«Велика відбудова» України стартувала. У січні Уряд виділив майже 500 млн грн на ремонт пошкоджених багатоквартирних житлових будинків у Київській області. До цього часу у таких масштабах держава не виділяла кошти на зруйноване житло. Роботи фінансуватимуться за рахунок Фонду відновлення зруйнованого майна та інфраструктури. Загалом же в Україні діють інші програми і фонди, які наповнюються бюджетними, донорськими та кредитними ресурсами. Окрім Фонду відновлення зруйнованого майна, це Фонд ліквідації наслідків збройної агресії і Програма з відновлення України.
Повномасштабне вторгнення росії позбавило нормального житла понад 2,4 млн людей. Порахувати точну кількість знищеного майна, коли воєнні дії ще тривають, неможливо. За підрахунками Уряду, російські агресори зруйнували або пошкодили понад 81 тисячу об’єктів цивільної інфраструктури. З них понад 62 тисячі — житловий фонд, більш як 2 тисячі — навчальні заклади, майже пів тисячі лікарень. Усе планується відновити в найкоротші строки. І не просто відбудувати кожен населений пункт, житло та всі об’єкти інфраструктури, а скористатися нагодою відбудувати їх на найкращому світовому рівні.
«Ми не хочемо губити 3-4 роки після війни на розробку концепцій довгострокової трансформації. Ми хочемо одразу почати відновлення, тому працюємо над відповідною стратегією уже зараз. Головним джерелом такого великого плану мають бути заморожені на Заході російські активи, сума яких зараз оцінюється в 300-500 млрд доларів», — відзначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
З яких джерел залучаються кошти для відновлення України?
Станом на 10 січня 2023 року загальна сума, необхідна на відновлення України, що має надійти з уже відомих джерел становила близько 110 млрд грн. Усього ж цьогоріч держава розраховує отримати $17 млрд, або 680 млрд грн, на першочергове відновлення пошкодженого та зруйнованого майна.
Наразі виділено чотири ключові джерела фінансування проєктів із відновлення:
Конфісковані російські активи. Уряд вже спрямував 17 млрд грн конфіскованих коштів банків рф у бюджетний Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. Процес конфіскації російських активів в Україні продовжується. Наразі вже відомо про рішення суду в США, який дав згоду на арешт $5,4 млн на банківському рахунку російського бізнесмена Костянтина Малофєєва. Крім того, міністр закордонних справ Канади пані Мелані Жолі оголосила про арешт і вимогу конфіскації $26 млн компанії Granite Capital Holdings Ltd, власником якої є російський олігарх Роман Абрамович. Першою ластівкою стала по суті націоналізація двох російських банків – «Промінвестбанку» і «Міжнародного резервного банку». Тодішнє керівництво Нацбанку спрогнозувало, що у дохід України може бути направлено близько 26 млрд грн, якими володіли ці фінансові установи держави-агресора.
Бюджетні кошти. Цього року 35,5 млрд грн із Держбюджету підуть у Фонд ліквідації наслідків збройної агресії за рахунок сплати НБУ частини свого прибутку.
Кошти міжнародних партнерів.
Про готовність долучитися до відновлення української інфраструктури вже заявляло багато країн – зокрема, Норвегія, Японія, Франція тощо. А також найбільші світові інвестбанки.
Кошти донорів, зібрані на фандрейзинговій платформі UNITED24. Саме ця платформа залучає світових зірок для відбудови української інфраструктури.
«Через фандрейзингову платформу United24 зібрано понад 500 мільйонів гривень на швидке відновлення. Суспільство вже цього року має побачити перші результати. А в майбутньому велика відбудова стане мегапроєктом на багато років для всієї вертикалі української влади, місцевих громад. Наше завдання — підійти до цього процесу максимально ефективно, прозоро та якісно», — каже Прем’єр Денис Шмигаль.
Що з державним кредитуванням
З жовтня в Україні у тестовому режимі запрацювала державна програма «єОселя». Програма створена для доступного кредитування на житло з пільговими ставками 3% або 7%. Зокрема, пільгові кредити на житло за програмою під 3% можуть отримати військовослужбовці за контрактом, захисники України, силовики та їхні родини, а також медики, педагоги та науковці, які працюють у державному та комунальному секторах.
Найбільше заявок було зафіксовано на відновлення житла у Київській та Чернігівській областях. В решті регіонів попит на відновлення розділений фактично рівноцінно. Крім того, є звернення і від українців, які мають житло на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, вже є заявка на кредитування для відновлення житла у Криму.
На пільгові кредити в рамках програми «єОселя» можуть претендувати повнолітні особи, які не мають статусу олігархів, діючих пільгових іпотек і понад 52,5 кв. м житлової площі для себе одного та 21 кв. м на кожного наступного члена сім’ї (нерухомість в районі воєнних дій або на тимчасово окупованій території не рахується). Ще одна вимога – належність до пільгової категорії (медиків, вчителів, військових, ветеранів війни або членів їхніх сімей).
Однак наразі ризики для забудовників та інвесторів чи не найбільші за останні 15 років. На межі банкрутства перебуває більшість девелоперських компаній. До 30% інвесторів, які придбали житло за допомогою програм з розтермінування та іпотеки, з фінансових причин не спроможні погасити накопичену заборгованість за платежами.