Впровадження дружніх до природи підходів може перетворити навіть маленьке та депресивне село на туристичний центр. Створення екопростору не потребує великих інвестицій, але приносить значні результати, змінюючи вигляд і перспективи громади.
Екологічні простори можуть перетворити вашу громаду на привабливий туристичний осередок. Тенденції показують, що все більше людей бажають відпочивати на природі, користуючись при цьому благами цивілізації. Досвід екопростору на Івано-Франківщині доводить, що природоорієнтовані рішення не тільки оживляють місцевість, але й залучають потік туристів, зміцнюючи економіку громади в цілому
Представниця ГО «Екосенс» відвідала екопростір «Тепла гора» у Верховинському районі та побачила, як природоорієнтовані підходи можуть змінити повсякденне життя. Ці рішення не потребують великих вкладень, прості у впровадженні, ефективні для збереження довкілля і здатні привабити туристів.
Читайте далі, щоб дізнатися, як такі ініціативи можуть працювати у вашій громаді.
Переосмислення простору
Раніше тут вели господарську діяльність звичайні люди, поруч є житлові приватні садиби, де живуть родини. Один із співзасновників простору, Андрій Грушецький, згадує, що коли він вперше потрапив у це місце, тут вільно бігали коні, стояли занедбані дерев’яні будинки та господарські споруди.
Наявні будівлі вирішили не зносити, а надати їм друге життя, переосмисливши ролі. Так з’явився Ом-центр, де проводяться різноманітні заходи, Кухня велетнів (кафе із кухнею) та хостел. У реконструкції, оновленні та зведенні споруд використали природні матеріали — наприклад, деякі ринви, якими з дахів стікає дощова вода (про це розповімо нижче), зробили дерев’яними, а не пластиковими чи бляшаними. Так само дерево використали і в зведенні туалетів та душів. Вікна залишили з дерев’яними рамами, вуличні столи та лави — теж з дерева. Утеплення стін — з дерев’яної тріски. Мінімум пластику чи композитних матеріалів, максимум природних.
Природа забезпечує необхідним
У просторі цілодобово є електроенергія. Вдень, коли дозволяє погода, потреби в енергії забезпечуються за допомогою шести сонячних панелей, які розміщені на різних спорудах. Ввечері електропостачання надається з централізованих мереж. Відновлювані джерела енергії дозволяють задовольнити потреби в енергії в світлий період дня, підтримуючи функціонування всіх об’єктів та систем. Цей підхід демонструє ефективність і практичність використання відновлюваних ресурсів у поєднанні з традиційними енергетичними системами.
Цікавим є досвід використання дощової води. Тут створили систему дерев’яних ринв, які поєднуються та направляють воду в спеціальні баки. Далі дощова вода проходить декілька ступенів очищення — починаючи з грубих фільтрів, потім UV-лампи та зворотній осмос. Цю воду використовують для побутових потреб (душ, кухня). Дощову воду навіть п’ють — звичайно, після більш ретельного очищення. На смак — звичайна вода, без присмаку та кольору. Не завжди дощової води вистачає на усі потреби, тож є резервне джерело водопостачання — насос підкачує воду з потичка (гірського струмка), який протікає поруч із горою. Знову-таки, поєднання технологій та природних рішень у дії.
Користуєшся? Сортуй!
Окремим важливим пунктом є ретельне сортування сміття. У коридорі кафе встановлені баки для роздільного збору відходів: PET-пляшки, папір, метал, змішане сміття.
Відро для органіки стоїть на вулиці. Органічні відходи компостують та потім використовують в якості добрив для грядок з овочами та зеленню, які вирощуються за принципами пермакультури: на одній грядці густо насаджені різні культури, які доповнюють, підсилюють та захищають одне одну. Врожаї, не зважаючи на суглинок, тут збирають гарні.
Добрива роблять і з перетравленої людьми їжі. На території простору є два типи туалетів — для «малих» та «великих» справ. В останніх встановлені діжки з тирсою, якою потрібно пересипати продукти травлення, які відправляються в облаштовані ями. Надалі цю суміш також будуть використовувати для удобрення рослин. Важливо зазначити, що на території не можна вживати м’ясні та молочні продукти і алкоголь.
Природоорієнтовані рішення на Теплій Горі — це не лише про захист природи, а й про створення умов для гармонійного співіснування людини і довкілля. Тут вільно уживаються веретільниці (безногі ящірки), корови (вони живуть поруч та інколи тікають), жаби, птахи, коти, собаки, комахи та люди. Рослини буйно квітнуть та дають багаті врожаї ягід, фруктів та овочів.
Такий підхід до довкілля не тільки підтримує біорізноманіття, а й сприяє розбудові спільноти, що живе в гармонії з природою. Завдяки зусиллям громади, тут створено сприятливе середовище, де природа й людина співіснують, доповнюючи одне одного і збагачуючи досвід життя.
Ці та інші природоорієнтовані рішення можна адаптувати під потреби кожної громади, створюючи унікальні простори, що стануть справжніми магнітами для туристів. Такі ініціативи не лише привертають увагу гостей, а й значно покращують якість життя місцевого населення, сприяючи сталому розвитку і гармонійному співіснуванню з природою. Впроваджуючи подібні підходи, ви можете не тільки зберегти довкілля, але й перетворити свою громаду на привабливе місце для відпочинку та життя.
Ми щиро вдячні спільноті «Екодія» за надану можливість побувати у просторі «Тепла гора» та на практиці побачити приклад втілення природоорієнтованих рішень.
Олександра Савченко. Фото авторки