Вчора 21 серпня в Запорізькій міській раді стався скандал за участі президії громадської ради, члени якої виштовхали із спільної наради представників інших громадських організацій та ЗМІ. Сьогодні мерія повідомляє про рішення сформувати новий склад громадської ради. Що ж сталося? Репортаж з місця подій нашої кореспондентки.
Того дня була призначена зустріч представників громадської ради, яка вважається офіційним дорадчо-консультаційним органом при виконкомі, із секретарем Запорізької міської ради Регіною Харченко та керівниками департаментів. Темою зустрічі мала бути робота самої громадської ради, керівниці якої заявляли, що їй нібито перешкоджають працювати.
Крім самих представників громадської ради, управління внутрішньої політики запрошувало на зустріч усі зацікавлені громадські організації та ЗМІ. Тож прийшли представники коаліцій Рада відновлення Запоріжжя та ВУС, які своїм колективним зверненням місяць тому якраз захищали права громадської ради.
Громадська рада як індикатор демократії у Запоріжжя
Секретарка Запорізької міської ради Регіна Харченко у вступному слові зазначила розуміння потреби співпраці влади з громадянським суспільством. «Інститути громадянського суспільства мають бути включені до процесу прийняття рішень та представляти точку зору населення, – задекларувала вона.
Харченко була конструктивна: попросила представниць громадської ради представитися і розповісти про їх діяльність, спитала, що саме заважало їм працювати в 2022 та 2023 році, та запропонувала створити чітку дорожню карту кроків, хто і що має зробити, щоб громадська рада таки почала працювати, як прописано в Положенні.
Керівник Управління внутрішньої політики, преси та інформації Євген Коваленко зазначив, що до громадської ради формально входить 41 представник громадянського суспільства. «З 2022 громадська рада не працює, ми неодноразово зустрічалися з Оленою Макайя як в.о. голови, нас не чують. Відсутній план роботи на 2022 і 2023 і звіти. Відсутні протоколи за 2022 і 2023 роки. Діяльність окремих членів громадської ради підміняє президія. Нас не запрошено було на жодне засідання президії. Ми пропонували укриття, щоб громадська рада могла провести загальні збори. Тому наша пропозиція – перезавантаження».
Так, на засідання 21 серпня, де фактично вирішувалася доля громадської ради, прийшли лише 6 членів із 41.
Кого загубили?
«До кого ми сьогодні прикріплені? Нас загубили. Ми не розуміємо, з ким співпрацюємо, нема людини, яка займається громадською радою», – долетів голос із громадської ради.
Ірина Мішина, голова комітету з питань ЖКГ, розповіла про діяльність під час війни з огляду укриттів. Підкреслила, що, на її думку, до мерії мають право заходити лише члени президії громадської ради, делеговані за протоколом і дорученням голови, а «не всі члени, коли їм заманеться».
«В Запоріжжі було потужне громадянське суспільство, в громадській раді ми з 2010 року, – зазначила голова гуманітарного комітету Наталя Бабенко. – Під час війни були проблеми з допуском у депутатські комісії. Раніше ми мали перепустки і кабінет, збирались у мерії, будували плани. Ми мали доступ до проєктів, могли обговорювати. Зараз в кращому разі отримуємо інформацію через соціальні мережі».
Олег Помазан з-за кордону гарно говорив про любов до свого міста, де залишилася його матір.
Голова громадської ради Катерина Акула на своїй посаді з 2010 року, але пожалілася, що за два роки війни, відколи вона живе за кордоном, ніхто з мерії їм не зателефонував. В 2022 році в них були нагальні питання, але громадська рада провела перші збори в грудні 2023 року. «Раніше формувався план консультацій з громадськістю. Управління подавали запити на проведення консультацій. Ми збирали питання, які піднімала громадськість. Голова вирушала до профільних заступників. Ми мали доступ до інформації, що і коли відбувається».
Регіна Харченко відповіла, що депутатські комісії публічні, ведеться відеозапис засідань. «Що заважало головам комітетів ініціювати зустрічі з профільними заступниками? Як зробити інструмент живим, щоб він запрацював реально?».
Але як тільки пані секретар пішла, запропонувавши присутнім продовжити спілкування та виробити спільну позицію, досвідчені «члени громадської ради з 2010 року» почали звинувачувати у зриві своєї роботи «нових членів», тобто представників організацій, які подали заяви на вступ у грудні 2023 року. Та й виштовхали кількох із них із приміщення «Вон!». Разом із представниками ЗМІ. Чим порушили усі принципи публічності та відкритості роботи громадської ради.
Що далі?
«Самогубці! Представники президії громадської ради самі вбили громадську раду своїми діями та бездіяльністю!» – прокоментувала одна з учасниць подій.
Реакція соцмереж на відео, де журналістів і представниць прес-служби витискають з кімнати засідань, була бурхливою.
Віктор Федоряк: Громадськість Запоріжжя – величезна сила та міць. Дуже прикро, що ГР “керували” ті, які нездатні вирішувати питання та налагоджувати співпрацю та діалог із представниками влади.
Микола Ралик: Нажаль, ця група опозорилась повністю. Робота громради не може бути кулуарною і закритою від громадськості.
Максим Сорока: Запоріжжя у зоні ризику втрати усіх інструментів владно-громадського партнерства. Це дуже сумно. Бо саме Запоріжжя мало б стати центром відродження належного та демократичного врядування у післявоєнний період.
Декілька організацій принципово вийшли із громадської ради та засудили її.
«Вся моя громадська діяльність протягом багатьох років була спрямована на об’єднання людей і організацій, а наші заходи, виставки, фестивалі робились здебільшого на ентузіазмі і прославляли рідне Запоріжжя. Ніколи ми не були заполітизовані, берегли своє добре ім’я. Членство в громадській раді розширяло коло спілкування, підтримки, партнерства в реалізації проектів. Після вчорашніх подій громадська організація «Запорізький колорит» припиняє своє членство в громадській раді, – написала Наталя Бабенко. – Це не означає, що ми припиняємо громадську і творчу діяльність. Але поза межами громадської ради».
Голова громадської ради Катерина Акула повідомила, що її організація також виходить із складу органу: «Я відстоювала право Громадської ради на життя», – зазначила вона.
22 серпня виконком оприлюднив рішення сформувати новий склад Громадської ради, який буде працювати, як того вимагає законодавство.
Тож громадська рада в Запоріжжі має шанс стати справжнім інструментом демократії та громадської участі.
Матіріал підготовлено в рамках реалізації проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів», який реалізується ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Висловлені думки належать автору і не можуть трактуватися як офіційна позиція донора.