Рада відновлення Запоріжжя та низка громадських організацій, спілок і благодійних фондів підготували відкрите звернення до Запорізької міської ради щодо необхідності враховувати думку громади при прийнятті важливих рішень з питань місцевого значення та застосовувати різноманітні формати громадської участі, а також закликали затвердити оновлений склад Громадської ради і провести громадські слухання щодо причин і наслідків реорганізації закладів освіти Запоріжжя.
Секретарю Запорізької міської ради
Депутатам Запорізької міської ради
Членам Виконавчого комітету Запорізької міської ради
ЗВЕРНЕННЯ
ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ГРОМАДСЬКОЇ УЧАСТІ У ПРОЦЕСАХ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ
Становлення демократичної, правової та соціальної держави тісно пов’язане з розвитком громадянського суспільства як сфери суспільної діяльності громадян, що об’єднуються для прийняття спільних рішень, а також захисту прав та інтересів, досягнення спільного блага, у тому числі у взаємодії з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, політичними інститутами та бізнесом.
Партнерство між державою та громадянським суспільством є вагомим чинником реалізації демократичних цінностей, закріплених у положеннях Конституції України, зокрема щодо свободи слова і думки, свободи вираження поглядів і переконань, свободи об’єднання, участі громадян в управлінні державними справами.
Українська держава обрала для себе шлях євроінтеграції, тривають переговори про вступ України до Європейського Союзу, що є невіддільною частиною стійкості у повномасштабній війні та успішного післявоєнного відновлення.
Європейські і демократичні цінності означають включеність і партнерство громадянського суспільства у процеси прийняття рішень як на державному, так і на місцевому рівні. Консультаційні інструменти і різноманітні формати громадянської участі сприймаються міжнародними партнерами України як обов’язкові для співпраці між громадянським суспільством і державним, політичним сектором, і обов’язкові до виконання.
Указом Президента України від 27 вересня 2021 року № 487/2021 затверджено Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки, метою якої є створення сприятливих умов для розвитку в суспільстві громадської ініціативи та самоорганізації, формування та діяльності інститутів громадянського суспільства, налагодження партнерської взаємодії між ними та органами державної влади, органами місцевого самоврядування.
Відповідно до Постанови КМУ №996 від 03.11.2010, різноманітні громадські ради утворюються виконавчою владою або за ініціативою груп для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної, регіональної політики.
Саме для демократизації місцевої політики, для активізації використання форм громадської участі в питаннях відновлення та розвитку у 2022 році була створена Рада відновлення Запоріжжя.
Тому, захищаючи права громадянського суспільства на участь у процесах прийняття рішень як на державному, так і на місцевому рівні, які гарантуються Конституцією та законодавством України, ми, представники коаліції Рада відновлення Запоріжжя, закликаємо органи місцевого самоврядування враховувати думку членів громади щодо важливих питань місцевого значення та приймати рішення за участі населення, застосовуючи різноманітні формати громадської участі, рекомендовані законодавством України (громадські ради, громадські слухання, електронні консультації, громадську експертизу, електронні петиції, звернення громадян тощо).
Враховуючи ситуацію, що склалася на сьогодні, закликаємо:
- Затвердити оновлений склад Громадської ради при виконавчому комітеті Запорізької міської ради, відповідно до наданого протоколу від 14.12.2023 року, з оприлюдненням складу громадської ради на офіційному вебсайті Запорізької міської ради, що дозволить реалізовувати свої обов’язки відповідно до Постанови КМУ №996 від 03.11.2010..
- Враховуючи вимоги батьківської спільноти та громадських організацій та вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», провести громадські слухання щодо причин і наслідків реорганізації кожного з 14 закладів освіти, у форматі публічного відкритого обговорення з батьками та педагогічним колективом конкретних закладів освіти, що дозволить зменшити конфлікти і напруженість у громаді та посилити підзвітність і прозорість роботи органів місцевого самоврядування.
- Забезпечити відкритість та доступність публічної інформації через публікацію всіх проєктів програм, проєктів рішень та обґрунтувань до них на офіційному вебсайті Запорізької міської ради за 10 днів до дати запланованого проведення пленарних засідань.
- Просимо проводити позачергові сесії виключно у випадку виникнення термінових питань, що потребують екстреного реагування, що дозволить громадськості ознайомитися з планами та брати активну участь у їх обговоренні.
Модель ефективної співпраці між громадою, бізнесом, державою, органами місцевого самоврядування та недержавними організаціями має базуватися на системі взаємопідтримки. Тільки в партнерстві можна знайти рішення, які будуть ефективними та дієвими для післявоєнного зеленого відновлення Запоріжжя як українського та європейського міста.
З повагою,
Коаліція Рада відновлення Запоріжжя:
ГО “Екосенс”,
Національна платформа стійкості та згуртованості по Запорізькій області,
“Запоріжжя без сміття”,
ГС “ЗРЦ “КРУГ”,
ГО “Захистимо парки і дерева Запоріжжя”,
ГО “Центр розвитку бізнес-технологій та культури”,
БФ “Покоління майбутнього”,
ГО “Запорізький колорит”,
ГО “Центр енергоефективності та екології Запорізької області”,
ГО “Спільно ХАБ”,
ГС “Запорізький кластер “ІАМ,
ЗОГО “Дивосвіт”.
Також звернення підписали громадські організації та благодійні фонди:
ГІ “VUS”,
ГО “ГероЮ”,
ГО “G9”,
Запорізький центр розслідувань,
ГО “Унія Офтальміка”,
ГО «ХОЧУ ВЧИТИСЬ!»,
ОБО “Планета милосердя”,
ГО «Радіо На Дотик»,
ГО РЦ “Соціальна ініціатива “Крок за кроком”,
ГО “БЕЗБАР’ЄРНЕ СЕРЕДОВИЩЕ, РЕАБІЛІТАЦІЯ ТА ПАРАОЛІМПІЙСЬКИЙ СПОРТ”,
ГО “Клуб Ермітаж”,
Міжнародний центр Євангелія, Активна Громада,
ГО «Запорізька скеля»,
ГО “ФОРТЕЦЯ.ЮА”,
ГО “Всеукраїнська Правова країна”,
БФ “АЛКОГОЛЬ-СТОП”,
ГІ “Запоріжжя без амброзії”,
БО “Джерело милості”,
Запорізький центр здорової молоді,
ЗОВ СКПУ,
ГС ЗП Платформа,
ГО «КРЕАТИВНА ПЛАТФОРМА»,
БО БФ «Допомога справою».