Десятки спікерів, години живого спілкування, актуальні питання відновлення та розбудови міста: 27 лютого в Запоріжжі відбувся найбільший за час війни Форум, який об’єднав представників влади та громадськості, наукової та експертної спільноти та територіальних громад. Підключилися і представники посольств Британії та Німеччини, фонду «Відродження», що надало події статусу міжнародної.
На форумі учасники дізналися про те, що наразі відбувається в Запоріжжі в питанні розбудови безпекового середовища в громадах, енергоефективності, екологічної безпеки, організації освітнього процесу, інтеграції ВПО, відбудови зруйнованих будинків та об’єктів.
В рамках чотирьох панельних дискусій експерти обговорили можливості для розвитку креативної економіки в місті та громадах області, поділилися досвідом співпраці з міжнародними партнерами та організаціями, окреслили низку питань, які виникають у ході роботи над розбудовою сучасного Запоріжжя в рамках інтеграції з Європейським союзом.
– Сьогодні наша країна не лише протистоїть російській агресії, але і продовжує свій впевнений шлях до європейської інтеграції. Набуття Україною статусу кандидата на вступ до ЄС стало не лише визнанням наших досягнень на шляху до демократичних стандартів та цінностей, але і результатом кропіткої роботи, яку все наше суспільство і держава вже виконали. Для нашої країни це початок нового етапу для історії, де ми маємо можливість активно співпрацювати з європейськими партнерами для досягнення спільних цілей та створення кращого майбутнього для наших громадян, – підкреслила у своєму зверненні до учасників Форуму Олександра Азархіна, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Кожен учасник зміг отримати унікальну «Зелену книгу відновлення Запоріжжя» – посібник, над створенням якого працювали 18 експертів різних сфер. У ньому надано аналіз основних викликів та пріоритетних заходів із зеленого післявоєнного відновлення Запорізької міської територіальної громади.
– Форум відновлення Запоріжжя – це важливий крок у розбудові майбутніх сталих стосунків між усіма стейкхолдерами громади. Реалізація проєкту «Рада відновлення Запоріжжя» була колосальною. Експерти працювали за дуже складних обставин, в умовах обстрілів міста. Дослідження, яке міститься у «Зеленій книзі відновлення Запоріжжя» – це голос громади, це результат низки опитувань із понад тисячею респондентів, а також фокус-груп, зустрічей, дискусій, спеціальних тренінгів із залученням експертів, молоді, жінок, громадських організацій, місцевого бізнесу, академічних установ і влади. Окрім цього, команда проекту вжила практичних заходів і підписала меморандум про співпрацю між Радою відновлення та міською радою, а також налагодила комунікацію з 32 партнерами, – акцентувала Люсі Бакленд, Перший секретар Посольства Великої Британії в Україні.
Стратегічна ціль повоєнного відновлення України в цілому та Запоріжжя зокрема – чисте та безпечне довкілля, відбудова економіки за принципами сталого розвитку. Ці принципи були враховані під час підготовки посібника.
– Представлена дорожня карта зеленого відновлення Запоріжжя відповідає оновленій стратегії регіонального розвитку, яка вже розроблена відповідно до Ukraine Facility, де серед пріоритетних завдань є створення безпекових та соціально-економічних умов для повернення українців в регіони та територіальні громади; відновлення та розвиток інфраструктури за принципом «build back better»; розвиток людського капіталу та підсилення економіки на основі внутрішнього потенціалу територій; збереження балансу екосистем та адаптації до зміни клімату», – підкреслила координаторка Ради відновлення Запоріжжя, голова робочої групи Тетяна Жавжарова.
Представники обласної влади розділяють підхід експертної спільноти до відновлення регіону, тому враховують надані рекомендації у своїй роботі.
– Від навколишнього середовища залежить не лише швидкість відбудови, а й безпосередньо розвиток соціуму. Обласна влада системно працює над створенням безпекового середовища в громадах, складовою якого є екологічна безпека. Саме безпечне середовище може стати основним чинником, який дозволить забезпечити відновлення та розвиток територій з залученням відповідних інвестицій. Наше завдання – стабільний розвиток усіх територій регіону, – наголосив під час виступу заступник голови Запорізької ОДА Євген Мироненко.
Не дивлячись на те, що 72% Запорізької області є тимчасово окупованими, планування відбудови і обласного центру, і громад регіону є вкрай важливим вже сьогодні, впевнені учасники події. Адже своєчасна і злагоджена робота принесе гарні результати у майбутньому.
– В першу чергу, ми вдячні нашим захисникам та захисницям, завдяки яким ми маємо можливість планувати наше майбутнє. Незважаючи на тимчасову окупацію, інформаційні кампанії ворога, атаки, ми маємо і надалі розвивати місто та регіон. Тут будуть рости наші діти, тут будемо жити ми. Слава Україні! – зазначила голова Запорізької обласної ради Олена Жук.
Представники і міської, і обласної влади наголосили, що готові активно працювати з громадськістю в питаннях відновлення регіону.
– Під час форуму було представлено перспективні проєкти, спрямовані на розвиток Запоріжжя та на європейську інтеграцію. Планів багато, тому міська влада максимально відкрита до підтримки ініціатив громадських організацій і активістів, готових залучати якомога більше партнерів, щоб разом зробити Запоріжжя чудовим європейським містом, – зазначили у міській раді.
Форум залишив багато позитивних вражень в учасників заходу, адже дозволив налагодити важливі та корисні зв’язки між різними групами людей. Робота над відновленням Запоріжжя триватиме і надалі, наголошують члени Ради відновлення Запоріжжя. Повний запис трансляції з Форуму доступний на сторінці Рада відновлення Запоріжжя.
Захід було організовано ГО «Екосенс» в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії, та за підтримки Запорізької міської ради.
Текст і фото: Олександра Савченко