Кожен день повномасштабної війни в Україні призводить до величезних збитків, які важко переоцінити – як матеріальних, так і людських. Інститут аналітики та адвокації пояснив ключові аспекти структури фінансування відбудови у регіонах України.
Обсяги руйнувань промисловості, аграрного сектору та інших сфер в Україні через повномасштабні бойові дії сягають мільярдів доларів. Зокрема, багато підприємств були знищені або зупинені через бойові дії. Дороги, мости, залізниці та інша інфраструктура в постраждалих регіонах серйозно пошкоджені або зруйновані вщент.
У березні 2023 року Світовий банк збільшив оцінку відновлення та реконструкції України до $411 млрд. Для порівняння, у вересні 2022 року перший прогноз, заснований на збитках перших трьох місяцях повномасштабної війни, становив $349 млрд. Фінансування відбудови України – це ключ до майбутнього країни. Цей процес вимагає спільних зусиль уряду, міжнародних партнерів, бізнесу та громадян. Лише через цей колективний підхід Україна має змогу повернутися до шляху розвитку та відбудови, створюючи стійке майбутнє.
Роль грантів від міжнародних партнерів
Допомога міжнародних партнерів: позики, гранти, кредити тощо необхідні не лише для підтримки бюджету, а й з метою реалізації конкретних проєктів, адресної відбудови або допомоги.
Гранти – це фінансова підтримка, надана міжнародними організаціями, фондами, та урядами інших країн. Їх головна перевага полягає в тому, що ці кошти не потрібно повертати (за умови дотримання оголошених грантодавцями чи розпорядниками коштів умов), і вони можуть бути використані для конкретних проєктів або цілей, пов’язаних з відновленням регіонів.
Наприклад, у рамках Проєкту Світового банку “PEACE in Ukraine” Міністерство фінансів України залучило грантів та позик на загальну суму $19,5 млрд та €1,44 млрд євро, із яких $17,97 млрд – гранти. Найбільшим донором безповоротної бюджетної допомоги були і залишаються США, які за 9 місяців 2023 року надали $8,5 млрд грантових коштів. Від початку повномасштабної війни сума отриманих грантових коштів від Сполучених Штатів становить $20,4 млрд.
Гранти відіграють ключову роль у фінансуванні відновлення регіонів України. Вони допомагають забезпечити необхідні ресурси для відновлення інфраструктури, соціальних послуг і економічного відновлення. Крім того, гранти сприяють залученню уваги міжнародного співтовариства до проблем відновлення України та допомагають створити партнерства з іноземними організаціями.
Спеціальні Фонди відновлення
Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури перебуває в підпорядкуванні Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Відповідно до Порядку використання коштів, термін «зруйноване майно та інфраструктура» охоплює об’єкти нерухомого майна, які належать фізичним і юридичним особам усіх форм власності, та об’єкти інфраструктури, зруйновані (пошкоджені/знищені) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією росії проти України.
Одержувачами коштів Фонду можуть бути органи виконавчої влади, військові адміністрації та державні підприємства й установи.
Для розгляду звернень та підготовки пропозицій щодо розподілу коштів Фонду за об’єктами, що підлягають відновленню, Мінінфраструктури, Мінцифри й Мінрегіон утворили міжвідомчу комісію з 15 осіб.
Кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії спрямовуються на будівництво громадських будівель, захисних споруд цивільного захисту, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів критичної інфраструктури та житла внутрішньо переміщеним особам і людям, які втратили його внаслідок воєнних дій.
Урядові субвенції: стимулювання відновлення на місцях
Важливою ланкою у фінансуванні відбудови є урядові субвенції. Уряд України розподіляє фінансові ресурси між регіонами на конкретні цілі, спираючись на рівень руйнувань та потреби. Ця підтримка дозволяє регіонам активно відновлювати інфраструктуру, соціальні служби та надавати допомогу людям, які постраждали від конфлікту.
У серпні 2023 року Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, заявив що на відновлення критично важливої інфраструктури України в регіонах, які постраждали від російської агресії Уряд виділить з Фонду ліквідації наслідків агресії майже 5 млрд грн. Таким чином, загальна сума субвенції з Фонду тепер становитиме 11,4 млрд грн.
Міжнародна адресна допомога: роль партнерів
Міжнародні партнери відіграють ключову роль у фінансуванні відбудови України. Гранти, позики та кредити дають можливість відновлювати інфраструктуру та покращувати якість життя громад, що постраждали. Наприклад, Європейський Союз виділив значний грант у розмірі €50 млн для відновлення систем постачання електроенергії, води, опалення та управління відходами на деокупованих територіях Київщини.
Також країни -партнери “взяли шефство” над деякиими регіонами України у процесі відновлення. Попередньо 15 країн світу повідомили про допомогу в майбутній відбудові, зокрема з частковою фінансовою допомогою.
Джерело: https://decentralization.gov.ua/news/15192
Роль бізнесу та інвестицій
Фінансування відновлення також залежить від участі бізнесу та інвесторів. Часто бізнес-компанії надають фінансову підтримку на рівні громад або інвестують кошти у відновлення об’єктів інфраструктури. Це сприяє активному розвитку регіонів, створює нові можливості для місцевого населення, робочі місця та розвиває економіку регіонів.
На початок 2023 року майже 90% компаній в Україні активно долучилися до підтримки Збройних Сил та виконання добровільних та гуманітарних проєктів для пришвидшення перемоги.
Також міжнародні бізнес-партнери допомагають Україні відновлювати зруйновані обстрілами соціальні та енергооб’єкти. Наприклад, наприкінці 2022 року казахська група компаній закупила в Туреччині власним коштом 41 генератор великої потужності, які були передані до українських лікарень.
Грантові програми для регіонів
Постраждалі регіони можуть взяти участь в ініціативах та грантових програмах, які спрямовані на надання фінансової підтримки та інших ресурсів для допомоги місцевим громадам у відновленні їхніх підприємств та зміцненні економічного потенціалу.
Наприклад, Save the Children у співпраці з Центром Підтримки Бізнесу та Економічного Розвитку оголосили проєкт грантової допомоги для відновлення та підтримки економічного розвитку в постраждалих районах Миколаївської області. Підприємці з найбільш постраждалих регіонів та деокупованих територій можуть отримати гранти від EU4Business для реалізації заходів з відновлення своєї господарської діяльності.
Пріоритезація фінансування відбудови
Пріоритетизація проєктів відбудови – це завдання, яке вимагає спільних зусиль уряду, місцевих громад та міжнародних партнерів. Вирішити, які об’єкти та сфери потребують пріоритетної уваги, можливо лише через конструктивний діалог.
Одним із інструментів, які дозволяють визначити пріоритезацію проєктів відновлення, є цифрова екосистема для підзвітного управління відбудовою DREAM. Вона об’єднує інформацію з урядових порталів, місцевих громад і ключових статистичних даних в єдиний пакет проєктів, щоб надати кожному повне уявлення про потреби та прогрес, дозволяючи уряду, донорам і громадянам ефективніше співпрацювати та визначати пріоритети відбудови.
Цифрова екосистема управління відбудовою DREAM містить понад 8000 проєктів та проєктних ідей, а кількість користувачів сягнула майже 2000.
Висновки
Урядові субвенції, міжнародні гранти та інвестиції бізнесу – усі ці джерела спільно сприяють відновленню країни. Важливо продовжувати роботу над залученням фінансування і забезпечувати, щоб кошти витрачалися максимально ефективно для відновлення і майбутнього розвитку України та її громад.
Однією з ключових перспектив є співпраця державного та приватного сектору. Державні бюджети та субвенції відіграють важливу роль у фінансуванні відбудови, але також важливо залучити інвестиції та ресурси приватних компаній. Ця співпраця може привести до ефективного використання ресурсів та більш швидкого відновлення.
Фінансування відбудови не лише робить можливим відновлення регіонів, але і сприяє створенню нових робочих місць, розвитку підприємництва та підвищенню якості життя населення. Це є інвестицією в майбутнє України.
Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.