У 2023 році Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження (ДАЕЕ) виступило за створення Фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. За прогнозами ДАЕЕ, фонд допоможе втілювати в життя українців європейський принцип «забруднювач платить». Про те, які успіхи та задачі має ДАЕЕ на рік поточний розповіла голова Агентства Ганна Замазєєва.
У 2024 планується акумулювати близько $26 мільйонів для роботи цього фонду, аби забезпечити сталу політику декарбонізації. Минулого року у Дніпрі та Кропивницькому були відкриті перші два регіональних офіси декарбонізації та енергоефективності – вони створені для співпраці з органами місцевого самоврядування. Надалі проєкт планують розширювати і на інші регіони, тим паче що задумом зацікавилися данські партнери, які вже планують стати частиною таких регіональних офісів і допомагати громадам ставати енергоефективними – за прикладом роботи в Данії.
Також співробітники Агентства створили мультимедійну платформу з декарбонізації UANDP. Платформа матиме цілу низку функцій: збір та реалізація проєктів (від технічних рішень до фінансування), популяризація та освіта, моніторинг та верифікація національних цілей та ін.
«Щоб полегшити доступ громад до новітніх технологій, ми вже заснували партнерство із світовими лідерами у цій сфері. У тісному діалозі та партнерстві із НБУ працюємо над низкою фінансових інструментів (лізинг, факторинг, кредитування та ін.)», – розповіла Ганна Замазєєва.
Серед заходів, запланованих на 2024 у питанні декарбонізації, в Агентстві пропонують наступні:
- розробка фінансових механізмів для декарбонізації житлового, громадського, комунального та промислового сектору;
- стимулювання виробництва екологічного обладнання та створення низьковуглецевих технологій;
- розширення мережі регіональних офісів декарбонізації та енергоефективності на всю територію України.
Одним із пріоритетів у роботі фонду є перехід до альтернативних джерел енергії, зокрема, на біопаливо. Перші кроки вже втілені: відкрито перший в Україні завод з виробництва біометану, введено в експлуатацію 125 МВт котелень на біопаливі з обсягом інвестицій 25 млн доларів, підготовлено низку законодавчих пропозицій.
Серед задач на 2024 у ДАЕЕ виокремили такі:
- Створення національної системи сертифікації сталості для біопалива;
- запровадження виключно біржової торгівлі біопаливом;
- стимулювання внутрішнього ринку споживання біопалива.
«На 2024 рік готуємо для українців найцікавіше та найочікуваніше. У рамках роботи Фонду декарбонізації та платформи UANDP ми розпочали розробку державних програм, щоб підтримати сотні тисяч родин у термомодернізації житла, впровадити ЕСКО-проекти у тисячах громадських будівель, модернізувати більше кількох сотень підприємств», – поділилися планами Ганна Замазєєва.