На форумі «Ефективні інструменти співпраці громадськості з владою» члени Ради відновлення презентували та обговорювали важливі питання взаємодії громади та влади в процесі відновлення Запоріжжя. Форум був організований управлінням внутрішньої політики ЗОВА та Координаційною ради сприяння розвитку громадянського суспільства при ЗОДА. Співорганізатором виступила ГО «Екосенс» в рамках проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів», який реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Захід був присвячений інструментам демократії, над впровадженням яких Рада відновлення Запоріжжя працює вже не перший рік. Відвідувачі із зацікавленістю знайомилися з дорожньою картою “Зелена книга відновлення Запоріжжя“, яку ми презентували широкому колу стейкхолдерів. Там містяться, зокрема, рекомендації з інтеграції ВПО в громади нашої області, а також дороговкази з найважливіших питань відновлення Запоріжжя.
На запрошення ГО Екосенс форум відвідав спеціальний гість – директор програми «Демократія і належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський. Як співавтор нового Закону про народовладдя, який наразі знаходиться на підписі у президента, він розповів про нововведення та стандартизацію понять у питанні інструментів громадської участі. Цей закон розширює можливості громадян в демократичних процесах, які мають відбуватися у громадах.
Презентація дослідження про належне врядування від Дмитра Арабаджиєва, професора ЗНУ викликала неабиякий ажіотаж з боку аудиторії форуму. Він представив погляд влади та громади на належне врядування як один з інструментів стійкості та згуртованості. Перший етап дослідження показав, що погляди та оцінки ОМС та громадськості дуже відрізняються.
У дискусії про роль врядування в забезпеченні стійкості, модераторкою якої була Анна Прішутова, обговорювалися шляхи покращення взаємодії між владою та громадою, а також залучення громадськості до прийняття рішень.
Практичний досвід Запоріжжя щодо громадських слухань та роботи дорадчих органів презентували Валерія Морозова (VUS), Микола Ралик (“Запоріжя без амброзії”), Катерина Звєрєва (ГО “Хочу вчитись”), Інеса Носенко (“Дивосвіт”) та Ірина Дорошенко (100% життя Запоріжжя”), зосередивши увагу на темах екології, освіти та безбар’єрності. Вони поділилися нюансами організації громадських слухань, подальшими діями для створення оновленої Громадської ради при Запорізькій міській раді та проблемними питаннями у сфері розбудови демократичного суспільства в Запоріжжі.
Форум продемонстрував, наскільки важливим є діалог між владою та громадськістю для успішної відбудови Запоріжжя та громад області та впровадження демократичних принципів. Презентації та дискусії підкреслили різницю в сприйнятті належного врядування, але також окреслили шляхи досягнення спільної мети — стійкості та згуртованості громади. Залучення громадськості до прийняття рішень і впровадження Закону про народовладдя стануть важливими кроками на цьому шляху.