Кожен мешканець Запоріжжя може реально впливати на те, що відбувається навколо – в його будинку, на вулиці, в місті чи в державі. І це не тільки голосування на виборах. Є багато способів висловити свою думку та зробити так, щоб влада почула людей. Тож читайте про ті інструменти участі, які працюють у Запоріжжі, – і використовуйте.
Важливість громадської участі
Інструменти громадської участі (або ж інструменти демократії) – це різні способи, завдяки яким кожен громадянин може долучитися до вирішення важливих питань у громаді або країні загалом. Громадська участь є ключовим елементом демократичного суспільства, оскільки вона дає можливість громадянам безпосередньо впливати на прийняття рішень. Це забезпечує прозорість влади, підвищує її підзвітність і сприяє зміцненню громадянського суспільства. Активні громадяни та громадські організації можуть використовувати ці інструменти для просування своїх ідей та ініціатив, які позитивно впливають на життя громади.
Типи громадської участі
Громадська участь може бути як горизонтальною, так і вертикальною. Горизонтальна участь передбачає об’єднання членів громади для самостійного вирішення певної проблеми або пошуку оптимального рішення. Вертикальна участь, навпаки, орієнтована на активну взаємодію громадян з органами влади для впливу на процеси управління. В обох випадках громадяни мають можливість висловити свою думку і бути почутими.
Електронні петиції
Електронні петиції — один з найпопулярніших інструментів громадської участі. В Україні цей механізм законодавчо визначений як «колективне звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органів місцевого самоврядування». Подання петиції через офіційний вебсайт дає громадянам можливість впливати на прийняття рішень, якщо звернення набирає необхідну кількість підписів.
У Запоріжжі подати петицію або підтримати пропозиції інших громадян можна на сайті Запорізької міської ради.
«Якщо петиція набере необхідну кількість голосів, її розглянуть та за можливості реалізують. Е-петиції підвищують підзвітність влади, зміцнюють роль громадянського суспільства та просувають е-демократію», – пояснюють на сайті ЗМР.
Як зазначає депутат міськради Сергій Ільченко, «петиції мають значення, якщо вони, як то кажуть, «з людським обличчям». Петиції з дійсно важливими інструментом, якщо набирають потрібні голоси».
Однак не всі петиції, які набирають необхідну кількість голосів, призводять до реальних дій.
«Петиції, які набирають потрібну кількість голосів, розглядаються на міській раді. Сам інструмент працює, і він дієвий, але що відбувається далі — це вже питання до депутатів», – каже директорка Інституту розвитку міста Запоріжжя Вікторія Агєнтаєва.
Громадські слухання
Громадські слухання — ще один важливий інструмент демократії. У Статуті територіальної громади міста Запоріжжя зазначається, що це зустрічі членів громади з представниками влади для обговорення важливих питань. Результати слухань враховуються при прийнятті рішень органами місцевого самоврядування.
В Запоріжжі цей інструмент актуалізували під час скандальної ситуації з реорганізацією шкіл. Спершу замість безпосереднього обговорення питання, мерія запропонувала пройти електронне опитування, проте громадські організації «Хочу вчитись» та VUS таки змусили провести слухання. Попереду ще одні слухання – вже на екологічну тему.
Громадські ради та участь у роботі консультативно-дорадчих органів
Громадські ради є консультативно-дорадчими органами, створеними при органах виконавчої влади для забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики. Вони складаються з представників громадських організацій і сприяють обговоренню та розробці рішень, програм та інших важливих документів.
Голова Запорізької обласної Ради ВПО Анастасія Перепелиця зазначає: «Консультативно-дорадчі органи, якщо вони сформовані належно, демократично, є на сьогодні найбільш ефективними в роботі з місцевою владою. Коли ми так сідаємо і спокійно обговорюємо якісь проблемні питання, рішення знаходяться».
В Запоріжжі була Громадська рада при виконкомі з 2010 року, але вона з часом втратила ефективність. Детальніше про ситуацію із «старою» громадською радою та причини її розпуску читайте в матеріалі «Хто загубив громадську раду в Запоріжжі?».
Зараз починається набір представників громадських організацій для формування нової, більш дієвої, Громадської ради.
В місті сформовані виконкомом або на стадії формування сім різноманітних рад, які будуть опікуватись певними сферами.
Також з 2022 року з власної ініціативи працює Рада відновлення Запоріжжя, яка опікується питаннями стратегічного розвитку міста.
Звернення громадян та запити на доступ до публічної інформації
Звернення громадян є ще одним важливим інструментом впливу на владу. Закон України «Про звернення громадян» визначає три основні форми звернень: пропозиція, заява та скарга.
Подати звернення можна: усно при зустрічі з ОМС, по телефону, електронною поштою чи письмово. Контакти та зразки заяв для звернень громадян знайдете на сайті мерії.
У Запоріжжі цей інструмент активно використовується. Як зазначає Максим Рогальський, президент Асоціації ОСББ «Запоріжжя»: «Я використовую запити на публічну інформацію та скарги. Відповіді завжди приходять в межах законодавства, але не завжди такі, яких хотілося б».
Запит на публічну інформацію – це прохання до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запит від звернення відрізняються між собою своїм змістом: запит – це прохання надати інформацію, звернення – прохання вчинити певні дії, викладені у пропозиціях, заявах чи скаргах.
Запит на публічну інформацію подати не складно: можна скористатися електронною або звичайною поштою.
Особистий прийом
Особистий прийом громадян — це регулярні зустрічі депутатів, голів райадміністрацій та заступників міського голови з жителями громади, під час яких громадяни мають можливість особисто звернутися з питаннями, пропозиціями або скаргами. Під час прийому посадовці надають консультації, допомагають вирішувати проблеми або передають звернення до відповідних органів. Такі прийоми є важливим каналом комунікації між владою та громадянами і сприяють ефективнішому розв’язанню місцевих питань.
«Перш ніж звертатися до керівництва міста, зверніться в районні адміністрації за місцем проживання. Більшість питань оперативно можуть бути вирішені саме на місцях», – радять на сайті Запорізької міськради.
Якщо ж питання знаходиться поза повноваженнями районної влади, слід звертатися до міськвиконкому. З графіком прийому заступників міського голови можна було б ознайомитись за цим посиланням, але дані там не оновлені від грудня 2023 року.
«Попередній запис громадян на особистий прийом до міського голови здійснюється у відділі по роботі зі зверненнями громадян в останній робочий день місяця з 10:00 до 13:00 в каб. 107 комісією у складі начальника відділу, помічника міського голови, спеціаліста юридичного департаменту.
Запис громадян на особистий прийоми до заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється в каб. 107 міськвиконкому за одну годину до початку прийому згідно затвердженого графіка. Запис на особистий прийом до керівників міста за телефоном не здійснюється. Довідкову інформацію про особистий прийом громадян керівниками міста можна отримати за телефоном (061)224-69-77», – наголошують на сайті міськради.
Міський контакт-центр 15-80
Цей інструмент є дійсно дієвим у Запоріжжі. Громадяни можуть повідомити про проблему за телефоном 1580, через Telegram-бот або ж на сайті 1580.zp.gov.ua. Диспетчери обробляють заявки та повідомляють про хід та результат звернення. Процедура прозора та доступна усім.
Місцеві ініціативи, загальні збори громадян та органи самоорганізації населення
Місцеві ініціативи та загальні збори громадян дозволяють жителям міста самостійно ініціювати та обговорювати питання, які належать до компетенції місцевої ради. У Запоріжжі місцева ініціатива може бути подана ініціативною групою з не менше ніж 250 осіб.
Загальні збори громадян за місцем проживання — це зустрічі жителів певного району чи кварталу, які проводяться за потреби для обговорення важливих місцевих питань. Вони можуть відбуватися у межах міста або його частин, таких як будинки, вулиці, мікрорайони чи райони міста. На цих зборах можна створювати органи самоорганізації населення, затверджувати їхні положення, вносити зміни до них, а також вирішувати питання щодо дострокового припинення повноважень таких органів або їх окремих членів. За статутом міста Запоріжжя, збори можуть бути скликані міським головою, депутатами міської ради або за ініціативою третини мешканців відповідної території. Міський голова може також доручити організацію зборів головам районних адміністрацій.
Органи самоорганізації населення — це групи, створені жителями для вирішення місцевих проблем і представлення інтересів громади перед владою. Вони можуть включати комітети, ради, будинкові комітети та інші структури, що працюють на добровільних засадах. Такі органи займаються питаннями благоустрою, соціального захисту, охорони громадського порядку та іншими проблемами, які є важливими для мешканців певного району або громади. В Запоріжжі у всіх районах приватного сектору існують квартальні комітети, але їх робота залежить від особистої відповідальності. Цей інструмент дуже недооцінений як спосіб забезпечення потреб мешканців для ремонту дороги, водогону чи встановлення ліхтарів.
«Ваш» депутат
Важливо не просто проголосувати за «свого» депутата по виборчому округу під час виборів, але й надалі стежити за роботою, звітами, за потреби звертатися до нього на особистий прийом, відвідувати прийоми та доносити до нього проблеми. Той же ремонт дитячого майданчика чи допомога в ремонті будинку, висадження дерев за кошти депутатського фонду – реальні. Також депутат може впливати на рішення районної адміністрації чи контролювати роботу комунальних підприємств.
«Разом з помічниками ми аналізуємо запити мешканців, виїжджаємо на місце, дивимось, вивчаємо ситуацію і приймаємо рішення командою», – розповідає Сергій Ільченко. – «Після цього співпрацюємо з департаментами та управліннями, які залучені в тому чи іншому питанні».
Цікаво, що звертатися можна і до депутата по району, і до народного депутата – із більш серйозних питань.
Контакти депутатів за районами Запоріжжя доступні на сайті міської ради.
Доручення депутату
Цей інструмент означає офіційне звернення або завдання від виборців, яке депутат зобов’язаний розглянути і, за можливості, виконати під час своєї діяльності. Це може включати пропозиції щодо вирішення певних проблем, ініціювання проєктів рішення або представлення інтересів громади на різних рівнях влади.
Публічні консультації (в тому числі, електронні)
Публічні консультації означають вимогу врахувати думку громадян під час створення законів, програм чи прийняття важливих рішень, наприклад, із сфери будівництва потенційно небезпечних чи незручних для людей об’єктів. Зазвичай цей процес складається з трьох етапів: спочатку влада інформує громадськість про проблему, яку потрібно обговорити; потім відбувається обмін думками та ідеями щодо вирішення цієї проблеми; і нарешті, зацікавлені групи залучаються до розробки законопроєкту або політики.
Колись через карантинні обмеження консультації офіційно перевели в електронний формат, але сайт, який мав би сприяти реалізації цього інструменту, наразі не працює.
Головне – діяти
Інструменти громадської участі — це не просто можливість висловити свою думку, а реальний шлях до змін у вашому дворі, вулиці, районі, громаді. Вони надають кожному громадянину голос, здатний впливати на прийняття рішень, підвищувати прозорість влади та зміцнювати громаду. Використовуючи ці інструменти, ви стаєте активним учасником демократичних процесів, допомагаєте будувати краще майбутнє для свого міста чи села. Ваша активність і небайдужість — це ключ до успішних змін, які починаються з маленьких, але важливих кроків.