На запрошення КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Запорізької міської ради, яка реалізує міський проєкт “Екологічна освіта – запорука сталого розвитку суспільства”, були раді поділитися з освітянами Запоріжжя про можливості співпраці закладів освіти з екологічними організаціями.
Голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова розповіла про особливості екологічної просвіти під час війни.
У 2022 році, на перший план вийшло навчання оперативного реагування на загрози хімічної чи радіаційного забруднення, втрати питної води.
Вчителі дізналися про можливості долучитися самим та долучити дітей до моніторингу довкілля, про стан малих річок та способи очищення питної води вдома та в пунктах незламності.
Запорізька громада потребує навчитися оперативно реагувати на екологічні загрози, які реальні під час війни:
- хімічне забруднення повітря
- радіація,
- відсутність води у крані для пиття, побуту та поливу
Тому ми вибрали для роботи та інформування 4 найвразливіші до екологічних злочинів напрямки.
- Встановлюємо у Запоріжжі станції громадського моніторингу хімічної та радіаційної небезпеки EcoCity, та інформуємо про можливі загрози та способи вберегти здоров’я.
За підтримки міжнародної програми «Чисте повітря для України», в Запоріжжі працюють 16 станцій моніторингу якості повітря та радіаційного фону в різних районах міста (три з них установлені ГО «Екосенс»). Серед освітніх закладів до екологічних інновацій долучилися гімназія №6, №101, ЗНУ, скоро ЗОШ №65
2) Провели дослідження якості води в малих річках Запоріжжя Суха та Мокра Московка, з метою визначити, наскільки ця вода придатна для резервного використання у випадку надзвичайних ситуацій. Розробили відповідні рекомендації з очищення води з домашніх умовах та рекомендації для пунктів незламності із забезпечення водою.
3) Готуємо до поширення буклет з рекомендаціями щодо природно-орієнтованих рішень, які можна впровадити весною-влітку в Запоріжжі у ОСББ, школах. В квітні буде проведено 2 онлайн-вебінари-консультації для членів громад із впровадження цих рішень.
Також 24 червня ініціативою «Запоріжжя без амброзії» заплановано велику толоку, до якої запросили долучитися всіх присутніх.
4) І, звісно, голос вчителів буде важливим під час відновлення Запоріжжя: і відновлювати доведеться не лише будівлі постраждалих освітніх закладів, але і відновлювати комфортне і безпечне середовище на шкільних територіях.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ>> Презентація Екосенс освітянам 24 03 2023
Лекція була проведена в рамках проєкту «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій», який реалізується ГО «Екосенс» в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.