потребу удосконалення як самих технологічних процесів, так і підходу до підготовки звітів.
По ПАТ «Запоріжсталь» були озвучені такі пропозиції:
- Експлуатувати пилогазоочисні установки згідно вимог «Правил технічної експлуатації установок очистки газу», в тому числі щодо дотримання герметичності та цілісності конструкцій самих установок та газоходів до та після очистки.
- Підприємству розробити програму зниження викидів, впровадити сучасні технології очищення газових викидів. Така програма та терміни впровадження її заходів мають узгоджуватися з міською програмою, яка зараз напрацьовується у Запоріжжі.
- Встановити закриті або напівзакриті склади для зберігання вапняку, пилу від газоочисток та всіх сипучих матеріалів.
- Розпочати у 2025р. проектну процедуру, щодо модернізації обладнання 1940-х та 1950-х рр. агломераційного виробництва відповідно до BREF рекомендацій.
- Встановити очисні споруди в місцях розвантажувальна-розвантажувальних робіт.
- Встановити аспіраційні установки із сіркоуловлюванням, згідно з п.34 «Правил охорони праці під час дроблення і сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів», передбачити високоефективні сірковловлювальні установки.
- Заборонити спалювати надлишковий газ, а розробити проект з використання його на опалення цехів, створення електроененргії і т.і.
- Встановити автоматизований моніторинг на газоочистках агломераційного, доменного виробництв та великих спалювальних установках, які відносяться до основних джерел викидів з передачею даних органу управління якістю повітря відповідної агломерації та встановити безперервний моніторинг за викидами.
- Розпочати проектну процедуру по будівництву конверторного виробництва сталі в розділі СЕО, ОВД у 2025 р.
- Проводити відомчий контроль на основних джерелах викидів, тим більше тих, що працюють з перевищенням нормативів, з періодичністю не рідше 1 разу в квартал, на інших джерелах – 1 раз на рік. Контролювати ефективність роботи установок очистки газу шляхом виконання лабораторних вимірювань.
По «Запоріжкоксу»:
- Підприємству розробити програму зниження викидів, впровадити сучасні технології очищення газових викидів. Така програма та терміни впровадження її заходів мають узгоджуватися з міською програмою, яка зараз напрацьовується у Запоріжжі.
- Встановити на межі санітарно-захисної зони в бік найближчих житлових масивів автоматизовані пости моніторингу повітря. Результати їх вимірювань повідомляти громадськості і контролюючим органам в режимі он-лайн.
- Підприємству за місяць до проведення планового ремонту устаткування цеху сіркоочищення повідомляти про використання та спалювання неочищеного коксового газу мешканців міста.
- Експлуатувати пилогазоочисні установки згідно вимог «Правил технічної експлуатації установок очистки газу», в тому числі щодо дотримання герметичності та цілісності конструкцій самих установок та газоходів до та після очистки.
Оскільки «Екосенс» давно опікується темою справедливого доступу громадян до екологічної інформації, то вимогами до підприємств був доступ громадськості до даних про викиди забруднюючих речовин. Спільна пропозиція, озвучена Тетяною Жавжаровою, звучала так:
- Встановити (залучивши за потреби кошти донорської чи технічної допомоги) на межі санітарно-захисної зони автоматизовані пости моніторингу повітря з автоматичною передачею даних до органів управління якістю повітря та виведення даних моніторингу для ознайомлення громадськості.
- Підприємству під час проведення поточних та аварійних ремонтів, відключення газоочисного обладнання, виникнення позаштатних ситуацій, які спричинили понаднормовий рівень викидів, терміново повідомляти Запорізькій міській раді та ЗОДА для оперативного інформування громадськості в режимі он-лайн через офіційні телеграм-канали та сайти.
Правові норми цього є: Закон України №2973, який відповідає Директиві 2010/75/ЄС. Україна впроваджує державну цільову програму моніторингу довкілля, цього року готує декілька норм про обов’язковий «моніторинг на трубі» (наразі добровільний для підприємств).
“Маючи точні дані про викиди, легше буде планувати конкретні цифри поетапного зниження викидів, якого вимагають містяни», –наголосила Тетяна Жавжарова.
Усні та письмові пропозиції вже передані департаменту захисту довкілля ЗОДА та на підприємства для подальшої обробки та реагування. Протягом 5 днів підприємства мають надати відповіді на питання та пропозиції.