Крім плану післявоєнного відновлення, Запоріжжю потрібна нова стратегія розвитку. Про це йшла мова на робочій зустрічі Ради відновлення Запоріжжя із урбаністичною коаліцією «Ро3квіт».
Експерти/експертки Ради відновлення Запоріжжя отримали запрошення долучилися до оновлення Стратегії розвитку міста. Існуючу Стратегію було розроблено й затверджено у відносно мирному 2017-му році. Документ на 85-ти сторінках містить інформацію за основними напрямами розвитку Запорізької міської територіальної громади до 2028-го року. З часу прийняття Стратегії багато чого змінилося. Ба більше, після 24 лютого 2022 року – настільки кардинально, що зараз Стратегія потребує повного перегляду та модернізації за участі представників громади міста.
Члени і членкині Ради відновлення Запоріжжя, а це представники громадських організацій, науковці, експерти, підприємці, просто активні громадяни, вже виконали велику підготовчу роботу з вивчення потреб та пріоритетів населення щодо післявоєнного відновлення. І тепер вичленували найгостріші потреби та виклики, які потребують термінових змін. Зараз експерти Ради відновлення Запоріжжя готують рекомендації для міської влади щодо відновлення Запоріжжя за 9 пріорітетними сферами:
- Відновлення ментального здоров’я,
- Відновлення екологічної безпеки,
- Відновлення сфери культури,
- Інклюзивність та доступність інфраструктури,
- Зелене відновлення енергетичної інфраструктури м. Запоріжжя,
- Відновлення та модернізація жилого сектору,
- Відновлення економічної стабільності, розвиток підприємництва
- Інтеграція ВПО в Запорізькій області
- Адаптація до зміни клімату.
«Ми як представники громадськості та експертної спільноти, виступаємо за інклюзивність та партисипативність післявоєнного відновлення, тобто залученість громади, надання громадськими організаціями повноцінної допомоги владі. Тому готові долучитися до розробки нової Стратегії розвитку Запорізької міської територіально громади», – зазначає координаторка Ради відновлення Тетяна Жавжарова.
Варто зазначити, що перед розробниками стратегічного документу, Запорізькою міською радою, стоїть доволі непросте завдання – зробити Стратегію розвитку Запоріжжя справді якісним та всебічним документом, який сприятиме вирішенню проблем місцевого розвитку, насамперед, відновлення Запоріжжя та збереження довкілля міста, безпечного для життя, підвищення конкурентоспроможності економіки, розвитку туризму, підвищення якості життя мешканців шляхом залучення інвестицій і згуртування громади навколо ідеї сталого розвитку міста.
Допомагатимуть в розробці документу міській раді Запоріжжя запрошені експерти ГО Ro3kvit. Це Урбаністична коаліція, яка об’єднує десятки фахівців з України та з-за кордону для створення методик для відбудови міських та селищних середовищ й інфраструктури України, зруйнованих військовою агресією росії.
Експерти Ro3kvit раніше відвідували Запоріжжя і за результатами зустрічі з мерією розробили тематичні кластери, за допомогою яких пропонують надати рекомендації до стратегічного документу з відновлення міста. Наразі Ro3kvit готує перелік представників та представниць громадського сектору з експертизою по кожному з кластерів. Серед експертів чимало представників Ради відновлення Запоріжжя, тому днями й знайомилися та обговорювали принципові питання під час робочої зустрічі – синхронізації з ГО.
«Ми хочемо максимально допомогти місту Запоріжжя як міждисциплінарна команда урбаністів, – зазначила представниця ГО Ro3kvit Дарина Пасюта. – Готові та будемо покращувати комунікацію між керівниками міста та громадським сектором».
Після зустрічі минулого року з представниками міської ради Запоріжжя, заступниками міського голови Андрієм П’ятницьким і Анатолієм Васюком, експерти Ro3kvit знайшли порозуміння із владою та отримали попередню підтримку напрацьованих ініціатив. Так експерти Ro3kvit підготували для Запоріжжя схему розробки стратегічного документу, яка містить 12 кластерів:
- Трансформація економіки та соціальна сфера,
- Здорове місто і спорт,
- Безпека і захист,
- Зелене місто, енергоефективність, інфраструктура та ЖКГ,
- Освіта,
- Культура та туризм,
- Дизайн міста та Код міста,
- Функціональність і діджиталізвція,
- Мобільність, транспорт та інклюзивність,
- Нове житло,
- Відновлення пошкоджених будівель та інфраструктури,
- Громадські місця та простори.
Представники Ради відновлення Запоріжжя розповіли колегам з Ro3kvit, чому саме одним з основних напрямів, актуальність якого масштабувала війна, вважають відновлення ментального здоров’я та стабілізацію психологічного стану запоріжців. Такого напрямку в своїх кластерах Ro3kvit не передбачив. Між тим, життя у прифронтовому місті під ракетними обстрілами негативно відбивається на емоційному стані, і це підтвердили результати соціологічного опитування. Про переселенців з області, нових жителів Запорізької громади, годі й казати. Запоріжжя від початку широкомасштабної війни стало великим хабом для людей, що потерпають від війни. З лютого 2022 року через нього пройшло майже 400 тисяч внутрішніх переселенців. В місті знайшли прихисток жителі районів, де ведуться активні бойові дії.
Такі зустрічі-синхронізації є корисними та інформативними як для Ради відновлення Запоріжжя, так і для. Експерти з коаліції Ro3kvit не відчувають реалії життя в місті, так як місцеві. Тож поділилися баченням поточних процесів, обмінялися інформацією та думками. Зробили спільний висновок, що тільки через підсилення один одного можна отримати сталий результат. Домовились налагодити постійну співпрацю та взаємну допомогу.
Робота Ради відновлення Запоріжжя підтримується Урядом Великої Британії в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує громадська організація “Екосенс” у співпраці з ГО “Дивосвіт” та ГО “Національна платформа стійкості та згуртованості”.