28 серпня 2024 року відбулася стратегічна зустріч з координації процесів відновлення Запоріжжя, організована КУ «Інститут розвитку міста Запоріжжя». Представникам міської влади та міжнародних донорських організацій представили свої проєкти та результати роботи громадські організації місцевого та національного рівня, які працюють для Запоріжжя.
Недостатня скоординованість процесів відновлення в Запорізькому регіоні та низька залученість місцевих низових організацій та місцевих експертів – одна з проблем, яку прагне вирішити своєю роботою Рада відновлення Запоріжжя з 2023 року, ініціювавши співпрацю із гравцями відновлення національного рівня (коаліція Ro3kvit, Cedos, “Інститут розвитку суспільних інновацій”), які за підтримки міжнародних донорів працюють із місцевою владою над стратегічними документами з відновлення та просторового планування Запоріжжя.
Тому що процеси підготовки ключових документів з відновлення потребують залучення місцевих ОГС і експертів, які краще знають місцеву специфіку та потреби Запоріжжя і які надалі будуть реалізовувати ті проєкти та плани, над якими працюють міжсекторальні робочі групи.
Головною метою координаційної зустрічі, як зазначила директорка КУ «Інститут розвитку міста» Вікторія Агентаєва, була синхронізація дій акторів, задіячних до розробки планувальних документів з розвитку Запоріжжя визначення.
Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс» представила результат роботи Ради відновлення Запоріжжя – «Зелену книгу відновлення Запоріжжя» як дорожню карту сталого розвитку Запоріжжя. Підготовлена 18 експертами протягом 2023 року за результатами соціологічного дослідження потреб і бачення населення, дорожня карта опублікована в лютому 2024 року та описує 7 пріоритетних напрямків відновлення та пропонує заходи і проєкти пріоритетних напрямків розвитку міста в умовах післявоєнного відновлення.
Еліна Полянська представила проєкт Ro3kvit «Посилення стійкості міст у сферах інфраструктури постачання та житла України».
Алевтина Драженко розповіла про проєкт Ro3kvit «Сприяння сталому стратегічному повоєному просторовому плануванню на прикладі Запоріжжя.
Ольга Гвоздік із ІРСІ представила проєкт «Посилення громадської участі у відновленні та розвитку Запоріжжя».
А представниця EuroCities анонсувала проєкт «Стратегії сталого розвитку та плани відновлення міст України».
Всі ці проєкти перебувають в активній фазі та мають завершитись і представити свої результати до кінця 2024 року.
Водночас заступники Запорізького міського голови Роман Таран (очолює робочу групу із створення Програми комплексного відновлення) та Андрій П’ятницький (очолює робочу групу зі створення “Візії Запоріжжя-2030”) підкреслили потребу залучення всіх до підготовки саме обов’язкових документів, регламентованих національним законодавством. Найважливішим на сьогодні документом є «Програма комплексного відновлення Запорізької територіальної громади», яку допомагає розробляти місцева ГО «Спільно HUB» та координує роботу Павло Воскобойніков.
Важливим підсумком зустрічі стало узгодження подальших дій між учасниками відновлення для більш ефективного залучення міжнародної допомоги для Запоріжжя.