9 травня в рамках платформи “Діалог влади та бізнесу” обговорювали тему “Зелений вектор бізнесу: енергоефективність, чиста енергія та екологічна відповідальність підприємництва”. Захід, зібрав понад 60 учасників – представників бізнесу, органів влади, громадського сектору, науковців і місцевих громад.
Енергоефективність – питання безпеки
Обговорення торкалося не лише майбутнього зеленої економіки, а й нагальних викликів, з якими стикається бізнес під час війни: енергетична нестабільність, потреба в автономності з можливостями створення ефективних мікромереж, збереження конкурентоспроможності на європейському ринку. Усі учасники були єдині: екологічна модернізація – це не “про майбутнє”, це вже нагальна потреба сьогодення.
Тема енергоефективності вже давно вийшла за межі економіки, оскільки внаслідок постійних атак з боку Росії на енергосистему України бізнес змушений переглядати підходи до споживання ресурсів. Тож можливість не залежати від центрального електропостачання стала частиною національної безпеки. А альтернативна енергетика, автономні системи живлення перетворилися з вимушеного рішення на крок до стійкої, децентралізованої енергетики. Це не просто інвестиції, а інструменти збереження працездатності та елемент національної безпеки, наголосила під час зустрічі заступниця голови Запорізької обласної державної адміністрації Оксана Матвіїшина.
Євроінтеграція: відповідальність за довкілля – вимога часу
Уже найближчим часом в ЄС запрацює механізм вуглецевого податку, тож компанії, які не дотримуються екологічних стандартів, ризикують втратити європейські ринки та інвесторів, ставши неконкурентоспроможними. Про це розповіла президентка Асоціації професіоналів довкілля “PAEW”, генеральна директорка “Офісу сталих рішень” Людмила Циганок, окреслюючи виклики, які постають перед українським бізнесом у контексті євроінтеграції. Вона підкреслила, що бізнес має адаптуватися до нових екологічних вимог – і чим швидше, тим краще. А також приділила увагу необхідності дотримання екологічних стандартів і в сферах утилізації відходів, управління водними ресурсами та декарбонізації виробництва. Детальніше>>
Бізнес має пам’ятати про важливість оцінки впливу на довкілля. На цьому наголосила голова комітету оцінки впливу на довкілля і стратегічної екологічної оцінки в Асоціації професіоналів довкілля “PAEW” Марія Лопушанська. Спікерка ознайомила підприємців із процедурою передпроєктного скринінгу для виробництв, які плануються, акцентувавши на важливості створення карт екологічних обмежень, запитів до профільних державних органів, проведенні біологічних, гідрохімічних і лабораторних досліджень води, ґрунтів і атмосферного повітря, а також моделюванні шумового впливу.
“Ці заходи дозволяють враховувати екологічні ризики ще до запуску проєкту та гарантувати його відповідність законодавству. Бо для бізнесу та громади важливо, щоб ми надали нащадкам зелену планету, яка мала б енергію вдовгу. Демонстрацією цього є екологічна і енергетична відповідальність”, – підкреслила експертка.
Практики впровадження чистої енергії
Запоріжжя має вдалі приклади використання зеленої енергетики вже під час повномасштабної війни. Наприклад, сонячна електростанція на даху дитячої лікарні. СЕС сьогодні використовуються в громадах Запорізької області, а також готовляться до запуску та будуються для муніципальної інфраструктури обласного центру, насамперед, міських лікарень і закладів освіти. Для розширення переліку об’єктів, що в перспективі матимуть свою незалежну енергосистему, за словами начальника управління енергетичного менеджменту та інвестицій Департаменту економічного розвитку Запорізької міської ради Бориса Розсохи, залучаються міжнародні партнери. Загалом у програмі “Розподілена генерація для міста” передбачені 9 великих кроків для енергетичної децентралізації.
Крім того, в області з початку дії державної програми “Власна справа” розвивається бізнес у сфері енергоефективних рішень та екологічної відповідальності підприємництва. Тож виникла і потреба в навчанні професіям, пов’язаним з екологією.
Співпраця та підтримка
До онлійн-діалогу долучилися також представники обласного центру зайнятості, бізнес-спільноти, громадських організацій. Зокрема, координаторка Ради відновлення Запоріжжя, голова ГО “Екосенс” Тетяна Жавжарова зазначила, що зміна клімату, енергетична нестабільність та безпека громади – це взаємопов’язані процеси, які потребують спільних дій, а питання енергоефективності та екологічної відповідальності – це основа сталого розвитку територій. Саме тому в проєкті “Зелена стратегія для розвитку Кушугумської громади”, який реалізувала “Екосенс”, велика увага приділена енергонезалежності та забезпеченню громад ВДЕ, а сонячні панелі вже доставлені до громади.
“Для громадського сектору надзвичайно важливо бути активними учасниками цих процесів, щоб забезпечити сталість змін і врахування інтересів громад”, – резюмувала Тетяна Жавжарова.
Та запропонувала бізнесу та владі скоординуватися та допомогти громадам у забезпеченні ВДЕ через надання прорахунків, ТЕО проєктів СЕС для пошуку ними донорів.
Учасники онлайн-зустрічі на платформі “Діалог влади та бізнесу” зійшлися на необхідності навчання підприємців аспектам екологічної безпеки, підтримки екоінновацій і розвитку міжсекторальної співпраці для екологічної модернізації, що стала нагальною потребою сьогодення.