Уряд ухвалив рішення щодо запровадження на рівні міністерств та обласних адміністрацій заступників із питань відновлення регіонів, територій та інфраструктури. Незабаром заступник голови Запорізької ОДА з відбудови з’явиться і в нашій області. Які повноваження матиме ця людина та за що відповідатиме?
«Рада відновлення Запоріжжя підтримує прозорість у питанні призначення відповідального за контроль відновлення та проведення широкого конкурсу, в якому ми могли би посприяти інформаційно, кадрами тощо, – зазначив Дмитро Арабаджиєв, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості по Запорізькій області, член Ради відновлення Запоріжжя. – Саме процедури є тією складовою, яка забезпечуватиме роботоздатність усієї системи відбудови».
Наскільки прозорим буде процес, неупередженими будуть рішення, якою мірою громада буде залучена до формування політик, як відбуватиметься взаємодія всіх стейкхолдерів тощо – усі ці питання потребуватимуть розв’язання.
Чим будуть опікуватися зазначені посадові особи та чи дійсно це поліпшить координацію відповідних дій влади на місцях, є одним з ключових питань. Поки що процедура призначення заступників з відбудови не оголошена. Не виключено, що призначення посадових осіб, які опікуватимуться питаннями відновлення, визначатимуть серед наявних замів. Звичайно, в разі потреби та за наявності фінансових ресурсів можуть запровадити додаткові посади.
Одним з найважливіших принципів відбудови країни залишається вибір підходу до відбудови. У публічному просторі неодноразово наголошується на принципі «built back better», тобто мається на увазі, що відновлене має бути кращим, «зеленим», орієнтованим на людину, а не просто зведене замість зруйнованого. На цьому наголошує Рада відновлення Запоріжжя, яка нещодавно презентувала свій проєкт з відбудови нашого міста.
Важливо зрозуміти, як спланувати, організувати й реалізувати відбудову за системним підходом, охопити всі аспекти та заощадити час. Показово, що ключова роль на рівні держави належатиме електронній екосистемі управління відбудовою, яка має бути свідоцтвом прозорості держави.
«Як представники громадянського суспільства, прикладатимемо максимум зусиль, щоб новий керівник з відбудови взяв до уваги думку громади, яку вивчатиме та надасть для ознайомлення Рада відновлення Запоріжжя», – підкреслив Дмитро Арабаджиєв.
Сьогодні зрозуміло, що кейс централізованого вирішення всього й шаблонних рішень, які спускаються згори, – це не український кейс. Реформа децентралізації показала, що, хоча не кожна громада швидко стала інституційно спроможною та самостійною, рішення, сформовані на місцях, є оптимальними».
_____________________________________________________________________________________________________________
Підготовка статті стала можлива завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».
Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.