11 вересня відбулося засідання Науково-експертної екологічної ради при Запорізькій обласній державній адміністрації на тему «Вдосконалення системи реагування на можливе високе забруднення атмосферного повітря»,на якому аналізували причини збільшення скарг населення на забруднення повітря та вплив метеоумов на це.
Протягом липня-вересня до Запорізької обласної державної адміністрації традиційно надходить велика кількість звернень мешканців міста Запоріжжя з приводу забруднення повітря, що супроводжується неприємним запахом.
Вимірювання Гідромету (Запорізького обласного центру з гідрометеорології) та «Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб (колишня СЕС) систематично фіксують перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у повітрі.
Встановлено, що більшість звернень припадає на дні, коли в місті Запоріжжя дме переважно північний, північно-західний та північно-східний напрямки вітру «від заводів».
У дні попередження про НМУ (несприятливі метеорологічні умови) підприємства зобов’язані здійснювати заходи щодо скорочення викидів. Тож засідання було присвячено обговоренню вдосконалення системи реагування на можливе високе забруднення атмосферного повітря у м. Запоріжжя.
Звідки запах?
У вступному слові директор Управління екологічної безпеки ЗМР Гліб Золотарьов підкреслив, що фонове забруднення міста Запоріжжя створюють саме великі підприємства. І звітував про застосування функції автоматизованого сповіщення підприємств у зв’язку з несприятливим метеоумовами. Раніше відбувалось повідомлення через телефонограми, що могло сповільнювати реагування підприємств.
Про механізм прогнозування рівнів забруднення повітря в місті Запоріжжя залежно від метеоумов доповіла заступник начальника Запорізького обласного центру з гідрометеорології Тетяна Сорокіна.
Місце для будівництва міста вибрали непідходяще, констатувала вона. Крім зимових місяців, на центр Запоріжжя дме північний чи північно-східний вітер від проммайданчика. Але коли вітер стихає, домішки висять у повітрі і відчутно запах.
Гідромет пояснює, що в останні 30 років підприємства викидають менше, стоять газоочистки, але оскільки температура повітря через зміну клімату підвищується, то зростає і вплив забруднення. Так, феноли і формальдегіди відносяться до летких органічних сполук, які можуть утворюватися з оксиду азоту при фотохімічній реакції. Розповсюдження забруднювальних речовин по вертикалі залежить від ступеня стійкості атмосфери. В ясні сонячні дні забруднення розсіюються. А в хмарні туманні накопичуються. Небезпечні дні з високим забрудненням бувають у дні температурної інверсії.
«Висока температура повітря у поєднанні з сонячною радіацією сприяють фотохімічним реакціям, внаслідок чого формальдегід утворюється в повітрі як вторинна домішка між вуглеводнями та оксидами азоту, а застої повітря призводять до збільшення концентрації формальдегіду», – пояснює Сорокіна.
Однак експерт з екологічної безпеки, доцент кафедри “Екологічна та цивільна безпека” Українського державного університету науки і технологій Максим Сорока коментує: «Формальдегід дійсно може утворюватися в результаті фотохімічних реакцій. А з чого ж саме формальдегід утворюється? Не з води та кисню! Формальдегід є кінцевою ланкою життєвого циклу у повітрі: акролеїну, (не насичених альдегідів), кантонів, карбонових кислот (особливо не насичених), які є наслідком промислового виробництва».
Михайло Савенець, кандидат географічних наук, старший науковий співробітник відділу моніторингу атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України зазначив проблему: «Ми не аналізуємо причини, реальні викиди підприємств. Ми просто вгадуємо, працюємо з умовами та наслідками. Треба визначати, який реальний обсяг викидів кожного підприємства та який обсяг викидів має бути, щоб концентрація викидів не перевищила ГДК».
Так, обсяг викидів підприємств продовжують рахувати по наданим при видачі дозволів.
Начальниця управління охорони навколишнього середовища ПАТ «Запоріжсталь» Інна Холіна зазначає, що підприємство через військовий час уже знизило обсяги виробництва: «Зараз працюємо на 60% потужності, тому зниження викидів уже склало 40%».
Хто попередить населення?
У 2024 році до ДЕІ надійшло 197 звернень громадян на забруднення атмосферного повітря. Майже в усіх – скарги на сморід у нічний час.
Тетяна Сорокіна змогла пояснити і це: «Вночі відбувається інверсійний затримуючий шар, який сприяє накопиченню забруднення. Вітер знижується. Якщо підприємство викидує таку саму кількість забруднюючих речовин, вдень вони розсіюються. Кожну ніч створюються умови для накопичення».
Гідромет щоденно робить прогноз МУВЗ (метеорологічних умов високого забруднення), які дозволяють оцінити готовність атмосфери до накопичення чи розсіювання шкідливих домішок. Відповідно, заздалегідь знає, коли забруднення повітря буде особливо відчутним.
Але ці прогнози не доноситься до кінцевого споживача – до населення. На сайті на вересень 2024 року, опубліковані дані за лютий 2024 року, цікаві хіба спеціалістам для аналізу.
«Для населення було би важливо мати саме попередження про прогнозоване високе забруднення повітря, щоб устигли відреагувати ті, хто відноситься до вразливих груп (малі діти, люди з хворобами органів дихання, люди похилого віку), – підкреслює голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. – Міська рада має ці прогнози і могла би публікувати сповіщення про небезпечні умови довкілля на офіційному телеграм-каналі, де публікують сповіщення про повітряні тривоги. Люди мають право на екологічну безпеку».
«Певні природні умови є несприятливим, і ми чуємо скарги громадян. Має бути розроблений певний режим оповіщення населення», – вкотре закликає Ірина Пірогова, заступниця директора Департаменту захисту довкілля ЗОДА.
«Я вбачаю, що важливо змінити сам підхід попередження про НМУ. Проблема, що кінцевим бенефіціаром цих попереджень враховують суб’єкти господарювання (що мають джерела викидів на спецобліку) та органи місцевого самоврядування та влади. Громадяни (громада загалом і її групи) не сприймаються як бенефіціар цієї інформації», – зазначає Максим Сорока. Так, у Кривому Розі з 2021 року проводили експеримент і публікували усі повідомлення про НМУ. Результати огляду показали, що найбільшою групою споживачів цієї інформації були громадяни та місцеві ЗМІ.
І це відповідає рекомендаціям Центру громадського здоров’я МОЗ України від 2022 року.
Доцент, канд. біол. наук ЗНУ Наталя Воронова запропонувала покращити візуалізацію попереджень для населення шляхом виведення цієї інформації на електронних табло у попередньо визначених місцях і оперативно дублювати її на сайті міської ради.
За результатами засідання експертами було запропоновано:
- Рекомендувати провести додаткові вимірювання на джерелах викидів та перевірити реагування підприємств на оповіщення про НМУ;
- Збільшити частоту вимірювання забруднення атмосферного повітря під час НМУ у житловій забудові м. Запоріжжя;
- Розглянути механізм оповіщення населення про несприятливі метеорологічні умови високого забруднення