Раді відновлення Запоріжжя виступає за Зелене, екологічне відновлення міста. Але Запоріжжя є індустріальним центром. Чи не беремося за непідйомне? – запитала ведуча «Радіо на дотик» Ольга Вакало.
Представники Ради відновлення Запоріжжя взяли участь в програмі, присвяченій Дню української державності в ефірі «Радіо на дотик». Говорили про те, що об’єднує українців, підтримує їхню стійкість та незламність і дає надію на майбутнє. Це, звичайно, віра в Перемогу та відновлення нашої Батьківщини.
Дмитро Арабаджиєв, політолог, член Ради відновлення Запоріжжя, зазначив, що люди, готові долучитися до діяльності, об’єднуються навколо цієї ідеї. Особливо громадськість, яка стала більш згуртованою, активною, відповідальною.
«У нас суто горизонтальна співпраця, низова ініціатива «від людей», – розповів Дмитро Арабаджиєв. – До діяльності Ради відновлення Запоріжжя долучилися Запорізький кластер «Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування» (ІАМ), який об’єднує близько 30 підприємств, Координаційна Рада з питань громадянського суспільства при Запорізькій обласній державній адміністрації. Зацікавленість у співпраці висловили ЗОСПП «Потенціал» та ЗТПП, Молодіжна Рада при міській раді, представники ОСББ».
«Я впевнена, що саме Запоріжжя може бути провідником в Україні з точки зору саме зеленого відновлення, – впевнена координаторка Ради відновлення Запоріжжя, голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. – Ми маємо величезні промислові та інфраструктурні проблеми, ситуацію, коли люди виїжджають з міста в силу різних причин. Тому Запоріжжя вже має певний досвід боротьби захисту довкілля, озеленення міста, за більш сучасну модернізовану промисловість, і за українську культуру, до речі. Про наше місто небагато говорять у новинах, хоча воно є прифронтовим. Тому ті, хто приїзжає до міста, бувають вражені. Ми продовжуємо жити, і в нас чи не єдиних є Рада відновлення. Впевнена, що Запоріжжя стане піонером з зеленого відновлення України».
Рада відновлення Запоріжжя сформувалася як експертно-дорадчий орган, який має на меті отримати в процесі відбудови чистіше повітря, чисту воду. Запоріжжю потрібна відновлювальна енергетика взамін зруйнованої ЗАЕС. Рада відновлення зібрала тих експертів, які можуть надати рекомендації, розуміння, досвід яким чином це робити. Хоч Ради відновлення і є незалежним органом, але сприятиме цим процесам та допомагатиме владі Запоріжжя своїми ресурсами долати виклики та слабкі місця.
Експерти кажуть, що відновлення повинно бути прозорим, підзвітним, інклюзивним, зазначає Дмитро Арабаджиєв. «Прозорість – це коли громада бачить за якими пріоритетами йде відновлення: на музей Голодомору або на відновлення багатоповерхівки або на створення центру реабілітації, – каже науковець. – Тобто у громади питають про пріоритети ще «на вході». А підзвітність – коли ми бачимо як потреби відображаються в результаті роботи. Інклюзивність – це коли громада залучена до відновлення з урахуванням потреб цільових груп, вразливих категорій населення».
Що стосується такого наболілого питання для України як корупція та зловживання владою. Механізми вже відпрацьовані більш розвиненими країнами Європи.
«Наприклад, запускати гроші через Фонди, – зазначає Тетяна Жавжарова. – Можна утворювати спільні дорадчі структури, підключати громадськість до контролю витрат. Саме за цим головним принципом наш проєкт розглянули та підтримали в Уряді Великої Британії, надавши грант».
У Раді відновлення Запоріжжя знайшли точки дотику, те, що об’єднує різні організації з різними завданнями, інституалізували свою діяльність. Таким чином кожен, рухаючись у своєму напрямку, вносить свій внесок в загальну скарбничку. Зараз почали соціологічні та фокус групові дослідження настроїв запоріжців, налагодили співробітництво з владою, почали залучати експертів до створення конкретних рекомендацій відновлення та безпеки.
Дмитро Арабаджиєв розповів про фокус-групове дослідження, дані якого будуть надані владі для складання Стратегії відновлення Запоріжжя. Будуть опрацьовані результати опитування 7-ми цільових фокус груп. Це молодь, переселенці, представники малого та середнього бізнесу, люди з інвалідністю, особи похилого віку, ОСББ, національно-культурні товариства і концесії.
Важливою частиною роботи Ради відновлення Запоріжжя будуть також публічні дискусії. Це можливість стейкхолдерам, активним людям публічно висловити свою точку зору, щоб визначитися за основними напрямками відновлення. У тому числі про відновлення людського капіталу, адаптації переселенців й т.ін. Виділили 3 публічних дискусії за участі бізнесу, громадських активістів та молоді.
До речі, соціологи групи «Рейтинг» провели цікаве опитування, спитавши українців, хто стане рушійною силою відновлення після війни. Більшість, 32% опитуваних, вважають, що це молодь.
«Якщо ми будемо казати про той вірус, яким заражено суспільство на рівні влади, тобто корупцію, то молодь бачить це все, – впевнений Дмитро Арабаджиєв. – Молодь сьогодні залучена в безпекову ситуацію, вона знає, що таке раціональна злість. Зовнішній ворог – це зрозуміло, але ми не можемо перемогти внутрішнього ворога. Це бачать і не сприймають молоді люди».
На останок зазначили, що всі новини з діяльності Ради відновлення Запоріжжя можна читати на сайті Віднова.Інфо.
«Маєте рекомендації? Готові допомагати? – поставила питання аудиторії Тетяна Жавжарова. – Доєднуйтеся, Рада відновлення Запоріжжя відкрита та чекає нових ентузіастів».
Послухати передачу можна тут:
https://www.youtube.com/watch?v=OHdwBjks-eg
_____________________________________________________________________________________________________________
Стаття підготовлена завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».