Сенс – це те, заради чого варто працювати, боротися та жити. Це внутрішня мотивація, яка рухає вперед. Про сенси Запоріжжя спілкувалися у п’ятницю 30 серпня понад 40 представників організацій громадянського суспільства, органів місцевого самоврядування, депутатів, науковців, культурних діячів та медиків, студентства на заході «Діалоги про сенси Запоріжжя».
Запоріжжя втратило під час війни третину містян, які виїхали і навряд повернуться. Щодня ми втрачаємо думаючих запоріжців, які розчаровуються у місті та владі, бо бачать байдужість і розруху на вулицях, чвари та агресію у суспільстві і не розуміють, яке майбутнє у них та у їхніх дітей у Запоріжжі, чи є сенс тут залишатися.
В.о. міського голови, секретар Запорізької міської ради Регіна Харченко одним з перших важливих кроків після свого обрання на посаду підняла тему сенсів Запоріжжя як нового підходу до управління містом.
Рада відновлення Запоріжжя – низова громадська ініціатива із представників громадських організацій, освіти та науки – підтримала ідею про важливість розуміння сенсів Запоріжжя всіма мешканцями.
Так з’явилися «Діалоги про сенси Запоріжжя» як діалоговий майданчик для ОГС і ОМС із спільного пошуку сенсів як причин та мотивів для співпраці на благо міста.
Організатори ставили мету запустити діалог між владою та громадою про те, якими мають бути сенси Запоріжжя. «Сенси Запоріжжя – це те, що може нас об’єднувати. Сподіваємося, що сьогоднішній захід стане початком активного діалогу, який дозволить владі та громаді сприймати один одного як партнерів, працювати разом над відновленням та розвитком Запоріжжя», – підкреслила ініціаторка діалогів, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова.
Якими ж мають бути сенси Запоріжжя, щоб нам хотілося жити в місті і виховувати тут своїх дітей? Як нам зробити місто кращим, більш демократичним, безпечним, комфортним? Безперечно, тільки через співпрацю та громадську участь.
«Реалії вимагають побудови громадянського суспільства, якого в нас немає. Тож Запоріжжю потрібен майданчик для діалогу і дискусії. Що кожен з нас вбачає в сенсах, що хочемо візуалізувати та закріпити в освітніх програмах, показувати міжнародним делегаціям? Які в нас люди, традиції? Питання наявності політичної, культурної еліти Запоріжжя», – зазначив у вступі Геннадій Васильчук, проректор ЗНУ, голова постійної депутатської комісії з питань освіти і науки, депутат Запорізької міської ради.
Науковець нагадав історичну, демографічну та ментальну специфіку Запоріжжя: це були території Дикого поля та перетинання різних цивілізацій, ми маємо традиції козацтва та традиції індустріальні та металургійні. Запоріжжя майже ніколи не мало постійного населення, будувалося переселенцями різних народів. Але традиції та міфи минулого відходять, потрібно побудувати нові сенси та ідентичність.
Що та хто визначає сенси Запоріжжя?
«Людей об’єднувати можуть лише сенси. Сенси – це те, що тебе тримає, мотивує, наповнює, – пояснила Регіна Харченко, секретар Запорізької міської ради, в.о. міського голови. Запоріжжя – недолюблене всіма: мешканцями, які байдуже ходять по вулицях, бізнесами, які дозволяють собі порушувати закони. Недолюблене чиновниками, які не хочуть змін, бо якось усе робиться. Недолюблене громадськими організаціями і благодійними фондами. Давайте кожен поставить собі питання: що я зробив для Запоріжжя? Система місцевого самоврядування має бути про сенси. Про те, що болить, що просять люди. Давайте поважати унікальну запорізьку ідентичність, культуру, історію. Давайте створювати умови, щоб кожен мешканець пишався, що живе в Запоріжжі. Ми хочемо робити речі, які мають сенс, приносять користь, діяти справедливо».
Секретар міськради окреслила пріоритетні напрямки в рамках проєкту “Сенси Запоріжжя»:
- Міська влада виступає за публічність, прозорість.
- Напрямок «Європейський проспект» означає збереження архітектури, благоустрій Соборного проспекту.
- Ветеранська політика – створення спільноти, яка готова приймати, слухати і чути військовослужбовців, які повернулися.
- Культурний код міста – про збереження та популяризацію культури та історії міста.
«Перше, з чого потрібно було починати сенси Запоріжжя – це комунікація з людьми. Щоб люди самі визначили, що їм важливіше – європейський проспект чи чисте повітря, ветеранська політика чи інша. Тож нічого про сенси Запоріжжя без мешканців Запоріжжя. Місто накопичило чимало проблем, недовіру до влади. А вибудувати довіру – це процес, який триває десятиліття. Якщо гарні рішення не будуть комунікуватись, вони не будуть підтримуватись» – висловився Павло Воскобойніков, керівник проєктів ГО Спільно HUB. – “Молоде покоління, майбутні інтелектуальні еліти є високомобільними, з легкістю міняють місце проживання. Тому треба робити комфортним місто, простір. І дати їм можливість бути почутими. Якщо експерт не має можливості висловитися та бути потрібним владі, то він залишить місто”.
«Сенси не приносять згори, їх не дає держава чи місцева влада. Сенси кожного міста формуються поступово в конкретному історичному та культурному контексті, залежать від геополітичних, економічних, безпекових умов та впливають на менталітет та ідентичність мешканців. Сенси жити та працювати в Запоріжжі здатні знайти та сформулювати для себе тільки самі запоріжці: влада і громада, досвідчені і молодші, чоловіки і жінки, «корінні», хто живе тут давно, та новомістяни. Тоді Запоріжжя стане місцем, комфортним для всіх, – вважає голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. – В далекому 2016 році запорізька громадська організація «Екосенс» об’єднала людей, які поширювали екологічне ставлення один до одного та до довкілля, життя «із сенсом», відповідальність за себе, своє місто та за планету».
«Перше питання сенсів Запоріжжя – як нам порозумітися. Дніпрогес, Хортиця, Дніпро нас консолідують. Промисловий комплекс – основа, база, але водночас важливо не експлуатувати те, що залишилося від Радянського союзу і розвалюється, що стримує розвиток. Я би ставив на сучасний розвиток наступних поколінь, підтримку креативних індустрій, – зазначив Володимир Швець, фахівець з адвокації БФ «Карітас Запоріжжя».
«Запоріжжя буде українським, але місто має не тільки відновитися, але і оновитися, – вважає Павло Варванський, депутат Запорізької міської ради. – Запоріжжя – вже не місто металургів, а місто молодих інноваційних бізнесів».
Все починається з любові
«Містянам треба полюбити своє місто, свій район, де проживає мешканець, тоді буде зроблено багато правильних цікавих проєктів, – поділилася Вероніка Шостак, начальник відділу по роботі з молоддю управління по роботі з молоддю та сім’єю Запорізької міської ради. – Під час війни ми навчилися слухати один одного, допомагати один одному. Молодь зовсім інша, вони відкриті, не бояться. Любов – основний сенс, який би я запропонувала».
«Любов – те, що допомагає нам жити і існувати. Я все життя прожив у Запоріжжі, це моє улюблене місто, це не означає, що не бачу проблем і питань, але я хочу, щоб тут продовжували жити наші діти і онуки, тож мрію про розвиток міста. Якщо закрити заводи, то що залишиться, крім чистого повітря? Фінансова складова невід’ємна, але цінності змінилися, – висловився Михайло Пирог, Асоціація ветеранів війни. – Маємо величезні втрати людей, економічні, цінність речей, автівок, будинків стерта. На перше місце виходять справжні цінності: любов, довіра, вміння слухати опонента, знаходити з ним точки дотику, а не точки розбрату. Історично українська нація наступає на ті самі граблі саме через непорозуміння, невміння об’єднатися на постійній основі, а не на короткий час навали. Треба нарешті об’єднатися на постійній основі. Якщо будемо ставити спільні цілі – з виробниками, громадськістю, місцевим самоврядуванням, владою – то спільні цілі допомагають іти разом і досягти результатів».
Про роль громадської участі
«Якщо громадськість буде приходити та показувати чіткий результат, пропонувати дорожню карту, де визначені зони відповідальності кожного, тоді сформується довіра одне до одного», – визначає Регіна Харченко.
Влітку 2024 на запит громадських активістів відбулися громадські слухання на болючі теми: про отримання дозволів на викиди великими підприємствами-забруднювачами та про закриття шкіл. Відбувається давно очікуване переформатування Громадської ради при виконкомі, які існувала з 2010 року, але призупиняла свою роботу останніми роками.
Володимир Швець, фахівець з адвокації БФ «Карітас Запоріжжя» і член кількох Громадських рад із свого 20-річного досвіду роботи зазначив, що у громадськості часто порив щось зробити, далі запал зникає. Експерт вважає, нам треба навчитись створювати команди під будь-який проєкт, працювати по циклу проєктного менеджменту.
Валерія Морозова, керівниця ГО HeroU та VUS представила думку креативної та сміливої молоді, яка не знає перешкод у адвокації прав громадян.
«Запоріжжя знаходиться в неконкурентних умовах. І єдине, чим людей можна утримати – це дати їм можливість бути залученими, впливати, брати участь. Саме під час війни в Запоріжжі з’явилися колективні дорадчо-консультаційні органи, які залучені до співпраці. Але сенси мають бути знайдені для кожного, не тільки для еліти, але для умовно людини з Осіпка. Нам треба створювати максимально практичні речі для залучення простих людей, від ОСББ до слухань на рівні району».
«Одне з найголовніших питань – зберегти для наступних поколінь парки, сквери Запоріжжя, – вважає Олександр Казанцев, в.о. директора департаменту захисту довкілля. – Є пам’ятки садово-паркового мистецтва, які маємо зберегти і покращити. З точки зору збереження природи, то цінними є дерева, природні покриття. Якщо парки сприймати як об’єкти дозвілля, потрібно розбудовувати. Якщо говорити про сенси, потрібно зберегти річки Запоріжжя. Щоб було чим дихати, має бути знайдено компроміс між представниками бізнесу, громадськістю та місцевою владою, знайти конструктивне вирішення проблем, які є в місті».
«ОСББ – найперша школа демократії, вчить людей приймати рішення, їх виконувати, – додала Любов Карпенко, голова Ресурсного центру «Круг». – Вчить людей робити місце проживання комфортним, безпечним для себе. Наступний етап – ОСН – органи самоорганізації населення, які створюються за територіальною ознакою або належністю».
Вероніка Шостак зазначила, що «Інститут розвитку міста» підтримує молодь з креативними ідеями, зокрема через проєкти з Upshift, UNICEF.
Про формування культури власної відповідальності у громадськості та молоді зокрема говорила Марія Кузьменко, голова ГО «Студенство»: «У молоді є побоювання комунікації з владою, нерозуміння, як працює влада. Тому ми зараз розвиваємо учнівське самоврядування, яке навчить працювати з владою. Головний меседж – бути неупередженим, відкритим, освічувати молодь».
Сергій Андрух, директор Агенції розвитку Чернігівської громади та ГО «Мейнстрім», представив думку людей із тимчасового окупованих громад, які є по суті новомістянами, які вже змінюють місто на свій лад, але яких необхідно інтегрувати та знайомити з місцевою культурою та історією, залучати до турботи про місто та вчити інструментам громадської участі, які існують.
Що далі?
«Діалоги про сенси Запоріжжя» – подія унікальна для Запоріжжя. Саме під час війни важливо дивитися вперед, формувати візію і сенси майбутнього», – підсумував ведучий заходу Денис Васильєв, співзасновник ГО «Центр розвитку бізнес-технологій та культури», тренер Лабораторії культурної трансформації «Ґете-Інститут» в Україні.
Діалоги про сенси Запоріжжя як майданчик для комунікації між владою та зацікавленими представниками громадськості планують проводити кожної останньої п’ятниці місяця.
Зустрічі відкриті для всіх зацікавлених, хто готовий до діалогу та ненасильницької комунікації, підкреслюють організатори. Навчитися слухати та чути, поважати один одного – ще одна важлива ціль цього діалогового майданчика.
Наступні теми публічних діалогів*:
27 вересня, з 16:00 до 18:00. «Депутати – теж люди. Взаємодія влади та громади в Запоріжжі. Де дівається запорізька еліта?»
11 жовтня: «Сенси і візія стійкості Запоріжжя. Чому я залишаюсь в Запоріжжі? Чому варто повертатись в місто?»
25 жовтня: «Демократія як основа стійкості та згуртованості Запоріжжя: що таке добре врядування?»
29 листопада. «Наші гроші. Як формується бюджет міста на 2025 рік та як містяни можуть взяти участь»
20 грудня. «Про соціально-економічний розвиток Запоріжжя та плани відновлення 2025»
*Можлива зміна тем на більш актуальні на момент проведення.
Діалоги організовуються в рамках проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів», який реалізується ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».