Фахівці Асоціації міст України розробили покроковий механізм дій муніципалітетів щодо планування та організації відновлення інфраструктури згідно офіційних документів Уряду. Йдеться про невідкладні роботи з ліквідації небезпечних наслідків збройної агресії рф. Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії рф, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, регулюються затвердженими постановами КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473. Порядок проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва регулюється затвердженими постановами КМУ від 12 квітня 2017 р. № 257 ПКМУ473 ПКМУ257 п.5 ПКМУ473 п.7 ПКМУ257 п.81 ПКМУ473. Корисна інформація викладена послідовно по пунктах станом на 29 травня 2023 року.
1. Фіксація пошкоджень (згідно п.5 ПКМУ №473):
– повідомити територіальним органам ДСНС, органам управління та силам цивільного захисту, правоохоронним органам щодо пошкодження об’єктів;
– визначити разом з територіальними органами ДСНС, органами управління та силами цивільного захисту зону можливого ураження;
– організувати оповіщення суб’єктів господарювання та населення про ризики, пов’язані із перебуванням у зоні можливого ураження;
– визначити місце для складування відходів, виконання робіт з демонтажу;
– визначити місце знищення виявлених вибухонебезпечних предметів;
– здійснити попередні візуальні огляди пошкоджених об’єктів з метою формування їх переліків;
– розробити та затвердити план робіт з обстеження, оприлюднити його на офіційному вебсайті протягом трьох календарних днів.
2. Підготовка до проведення обстеження (згідно п.7 ПКМУ №257):
– визначити пріоритетність обстеження територій та пошкоджених об’єктів на наявність вибухонебезпечних предметів;
– зібрати первинну інформацію щодо об’єкта;
– здійснити заходи щодо визначення власника або управителя (балансоутримувача) об’єкта та поінформувати його щодо обстеження;
– визначити виконавця робіт з технічного обстеження пошкоджених об’єктів та організації робіт з технічного обстеження.
УВАГА! Роботи з обстеження пошкоджених об’єктів виконуються на територіях, на яких відсутні або завершено активні фази бойових дій, після проведення обстеження (розмінування) та виконання піротехнічних робіт, первинного демонтажу частин об’єктів, пошуку постраждалих та загиблих, здійснення оперативно-слідчих дій, – звертають увагу фахівці.
3. Утворення комісії з проведення обстеження – завдання Виконавчих органів міських, селищних, сільських рад (військових адміністрацій у разі їх створення) (згідно п.81 ПКМУ473).
До складу комісії залучається фахівець(фахівці), який здобув вищу освіту у галузі знань “Будівництво та архітектура”, крім спеціальності “Геодезія та землеустрій”, та (за можливості) уповноважені представники власника або управителя (балансоутримувача) об’єкта для проведення комісійного обстеження пошкоджених об’єктів уповноваженим органом.
4. Складання акту комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій (згідно п.81 ПКМУ473). УВАГА! Акт складати в паперовому вигляді.
5. Формування комісією Акту комісійного обстеження та подання його до РПЗМ (згідно п.81 ПКМУ473) УВАГА! Акт складати в електронному вигляді.
6. Виконання робіт з технічного обстеження пошкоджених об’єктів (згідно п.5 ПКМУ473):
– Підготовка до проведення обстеження (збирання наявної проектної та технічної документації;
– визначення виконавця обстеження;
– проведення підготовчих робіт, забезпечення безпечного доступу на об’єкт);
– попереднє та/або основне обстеження;
– складення звіту про результати обстеження із рекомендаціями щодо подальшої експлуатації (згідно п.81 ПКМУ257).
Перелік робіт з обстеження залежить від категорії пошкодження об’єкта, яка визначається під час попереднього обстеження.
ОБОВ’ЯЗКОВО: фіксуються пошкодження закладів освіти, культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення, адмінбудівель, об’єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об’єктів енергетики (за класом наслідків – середні та значні) (згідно п. 3, 81 ПКМУ257) та житлові будинки (згідно п. 4, 81 ПКМУ257).
7. Прийняття рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об’єктів або їх демонтаж (ліквідацію) на підставі звіту (згідно п.81 ПКМУ257).
Планування відновлення та розвитку територіальних громад відбувається відповідно до: Методичних рекомендацій щодо порядку розроблення, затвердження, реалізації, проведення моніторингу та оцінювання реалізації стратегій розвитку територіальних громад, затверджених наказом Мінрегіону від 21.12.2022 № 265; проєкту Порядку розроблення планів відновлення та розвитку територіальних громад, розробленного Мінінфраструктури.
1. Утворити робочу групу з представників виконавчих органів, депутатів сільської, селищної, міської ради, з залученням до її складу представників громадськості.
2. Зібрати, угагальнити та проаналізувати дані, у т.ч. щодо пошкоджень об’єктів інфраструктури.
3. Обрати пріоритети та бачення відновлення та розвитку.
4. Скласти проєкт Плану відновлення та розвитку.
5. Відбрати проєкти до Плану відновлення та розвитку.
6. Погодити План відновлення та розвитку з обласною державною адміністрацією (обласною військовою адміністрацією).
7. Затвердити План відновлення та розвитку міською / селищною / сільською радою.
8. Організувати реалізацію проєктів відновлення та розвитку.
9. Здійснювати моніторинг та оцінку стану виконання, а також (за потреби) коригування Плану відновлення та розвитку.
Першоджерело: Асоціація міст України
_____________________________________________________________________________________________________________
Підготовка статті стала можлива завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».
Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.