Система «громада-влада» повинна працювати без жодного втручання, це основна ознака системи. Українці про це тільки в підручниках читають. Шлях до справжньої демократії та формування сталих інститутів народовластя у нас ще попереду, хоч ми сумлінно ходимо на виборчі дільниці та довіряємо своїм обранцям власні інтереси. А вони, отримавши мандат, швидко забувають про обіцянки. Тож ситуація, коли депутат Запорізької міської ради допомагає жителям не під час виборчої кампанії – наразі, скоріш, виключення з правил. Але маємо приклад вдалого кейсу, як домогтись вирішення проблем громади за сприяння депутата. Про це, а також про запорізькі земельні оборудки та необхідність наведення ладу в цій сфері говорили з депутаткою, яка є «незручним подразником» для багатьох колег, РегІною Харченко.
Історія з ремонтом доріг на Зеленому
…Звідси усього 15 хвилин на машині від Запорізької міської ради. Шевченка та Солідарності – центральні вулиці найбільшого приватного сектору Запоріжжя майже в центрі міста, на Зеленому. До цих центральних вулиць, як до місцевої транспортної артерії, збігаються паралельні та перепендикулярні маленькі вулички району. Бо там, на Шевченка – життя, транспорт (колись тут ходив навіть екологічний та соціально-орієнтований трамвай), місцева інфраструктура. Наразі Шевченка та Солідарності розриті та занедбані. А тисячі жителів Зеленого Яру, які живуть поблизу, стали заручниками недоробленого капітального ремонту, розпочатого в 2020-му році.
Тож і передісторія зустрічі та знайомства голови Ради відновлення Запоріжжя Тетяни Жавжарової та депутатки Регіни Харченко почалася, коли недобросовісні підрядники не закінчили роботи з ремонту центральної вулиці Зеленого Яру – Шевченка. Розрили/розтрощили – й самоліквідувалися. І мова навіть не про тих, хто винен, що роботи не завершено. Це окрема тема. Мова про можливість допомоги жителям Шевченківського, бабусям та молодим мамам, які зараз вимушені ламати ноги, аби потрапити додому чи піти кудись по справах. Про можливість приїхати швидкій чи таксі годі й казати – вулиця “непроїздна”.
Довгі місяці проблемна дорога знаходилася в жахливому стані. Люди збирали підписи, жалілися, але листи-звернення до влади зникали у столах власників кабінетів. Звісно, існують інші проблеми, війна…Але в той час, коли влада знаходить гроші на перекладання плитки чи інші схожі “першочергові” проєкти, жителі мікрорайону з розвороченою центральною дорогою не стали мовчати та чекати.
На звернення людей, яких організувала Тетяна Жавжарова, відреагувала Регіна Харченко, членкиня Комісії з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин Запорізької міської ради. Завдяки її депутатським запитам справа зрушила з мертвої точки.
Наразі питання приведення Шевченка/Солідарності до ладу опрацьовується нещодавно створеною робочою групою. Її представники виїхали на місце, поспілкувалися з мешканцями і вкотре пересвідчилися, що ситуація просто жахлива, – пише сайт мерії. Робоча група вже визначила попередні намітки подальшої роботи і в зиму ми маємо увійти вже з готовим проєктом, – повідомили у Запорізькій міській раді.
Про мотивацію зайнятися питанням дороги на Зеленому, хоч це і не її депутатський округ, Регіна Харченко розповіла під час зустрічі.
Важливі земельні питання
«Для мене важливим є те, що стосується питань землі та комунальної власності. Це хаотичні забудови, МАФи, неналежне використання, усілякі порушення щодо оренди землі, – розповідає депутатка. – Вважаю, що я маю це брати в роботу. Я член комісії, що опікується саме цими питаннями».
Звернення жителів Зеленого Яру було обґрунтованим та підписаним великою кількістю людей і звернуло на себе увагу як своєрідний «крик душі» жителів цієї частини Шевченківського.
«Коли я подивилися по Прозорро, яка кількість грошей була вимита з місцевого бюджету, яка кількість кримінальних справ стосовно субпідрядних організацій зараз існує, причетність комунальних підприємств до цієї історії – як про це можна мовчати? – зазначила Регіна Харченко. – Тут фактично зневільований весь механізм місцевого самоврядування».
Зараз до депутатки також звертаються жителі Південного мікрорайону, Новокузнецької, 18. Там на дільниці двору, де була стоянка, невідомі люди заїхали, встановили МАФи та нахабно кажуть місцевим: що вам не подобається?
«Хоч там поряд взяли землю в оренду ще 15 років тому на будівництво Торговельного центру. Але нічого не будують. Це проблема знову ж таки орендарів, – розповідає Регіна Харченко. – Не секрет, що наші політичні та економічні еліти набрали землі за копійки, щоб потім отримати за неї гроші. Сподівалися, що вдало продадуть, і будуть жити довго і щасливо. Маємо такі приклади, коли суб’єкту господарювання, який був створений за 9 днів (!) до сесії, виділяють гектар землі у центрі міста. А депутати голосують пакетним голосуванням, навіть не замислюючись, за що».
Майже кожна земельна ділянка в Запоріжжі є проблемною
І практично по кожній земельній ділянці Запоріжжя існує юридична проблема, каже депутатка. Можна сказати, втрачається суб’єктність Запорізької міської ради. Її не поважають як власника та орендодавця. Ще одна болюча та майже замовчувана тема – земельні ділянки біля Дніпра. Зі свіжим прикладом безладу у цій сфері стикнулися представники громадськості міста.
Тетяна Жавжарова, керівниця екологічної громадської організації «Екосенс» разом з колегами брали воду з Дніпра на аналіз. Коли в черговий раз намагалися взяти проби, в жовтні цього року, з подивом дізналися, що доступ до річки перекритий. Хоч кілька місяців тому прохід був вільним. Невідомі діячі просто поставили паркан, на якому повісили табличку про нібито рішення міськради з виділення цієї дільниці у власність. Виявилося, що такого рішення не існує.
Дізнавшись про правопорушення, активісти звернулись до Запорізької міської ради. Жодної реакціі не послідувало. Коли мерія не вжила заходів, звернулися до обласної військової адміністрації. Завдяки втручанню особисто голови ЗОВА Юрія Малашка незаконну конструкцію демонтували. Представників міськради чи інших міських структур “на заході” не було.
Ось і виходить, якщо хочете, щоб ваші права не порушувалися, треба боротися. Це ще один вдалий кейс, який має надихнути кожного з нас бути більш активними. Але це й привід замислитися, що потрібно міняти систему.
Час змінювати правила
«Я хочу, щоб місцева влада діяла, коли бачить порушення в роботі інших органів влади, зокрема, у сплаті податків, договорів оренди (наприклад, коли 15 років орендар землі нічого не робить), – розповідає Регіна Харченко. – Повинно бути так: на розгляд депутатів подається не просто проєкт, а карта ділянки, довідка про орендаря, коли він створився, яку діяльність веде, який має прибуток. Так сьогодні інформація відкрита, її можна знайти за бажанням, але ніхто її не шукає і не дивиться».
Дійсно, зараз більшість депутатів не переймаються, чесно відсиджуючи засідання сесій.
«На жаль, у нас є депутати Запорізької міської ради, які за свою багаторічну каденцію у кількох скликаннях не розробили та не подали жодного проєкту рішень, – констатує Регіна Харченко. – Просиділи просто впродовж років. І люди їх і далі обирають».
Сама Регіна Харченко є активною депутаткою. Для підготовки виваженого проєкту рішення з питань впорядкування питань оренди землі комерційного призначення, наприклад, спрямувала звернення до 11 міських рад: Київа, Харкова, Одеси, Житомиру, Тернополю, Вінниці, щоб колеги з інших міст розповіли про свою практику. І депутати інших міст згодні поділитися досвідом.
«Мене можуть звинувачити у спробі перешкоджання бізнесу. Але жодних вмотивованих зауважень, що я в когось щось вимагаю чи планую «кошмарити» суб’єктів господарювання немає, це абсурд, – каже Регіна Харченко. – Я не хочу, щоб хтось ходив та комусь «заносив» для вирішення питання. Зараз у Запоріжжі все вирішується через 2 людей, які прекрасно себе почувають. Я хочу зламати цю систему».
Власний досвід депутатскої діяльності
Депутатка, до речі, юрист за фахом, поділилася досвідом своєї кар’єри народного обранця.
«Ще перед обранням депутатом міськради в статусі помічника депутата облради зрозуміла, що в разі звернення людини потрібно допомогти знайти той орган влади, в межах компетенції якого полягає вирішення питання», – розповіла під час зустрічі Регіна Харченко.
Безумовно, розібратися в нашій доволі непрозорій системі допомагає юридична освіта, бо важливо мати знання та доступ до Єдиного реєстру майна, до Публічної кадастрової карти, інших баз даних.
«У мене не було мети пройти до міськради, для мене це був досвід, – згадує Регіна Харченко місцеві вибори 2020 року. – Але коли я вже сиділа в тому залі (міськради – ред.) в якості депутата, звісно, відчувала певне піднесення».
Перелам у свідомості недосвідченої депутатки стався, коли відбулося захоплення «тітушками» міської ради Запоріжжя в липні 2021 року. Під час конфлікту між міським головою та депутатським корпусом для «підкріплення» власної позиції тодішній мер Володимир Буряк «запросив» на сесію кремезних хлопців зі зброєю і в татуюваннях, які прийшли його нібито захищати, а насправді, здійснювати моральний тиск на депутатів. Більшість з них під час візиту зо п’ять десятків молодиків до сесійної зали робили вигляд, що нічого не відбувається.
«У мене немов у мізках «клацнуло»: невже у нас може зайти хто завгодно до міської ради, до того ж озброєний? – згадує депутатка. – І тоді я зрозуміла, що є правила, кордони, межі, які ніхто не має права перетинати. І я буду захищати правила».
Згодом Регіна Харченко стала головою фракції «Слуга народу» в Запорізькій міській раді, і головує вже третій рік. Основне завдання голови фракції – комунікувати з іншими депутатами, розглядати поточні питання. Все це вимагає зусиль та часу. І тут варто нагадати, що депутати міських рад не отримують зарплати, це майже волонтерство. Але чи для всіх? Велике питання в мотивації депутатської кар’єри…
«У стінах міської ради – я незручний подразник. Іноді опускаю голову, щоб не заплакати», – зізнається депутатка.
Вона прагне, щоб новий склад Запорізької міської ради був іншим. Щоб сесії не переривалися на декілька годин, поки йде торг у кулуарах, хто кому винен голоса і за якими питаннями.
Треба змінювати підхід до обрання депутатів
«Я буду докладати максимум зусиль, щоб з’являлася нова свідомість у виборців, – каже Регіна Харченко. – Я переконана, що наступні вибори будуть геть іншими. Будуть голосувати та обиратися велика кількість військовослужбовців, волонтерів, медиків, людей, які мають прагматичний досвід, який відобразився і психологічно. Вони не будуть запроданцями. Будуть приходити у владу для того, щоб щось міняти, а не сидіти поруч з кнопкою і накопичувати ресурси, щоб йти на нове виборче коло».
А поки що міська рада Запоріжжя – така як є…І працювати треба сьогодні.
«Я розумію, що політика – це певний компроміс. Ми всі різні. У кожного власний погляд на життя та принципи. Мені здається, що у місцевого самоврядування повинен превалювати публічний інтерес, – каже представниця місцевої влади. – Якщо так справді було б у виділенні коштів, у створенні КП, навіть у перейменуванні вулиць. Якби був би критерій виміру цього публічного інтересу, щоб не тому приймалися рішення, що якийсь департамент хоче себе щось зробити, аби отримати біліьше грошей. Якщо саме публічний інтерес буде домінантним, люди будуть задоволені».
Відновлення Запоріжжя: погляд
Поділилася Регіна Харченко і власною думкою щодо майбутнього відновлення Запоріжжя. Що може робити громадянське суспільство разом з депутатами, щоб зробити відновлення прозорим і ефективним?
«Локальні спільноти, звичайно, мають бути нагорі. На процес відновлення будуе впливати той факт, коли закінчиться війна та розпочнеться відновлення, – депутатка досить обережна в прогнозах. – Депутати місцевих рад, волонтери, активісти повинні бути залученими до цього процесу, координувати дії влади. Це та ж історія про публічний інтерес. Базовий План відновлення може пропрацювати будь-хто, але він повинен бути практичним. Треба залучити департаменти, людей, які знають реальне становище речей».
І тільки в співпраці з належним контролем громадськості буде результат. Поки що відновлення можна тільки планувати. Ніхто не міг передбачити ще 2 роки тому, що біля Запоріжжя будуть стояти танки, з міст та селищ навколо роблять випалену землю. На жаль, це робить неможливим приход крупних інвестицій до Запоріжжя. Сьогодні донори готові допомагати людям, лікарням, купувати обладнання, але не готові вкладати гроші у величезні проєкти інфраструктури, транспорт.
Хтось з відомих людей сказав: «Ви маєте бути гідними українського світанку». І це не просто яскрава фраза, а правда життя.
«Люди повинні заходити до міської ради і казати: ви всі паразити, живете на наші податки, – впевнена Регіна Харченко. – І влада повинна відповісти громаді своєю ефективною роботою, за що воїни життя поклали, а люди страждали. Заради гідного життя за Перемоги».
Висновки
На жаль, такий депутат – це не норма, а скоріше виняток. І це не реклама чи PR діяльності депутата Запорізької міської ради Регіни Харченко. Це констатація того факту, що цей зв’язок “депутат – громада” працює. Потрібно бажання: до речі, й одної сторони й іншої.
Також це важливий кейс для запоріжців, які втомилися стукати в закриті двері чиновників, щоб вирішити свою болючу проблему. І навіть не думайте, що ця ситуація – випадковість, або тільки завдяки втручанню відомих особистостей справа “пішла”. ЦЕ НОРМА, яка працює в країнах, де суспільство ВИМАГАЄ працювати від місцевих депутатів. І обирає їх не за гречку чи обіцянки-цяцянки. Тож не економте власну енергію, ресурси та час – НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ владі відпочивати від людей, як тільки закінчиться виборча кампанія.
Попереду в нашого суспільства ще далекий шлях до розуміння, що від нас залежить багато в організації нашого життя. Війна прискорила ці процеси. І Перемога обов’язково буде!
Статтю підготовано в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує громадська організація “Екосенс” у співпраці з ГО “Дивосвіт” та ГО “Національна платформа стійкості та згуртованості” завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.