Без стратегічного планування складно досягти реальних результатів за різними напрямками розвитку та розбудови громади, тому в Кушугумській громаді Запорізької області розпочато роботу над плануванням майбутнього. Над розробкою Стратегії розвитку та відновлення Кушугумської громади до 2030 року разом працюють представники органів місцевої влади, громадськість та експерти, залучені ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Стратегія розвитку та відновлення розробляється за напрямками: розвиток економіки, соціальної сфери (з акцентом на утримання молоді в громаді), енергетичної стійкості, екологічної безпеки, туристичної привабливості та іншими.
Було проведено опитування місцевих мешканців щодо запитів та сподівань на майбутнє задля всебічного розуміння очікувань Кушугумської громади. Інструменти для визначення ключових питань і пріоритетів надав результат роботи з фокус-групами за участю бізнес-спільноти та місцевих активних жителів. Соціологічними дослідженнями опікувався експерт проєкту ГО «Екосенс», директор Агенції регіонального розвитку Запорізької області Аскад Ашурбеков.
Працювали за допомогою стратегічних сесій в рамках підготовчої роботи до складання підсумкового документу. Експерти проаналізували напрацювання груп, отримані в тандемі представників місцевої громадськості, молоді, підприємців, співробітників Кушугумської селищної ради. Наразі проводиться аналіз майбутніх тактичних і стратегічних цілей і заходів, що можливі до реалізації в перспективі до 2030 року.
Виклики і можливості в економічній сфері аналізували під керівництвом доцента кафедри економіки та митної справи національного університету “Запорізька політехніка”, директора кластеру “Інжиніринг. Автоматизація. Машинобудування” Андрія Карпенка. Обговорили можливості розвитку малого та середнього бізнесу взамін втрачених через війну галузей, створення нових робочих місць, привабливих для молоді та ВПО.
Економічний стан громади – це той базис, який забезпечить постійне перебування та зацікавленність молоді в громаді як одної з найважливіших задач керівництва Кушугумської громади. Окрім робочих місць, важливими заходами є підтримка молодих сімей, програми забезпечення їх житлом, відкриття закладів для розвитку і відпочинку.
Не менш важливим заходом є програма реінтеграції ветеранів і демоблізованих жителів громади. Не тільки як вдячність за захист, але й як залучення соціально-активних громадян для майбутнього розвитку.
Напрямок енергетичної незалежності набув особливої актуальності під час війни, коли перед прифронтовою громадою стоять виклики ризиків відключення від мережі електропостачання та інтернету. Над напрацюваннями щодо розвитку ВДЕ у Кушугумській громаді проводить роботу досвідчений енергомереджер Олександр Карпенко. Зокрема, обговорили забезпечення навчальних закладів даховими СЕС для безперебійного освітнього процесу.
Робочу групу з екологічної безпеки очолює керівник мережі «Довкола» Максим Сорока. Аналізується довкіллєва складова програм відновлення громади, також розробляються рекомендації з підвищення екологічної безпеки громади, кліматичної стійкості та безпеки водних ресурсів, питної води.
Доцент, професор кафедри туризму та готельно-ресторанної справи ЗНУ Лариса Безкоровайна залучилася до розробки туристичного потенціалу Кушугумської громади. У ході стратегічної сесії обговорили й нові економічнц можливості для підприємців у сфері туризму: сільському, пізнавальному, гастротуризму та інших.
Всі пропозиції і напрацювання зібрано та буде враховано робочою групою під час підготовки проєкту Стратегії розвитку і відновлення Кушугумської територіальної громади до 2030 року.