Чому саме степові рослини мають бути основою міського озеленення Запоріжжя? Чим вони відрізняються від завезених декоративних видів і чому їх потрібно зберігати? Про це дізналися учасники вебінару, організовного в Запоріжжі громадською організацією “Екосенс”.
Чому варто зберігати місцеві рослини?
Місцеві рослини – це природна спадщина, що формувалася тисячоліттями та ідеально адаптована до умов регіону. Вони не потребують додаткового поливу та догляду, є частиною природного біорізноманіття і середовищем для комах і навіть сприяють очищенню повітря. Більшість степових трав і квітів є лікарськими, а їхні аромати мають заспокійливу дію та здатність оздоровлювати міське середовище.
На вебінарі Володимир Марчук – засновник наукового товариства «Богара», експерт зі сталого господарювання в посушливих умовах, доктор філософії (PhD), пермакультурний і ландшафтний дизайнер – розповів про фітоценотичне заміщення як спосіб підтримки місцевих видів. Метод передбачає висівання багаторічних степових трав, які природно зміцнюють екосистему та витісняють нестійкі або агресивні види. Такий підхід не лише зберігає природне розмаїття, а й сприяє відновленню екологічно збалансованих міських ландшафтів.
Завантажити презентацію Володимира Марчука: Likarski_roslyny_V.Martshuk
Олександра Савченко, експертка з природоорієнтованих рішень ГО “Екосенс”, дослідниця гарденотерапії, прихильниця пермакультури та сталого озеленення, акцентувала увагу на ролі лікарських рослин у міському середовищі. Вона розповіла, як місцеві лікарські рослини не лише прикрашають простір, а й виконують важливі екосистемні функції. Їхні ефірні олії очищують повітря, приваблюють комах-запилювачів і позитивно впливаютьна емоційний стан людини, допомагаючи зменшити рівень стресу та тривожності, що дуже актуально для жителів Запоріжжя
Городи чи садки з лікарськими рослинами називають ще “аптекарськими”. В Запоріжжі громадська організація “Екосенс” пропонує створювати «хортицький город» із місцевих рослин Запорізького степового краю.
“У цьому просторі висаджуватимуть лікарські, медоносні та кліматично стійкі рослини, які традиційно зростають у Запорізькій області. Це буде не просто зелена зона – це жива екосистема, що підтримує біорізноманіття, покращує мікроклімат та створює атмосферу гармонії”, – пояснює Олександра Савченко.
Перші такі локації вже створюються ентузіастами.
Що далі?
Використання степових рослин у міському озелененні – це не лише шлях до екологічної стійкості, а й спосіб створення комфортного середовища для життя.
Хортицький город із лікарських рослин скоро з’явиться в одному з дитсадків Запоріжжя. Це буде унікальний для Запоріжжя простір, що поєднує місцеву флору, екологічну стійкість і гарденотерапію. У створенні городу розробники проєкту використають місцеві лікарські, медоносні та стійкі до змін клімату рослини – #дикі_і_корисні, які традиційно ростуть у Запорізькій області. Це буде не просто клумба чи грядка – це жива екосистема, яка підтримує біорізноманіття, оздоровлює довкілля та створює атмосферу гармонії та спокою. Громадська організація “Екосенс» запрошує усіх бажаючих долучитися до створення городу – реєструйтеся на офлайн-воркшоп 25-го березня в одному з дошкільних закладів в центрі Запоріжжя за посиланням: https://forms.gle/zrZtV2wpFTRu7TdM7
Створення аптекарських городів та освітні заходи на теми довкілля надихнуть громади на збереження природного різноманіття та практичне застосування отриманих знань у своїх містах.
Завантажити презентацію про місцеві лікарські рослини степової України для міських умов: likarski_roslyny_Savchenko
Захід відбувся у межах проєкту «Кліматичний садок для стійкості міста», який реалізує громадська організація «Екосенс» у співпраці з «Центром професійного розвитку педагогічних працівників» Запорізької міської ради в рамках марафону активностей до 25-річчя Української кліматичної мережі – найбільшого об’єднання прокліматичних громадських організацій України. Вебінар об’єднав освітян Запоріжжя, представників громадських організацій та об’єднань, а також небайдужих до довкілля людей з різних куточків України.