16 червня у Запоріжжі в Домі Макса Гранта відбулось засідання Ради відновлення Запоріжжя, на якому було презентовано проєкт «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який розпочали ГО «Екосенс», ГО «Дивосвіт» та Національна платформа стійкості та згуртованості по Запорізькій області за підтримки уряду Великої Британії.
Рада відновлення Запоріжжя – це незалежне громадське консультативно-дорадче об’єднання представників громадських організацій, науковців, експертів, підприємців, голів ОСББ, активних громадян, яке розпочало формуватися в Запоріжжі як низова горизонтальна ініціатива ще взимку 2023 року.
«Коли Україна представила в Лугано (Швейцарія) План відновлення, то екологічна складова була однією з пріоритетних, бо саме довкілля та екологічна безпека зазнали серйозних пошкоджень з довготривалими наслідками внаслідок російської агресії. Також Україна як майбутній член Євросоюзу, уже приміряє на себе європейський Зелений курс, коли екологія інтегрована в усі економічні процеси. Тому ми й ініціювали створення Ради відновлення Запоріжжя як платформи взаємодії громадськості, науковців, експертів, місцевої влади та держави, залучення донорських організацій та інвесторів для спільного післявоєнного відновлення громади, – розповідає Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс». – І раді, що об’єднання людей, готових вкладати свій досвід і знання у відновлення Запоріжжя, зросло, і ми вже розпочали перший проєкт».
До Ради відновлення Запоріжжя на сьогодні увійшли 22 активних запоріжці, також працюють залучені експерти.
Мета діяльності Ради – покращити якість відновлення Запоріжжя. По-перше, через залучення громадськості, науковців, експертів до процесів відновлення. По-друге, завдяки визначенню потреб громади. По-третє, шляхом налагодження кращої комунікації громади з місцевою владою і державою, донорськими організаціями та інвесторами для допомоги у відбудові Запоріжжя та реалізації спільних проєктів.
Серед перших результатів роботи членів Ради – залучено незалежних експертів з енергоменеджменту та адаптації до зміни клімату та підготовлено перші рекомендації щодо відновлення цих сфер, які передано профільним департаментам Запорізької міської ради.
Члени Ради відновлення Запоріжжя почали співпрацю з владою та увійшли до офіційної робочої групи в Запорізькій міській раді щодо планування відновлення, щоб зробити цей процес більш партисипативним.
«Для мене дуже важливо, щоб відновлення та відбудова Запоріжжя враховували потреби і бачення широких верств населення, включаючи вразливі категорії, з якими ми працюємо: люди з інвалідністю, самотні люди, люди похилого віку, та внутрішньо переміщені особи», – зазначає Інеса Носенко, голова ГО «Дивосвіт», членкиня Ради відновлення Запоріжжя.
Рада відновлення в рамках проєкту, підтриманого Великою Британією, організовує соціологічні опитування громади, фокус-групи та публічні дискусії для вивчення думок і виявлення потреб громади, узагальнить цю думку з допомогою експертів-соціологів Запорізького національного університету та донесе цю думку до органів місцевого самоврядування для врахування в їхній роботі.
Паралельно будуть проведені інклюзивні тренінги для широкої громадськості, активних жителів Запоріжжя та області, ВПО з навчання інструментам громадської участі у житті міста.
Рада відновлення за власною ініціативою та за запитом влади залучає знання і досвід потрібних експертів, українських і зарубіжних фахівців, які допоможуть ОМС під час складання Планів відновлення, що буде представлено на міжнародному Форумі відновлення у Запоріжжі в 2024 році.
Створено та запущено в практичну роботу інформаційний ресурс http://vidnova.info/, де можна знайти корисні матеріали, новини та кейси про відновлення. Буде сформовано банк ідей і зібрано позитивні кейси стійкості/згуртованості, які можуть використати різні громади, в тому числі й у майбутньому деокуповані громади Запорізької області.
«Важливо залучати широку громадськість до процесів обговорення, ухвалення рішень про відбудову, реалізації та контролю за виконанням управлінських рішень щодо післявоєнного відновлення, – відзначає Дмитро Арабажиєв, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості по Запорізькій області, зав. кафедри загальноправових та політичних наук національного університету “Запорізька політехніка”, який теж підтримав ініціативу та увійшов до Ради відновлення. – Залучення широкого кола експертів і громадськості, різних верств населення до планування зеленого післявоєнного відновлення України сприятиме подальшій соціальній згуртованості і стійкості суспільства в Україні під час відбудови країни, кращому сприйняттю і розумінню реформ і досягненню сталого соціально-економічного розвитку міста і держави».
Після запуску громадського проєкту з відновлення Рада чекає залучення всіх зацікавлених активістів, представників експертного середовища та ГО Запоріжжя. Тож роботи багато, долучайтесь!
Засідання Ради відбуваються двічі на місяць по четвергах у змішаному форматі.
Наступне засідання Ради відбудеться 29 червня о 18:00.
Доєднатися до Ради відновлення Запоріжжя як незалежного громадського об’єднання запрошуємо зацікавлених експертів, громадських діячів, науковців незалежно від місця проживання, якщо ви маєте досвід і знання, бажання і енергію зробити Запорізький регіон більш успішним, сталим, екологічним та зручним для життя. Пишіть нам: greenrecovery.zp@gmail.com
Презентацію проєкту ви можете завантажити тут>> 1907 Recovery commetee Zp
Проєкт «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс», реалізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії. Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.
Контактні особи:
Тетяна Жавжарова, координаторка Ради відновлення: Telegram 099-756-18-95 greenrecovery.zp@gmail.com
Інна Бахтіна, комунікаційниця проєкту: Telegram 050 342 40 03 greenrecovery.zp@gmail.com
_____________________________________________________________________________________________________________
Підготовка статті стала можлива завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».
Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.