Біля місяця знадобилося Управлінню внутрішньої політики ЗМР для обмірковування відповідей на звернення щодо необхідності громадської участі у процесах прийняття рішень від 09 липня 2024 року. Проаналізувати ці відповіді ми попросили учасників і незалежних експертів.
Нагадаємо, що 36 громадських організацій із різних коаліцій та сфер діяльності підготували та підписали відкритий лист до секретаря Запорізької міської ради, депутатів ЗМР та виконавчого комітету із 4 пропозиціями:
- Затвердити оновлений склад Громадської ради;
- Провести громадські слухання щодо реорганізації шкіл;
- Публікувати проєкти рішень за 10 днів до сесії;
- Проводити сесії у робочому порядку і давати громадськості доступ до обговорення
(повний лист із детальним обґрунтуванням пропозицій знайдете тут)
Відповідь Управління внутрішньої політики ЗМР Щодо громадської участі дипломатична і зрозуміла не всім, тож читайте пояснення цієї беспрецедентної ситуації.
Тетяна Жавжарова, голова ГО “Екосенс”, координаторка Ради відновлення Запоріжжя:
“Оскільки Рада відновлення Запоріжжя – також орган дорадчо-консультаційний, який керується у своїй роботі Конституцією України та Постановою КМУ №996, але орган незалежний, не створений «при комусь», на відміну від Громадської ради, яка створюється при виконкомі, ми маємо більшу свободу висловлень і дій.
Ми взяли на себе підготовку тексту колективного звернення, коли у громадськості накопичилося багато конфліктних питань до Запорізької міської ради, зокрема щодо комунікацій та доступу до прийняття рішень. Ситуація із «узаконенням» Громадської ради тривала півроку та продовжувала нагнітатися.
Я вважаю, що позитивним є те, що вперше в суспільному житті Запоріжжя 36 громадських організацій змогли дійти згоди, об’єднатися та справді донести єдиний голос громадянського суспільства із конструктивними пропозиціями.
Письмову відповідь ми чекали довго, але за цей місяць сталися такі позитивні зрушення: міська рада сама почала говорити в офіційних каналах про потребу працюючої Громадської ради, були оголошені громадські слухання по школах, де цього вимагають батьки; проєкти рішень публікуються.
Чи буде затверджено оновлений склад Громадської ради чи працюватиме «старий», довоєнний, чи відбудуться нові вибори – я поки що не маю інформації. Думаю, не одна я із зацікавлених сторін. Рада відновлення Запоріжжя готова організувати публічний фасилітований діалог між виконкомом та представниками Громадської ради для вироблення спільного демократичного рішення”.
Валерія Морозова, менеджерка з реформ Запорізького центру розслідувань, координаторка громадської ініціативи ВУС:
“У своїй відповіді на відкритий лист міська влада грунтовно описує, чому не працює Громадська рада при виконкомі, яка мала б бути ключовим актором громадської участі. Як одна з тих учасниць ГР, яких кооптували по описаній процедурі разом з Олегом Григор’євим, я вже 8 місяців спостерігаю як ситуація “буксує”.
Ситуація зайшла в клінч, і ані міська влада, в особі Управління внутрішньої політики, ані діюче керівництво Громадської ради не може вирішити проблему без перезапуску. Міськрада не може затвердити протокол зборів, що містить помилки, а Громадська рада не може провести коаптацію повторно, оскільки не має кворуму.
Через це тупцювання на місці діючий механізм громадської партисипації заблокований. Минулого тижня влада оголосила про плани оновити громраду, я підтримую таке рішення в цілому, бо вважаю що місту необхідна діюча Громадська рада. Організації, які є активними учасниками поточного складу Ради, можуть подати заявку на вступ в нову і продовжити роботу на благо громади.
Щодо публікації проєктів рішень – ми зараз знаходимось в “мертвому сезоні”, коли наприкінці липня сесії не було, та вона відбудеться лише наприкінці серпня. І зараз, з початку місяця, проєкти на розгляд серпневої сесії публікуються досить стало. Також ми бачимо, що відбувається онлайн-трансляція депутатських комісій, якою ми вже скористались для отримання чіткішої інформації щодо створення нового КП.
Але чітко оцінити, наскільки покращується ситуація, ми можемо оцінити лише в останні два-три дні до сесії. Коли ми порахуємо, скільки “термінових” питань внесли в останні дні, та скільки “позапланових” додалось вже на погоджувальній раді перед самою сесією”.
Дмитро Арабаджиєв, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості:
“Вважаю, що ініціатива міської влади щодо реанімації Громадської ради – це позитивний крок, який спрямований на створення реального та дієвого механізму залучення громадськості до процесу обговорення, розробки, ухвалення та реалізації важливих для Запоріжжя рішень. Тільки через міжсекторальний діалог та партнерство ми можемо дійти компромісу з чутливих для прифронтової території тем, залишатись стійкими та згуртованими”.
Тетяна Воскобойнікова, менеджерка з комунікацій ГО Спільно HUB:
“Хоча рекомендації Громадської ради не є обов’язковими для виконання, їх ігнорування може викликати критику з боку громадськості та знизити довіру до органів місцевого самоврядування, як це спостерігається зараз у Запоріжжі.
Юридично міська рада не зобов’язана враховувати рекомендації Громадської ради, але має їх розглядати. Громадська рада є консультативно-дорадчим органом, її завдання — надавати рекомендації та пропозиції, які можуть вплинути на рішення міської влади.
Якщо розглядати ситуацію в Запоріжжі з погляду кризових комунікацій, перезапуск є одним з оптимальних рішень, оскільки криза майже досягла свого піка, про що свідчить широке невдоволення значної частини громадянського суспільства. Перезапуск Громадської ради може принести користь місту, владі та громадськості. Якщо процедура перезапуску буде прозорою і Громадська рада почне ефективно працювати, місто отримає додатковий експертний ресурс, посилить партисипацію та знизить загальний рівень невдоволення”.
Олена Макайя, в.о. голови Громадської ради:
“Певно варто почати з самого початку нашого непорозуміння з виконкомом ЗМР.
З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, діяльність Громадської ради була обмежена з метою безпеки членів Громадської ради. Деякі учасники Ради були вимушені покинути своє місце постійного проживання та переїхати, а деякі учасники виборюють свободу України на фронті. Проте кворум Громради було збережено і на час проведення чергових загальних зборів Громадської ради, в них взяли участь 27 організацій, які входять до її складу.
Згідно протоколу засідання Президії Громадської ради від 10.03.2022 року, під час дії військового стану до продовження подальшої роботи Громадської ради, щодо вирішення поточних питань, всі повноваження були покладені на Президію Громадської ради. Було ухвалено та повідомлено членам Громадської ради про тимчасове припинення регулярних засідань Громадської ради та організацію і проведення зустрічей комітетів онлайн та оффлайн за потребою.
Також на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, зв’язок з представниками виконкому ЗМР було втрачено. Ми не отримували інформацію стосовно подальшої роботи міськвиконкому з Громадською радою, відсутній секретар, який мав бути погоджений виконкомом ЗМР, представник структурного підрозділу виконавчого комітету Запорізької міської ради, на якого мала бути покладена координація роботи міськвиконкому з Громадською радою. Але документально Громадська рада не була закріплена ані за жодним зступником голови виконкому або відділом, що говорить про бажання втопити її ще з 2021 року.
Неодноразово з питаннями щодо подальшої співпраці ми звертались до представників виконкому шляхом листування та особистих зустрічей, з Васюком А.Г., Коваленко Є.С. та Куртєвим А.В.
Врешті решт ми взяли на себе відповідальність і повідомили міськвиконком про те, що 14.12.2023 року буде проведено чергові загальні збори Громадської ради, під час яких відбудеться кооптація членів ради. Представникам виконкому це дуже не сподобалось. Вони намагались перенести збори, але нам вдалось це зробити.
Секретарем загальних зборів було обрано Юрія Третьякова, якого нам надав виконком ЗМР.
Ми дійсно припустились помилки і рейтинговим голосуванням до складу було прийнято представника Козацького лучного клубу “Байда” Олега Григорьєва, який є дійсним депутатом районної ради. Та коли нам стало відомо про цю помилку, ми якнайшвидше її виправили і клуб “Байда” провів заміну представника в Громадській раді, що дозволено Положенням про Громадську раду.
Також під час написання Протоколу загальних зборів, секретар від міськвиконкому припустився граматичної неточності і замість засідання загальних зборів Громадської ради написав- засідання Громадської ради.
Саме цю неточність нам закидає управління внутрішньої політики. Та ще й звинувачують в тому, що начебто ми розмістили цю інформацію на сайті міськвиконкому. Але ми не маємо доступу до цього сайту і робити публікації там фізично не можемо.
Щодо звітування за 2022 та 2023 роки. Зрозуміло що перший рік повномасштабного вторгнення, організації які входять до складу Громадської ради, так саме як і більшість інших в Запоріжжі, максимально свої сили вкладали в допомогу місцевим мешканцям Запоріжжя, приймали ВПО з тимчасово окупованих територій, надавали допомогу військовим. Про це ми і звітували. Але ще була робота в депутатських комісіях, в комітетах Громради, щоправда не така насичена як зазвичай, в мирні часи. Та невже швидке реагування на кризовий стан не найважливіше було в перші роки повномасштабного вторгнення, коли місто переживало найважчі часи? План роботи Громадської ради був відредагований, згідно стану в якому перебувала країна, Президією Громадської ради в квітні 2022 року, а в січні 2023 на засіданні Президії комітети звітували по волонтерській та іншій діяльності та було прийнято план на 2023 рік.
І ось вже більше ніж півроку ми виборюємо своє право на існування, на повноцінну діяльність. А роботи в Громадській раді багато. Щонайменше громадські слухання, план яких ми подавали до виконкому в строк, та нажаль міська влада блокує всі інструменти для повноцінної діяльності Громадської ради.
Нас не інформують про проєкти рішень виконкому, про дати і час проведення депутатських комісій, засідань міської ради та інше. Нам навіть не надали посвідчень та кімнату для роботи. Також не затверджено план консультацій з громадськістю, а це є порушенням законодавчих норм.
Згідно Положення про Громадську раду виконком не має права регулювати роботу Громради, лише затверджувати склад, протоколи, звіти. Та під час звітньо- виборчих зборів допомагати в формуванні нового складу, знову таки згідно Положення. Прийняття інших рішень виконкомом відносно Громадської ради протизаконно!!!
Зараз міська влада намагається всупереч закону припинити повністю роботу Громадської ради. Замість неї створити іншу, більш зручну. Але є законодавство України, на основі якого складено Положення Громадської ради. Де чорним по білому написано – 1.4. Строк повноважень Громадської ради необмежений, строк повноважень складу громадської ради – впродовж каденції міської ради та виконавчого комітету”.
Стежимо за ситуацією.
Підготувала: Олександра САВЧЕНКО
(Стиль авторів збережено без редагування і купюр.)