Триває процес оновлення Громадської ради при Запорізькій міській раді. Про потенціал цього інструменту участі та виклики, які ускладнюють її роботу та обмежують вплив на прийняття рішень у Запоріжжі, говорили на Діалоговому майданчику.
На запрошення Ради відновлення Запоріжжя, про Громадську раду як інструмент захисту інтересів мешканців міста та забезпечення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування, говорили члени ГР “минулі” та “нові”, депутати Запорізької міськради та представники обласної влади.
Громадська рада як платформа для обговорень та контролю
«Громадська рада – це інструмент, що дозволяє мешканцям Запоріжжя контролювати та впливати на дії влади», – зазначає керівник ГО “Центр розвитку бізнес-технологій та культури” Денис Васильєв, якого було обрано до складу нової Громадської ради Запоріжжя. Він упевнений, що Громадська рада має служити платформою для колективного обговорення важливих питань, від політичних до соціальних. Він підкреслює, що одним із викликів є баланс між особистими інтересами та суспільними потребами.
Співпраця та подолання політичного тиску
Попередній склад Ради часто стикався з політичним тиском та спротивом з боку місцевих політиків. «Громадська рада – це не просто механізм, а справжній інструмент, що дозволяє запобігати політичному тиску», – говорить Наталія Бабенко, голова ГО “Запорізький колорит”, яка працювала у попередньому складі ГР, наголошуючи, що ГР може протистояти приватним інтересам, коли вони не збігаються з потребами мешканців.
Євген Мироненко, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації, підкреслює важливість контролю та співпраці: «Демократичні інструменти вкрай необхідні, але для контролю виконання зобов’язань, які обранці брали перед громадою. Громадська рада має бути механізмом громадського контролю за діяльністю депутатського корпусу, запобігаючи політичному тиску».
Рання участь у процесі прийняття рішень
«Рішення приймають депутати. Якщо це громадська рада, то потрібно розуміти, як працює механізм влади, що є депутати і є виконавчі органи. Громадська рада — це механізм контролю», — підкреслює депутат ЗМР Олег Корольов. «Тобто ви можете контролювати дороги, інфраструктуру, але приходьте туди, де ухвалюються рішення, а не просто десь поза процесом. Попередні рішення приймаються на засіданнях постійних комісій, а в сесійній залі депутати вже голосують».
Дмитро Кирильчук, депутат Запорізької міської ради, також додає: «Якщо влада не буде співпрацювати з громадськістю, то вона втрачає свій сенс. Громадська рада є суб’єктом подання проєктів рішень на сесії міської ради, як і депутати».
Громадська рада як голос громади
Місія ГР полягає у тому, щоб бути голосом мешканців Запоріжжя.
Член минулої ГР Володимир Швець, менеджер з адвокаццї БФ “Карітас” підкреслює роль співпраці громади з владою: «Ми, як народ, маємо певні знання та свободу дій, а виконавча влада обмежена у своїх повноваженнях. Громадська рада та інші громадські об’єднання можуть зробити більше. Мені здається, що, об’єднавши наші зусилля, можна побудувати ефективну систему».
Виклики бюрократії та відсутність гнучкості
Однією з найбільших перепон для Громадської ради є надмірна бюрократія. Рішення часто затримуються через складні регламенти, що унеможливлюють оперативне реагування на суспільні запити. «Регламенти позбавляють нас гнучкості, ускладнюють нашу роботу і перетворюють обговорення на формальність», – каже Валерія Морозова з ГО «HeroU»,наголошуючи на необхідності адаптації правил роботи ГР до реальних умов.
Оновлений склад Громадської ради має можливість внести зміни до регламенту, оновивши його на одному з перших засідань, що дозволить зробити процес ухвалення рішень гнучкішим і ефективнішим, підказує депутат, юрист Олег Корольов.
Отже, Громадська рада Запоріжжя є важливим інструментом впливу на рішення місцевої влади. Щоб цей орган став ще більш ефективним, важливо подолати бюрократичні обмеження, забезпечити гнучкість у роботі та налагодити конструктивний діалог між членами ГР всередині ради, а також з місцевою владою. Активне залучення громади та ефективний контроль допоможуть Громадській раді залишатися дієвим механізмом, що сприяє розвитку міста з урахуванням потреб його мешканців.