Колись вони взяли відповідальність за свої будинки, ввійшовши в ЖБК або створивши ОСББ. Вчасно зрозуміли, що ніхто так не зацікавлений в наведенні ладу у багатоквартирному будинку, як самі його мешканці. І тепер, коли постають питання планування відновлення України, керівники ОСББ є найбільш підготовленим авангардом експертів, уже сьогодні готовим до роботи.
Житловий фонд Запоріжжя потребує перетворення та модернізації – такі думки висловлювали представники ОСББ та інших організацій, що взяли участь в опитуванні в межах фокус-групових досліджень щодо пріоритетів відновлення.
«Як би печально це не було, але ця руйнівна війна дає шанс для змін. Якщо ми знову профукаємо його – так і залишимося з дахами, що протікають, холодними під’їздами та недоглянутими дворами», – висловила досить популярну думку співрозмовниця-учасниця дискусії.
Громадська спілка «Запорізький ресурсний центр «КРУГ» на чолі з її керівницею Любов’ю Карпенко входить до Ради відновлення Запоріжжя. Ця організація об’єднує близько 70 ОСББ і вже сьогодні є ініціатором обговорення шляхів відновлення житлового фонду в післявоєнній Україні.
Серед важливих напрямів відбудови управителі будинків в першу чергу називають підвищення енергоефективності житлового сектору, який продовжує зазнавати руйнувань.
«Коли влада звітує про ремонт зруйнованого багатоквартирного житла, нам більше розповідають про гроші, що закладені на проєкт. Щодо заходів з енергозбереження – мовчок, нібито це зовсім неважливо», – ділиться думками інша представниця фокус-групи.
Між тим відремонтовані будинки повинні бути енергоощадними та більш комфортними. Зелений екологічний підхід до процесу відновлення є основною платформою Ради відновлення Запоріжжя. І таку позицію цілком поділяють керівники ОСББ.
«Наші ОСББ готові брати участь у державних програмах, що реалізовує ДУ «Фонд енергоефективності, мають енергосертифікат з енергоаудиту, більшість – проєктно-кошторисну документацію за попередньо проголосованими заходами, – розповіла Любов Карпенко. – Ба більше, до цих охочих доєдналися колеги, теж готові взяти участь у виконанні заходів по пакету «А», що дозволять знизити енергоспоживання в будинках».
Сьогодні ДУ «Фонд енергоефективності» реалізує дві Програми для ОСББ: «ЕНЕРГОДІМ» та «Віднови ДІМ», заявки на фінансування яких було подано від 35 запорізьких організацій. В кожному з цих ОСББ мінімум 108 квартир, тож маємо принаймні 3 тисячі домогосподарств, які готові під час війни покращити своє становище та залучити інвестиції.
Але у березні 2022 банки припинили кредитувати ОСББ, до того ж, ставка НБУ піднята до 22%. А за умовами держпрограм, ОСББ повинно показати власні витрати в проєкті в розмірі 40%, і це мінімум. При цьому витрати складають немалі суми: тільки обов’язковий захід зі встановлення ІТП коштує близько 1 млн грн. Тож внесок ОСББ становить якнайменше 400 тис грн, яких жодна з організацій співвласників житла на рахунку немає. Та й зібрати з мешканців таку суму наразі не є можливим.
«Хочемо донести наші потреби у кредитуванні до міської влади Запоріжжя, – кажуть учасники фокус-групи – представники ОСББ. – Ми вже підготували Звернення до в.о. міського голови Анатолія Куртєва та до депутатів міської ради з приводу необхідності внесення змін до Програми відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами ОСББ або створення нової Програми».
Механізм авансової системи вже розроблений. Револьверний фонд, створений при Асоціації «Енергоефективні міста України», передбачає можливість фінансування енергозберігаючих та енергоефективних заходів в будинках ОСББ на умовах поворотної безоплатної фінансової допомоги. Але нашим управителям багатоквартирних будинків Запоріжжя потрібна допомога.
Також у ході обговорення питань відновлення Запоріжжя говорили про ремонти житла в квартирах з подальшою здачею їх в оренду, в першу чергу, ВПО. Запоріжжя наразі прийняло 160 тисяч переселенців, і питання забезпечення людей житлом є вкрай важливим. Особливо перед початком опалювального сезону.
Маємо привід для донесення міській владі позиції громади, яка висловлена в ході проведення фокус-групового дослідження. Нагадаємо, проведення фокус-групових досліджень організовано за проєктом «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує Громадська організація Екосенс завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.