Робити те, що вважаєш за потрібне, необхідно. Навіть якщо війна. Особливо коли війна. Так вважають активні запоріжці, які не задіяні безпосередньо у захисті Вітчизни, але змінили пріоритети під час повномасштабного вторгнення та разом працюють над вирішенням нагальних питань своєї громади, людей, що живуть поруч. Розповідаємо про людей та організації, які сформували в Запоріжжі Раду відновлення, та почали проєкт із залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області.
Громадська організація «Екосенс»
З 2016 року працює в напрямку захисту довкілля та екологічної просвіти в Запоріжжі, тож коли Україна стала планувати зелене відновлення, «Екосенс» не міг не включитися. Саме Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс» ініціювала створення Ради відновлення Запоріжжя та нині є координаторкою її роботи.
Запоріжцям знайомі проєкти з екологічної освіти «Екологія на щодень», проєкт про збереження фізичного і психічного здоров’я «Кульбабова Україна», проєкти з підвищення кліматичних амбіцій місцевої влади та інші.
А на початку рашистської навали, ГО «Екосенс» за допомогою волонтерів почали гуманітарну кампанію з допомоги жінкам вразливих категорій. І хоч ця діяльність не є профільною для організації, весняними місяцями 2022 року вона була цілком виправданою та корисною для майже 2000 жінок-мешканок Шевченківського району, які отримали допомогу.
Війна змінила пріоритети – для запоріжців найважливішим є безпека. Маємо загрози радіаційного та хімічного забруднення довкілля, втрати питної води… Тож з 2022 року «Екосенс» встановив три станції радіаційного та хімічного контролю та почав проводити активну інформаційно-просвітницьку кампанію про захист життя і здоров’я в умовах війни.
Взагалі починаючи з лютого 2022 року близько 60% усіх українців брали участь у громадській діяльності або волонтерили. Це той рух, який стане у нагоді на майбутнє, коли Україна почне велику роботу з відновлення та відбудови, яка у нас попереду.
Громадська організація «Дивосвіт»
Прагнення зробити рідне місто кращим, ніж до повномасштабного вторгнення рф, має й засновниця історико-туристичного комплексу «Етносело» Запорізької обласної громадської організації «Дивосвіт» Інеса Носенко. Вона готова впровадити свій практичний досвід зі створення в Запорізькій області етносела Геленджик, де з самого початку фукціонування цього туристичного проєкту приділялося багато уваги вразливим верствам населення. Перші поверхи гостьових будинків етносела пристосовані для людей з інвалідністю, що є унікальним явищем для таких об’єктів.
«Ми знаємо, що під час воєнних дій особливо страждають люди з особливими потребами, – зазначає Інеса Носенко. – Взагалі доступність – на жаль, питання майбутнього для більшості міст і населених пунктів України. І Запоріжжя не включення».
Вивчаючи запити різних верств запоріжців, у тому числі внутрішньо-переміщених осіб, людей похилого віку, людей з інвалідністю, одиноких матерів та інших, можна поставити більш чіткі завдання для відновлення Запоріжжя, впевнена керівниця громадської організації. Але поки що з боку місцевої влади ініціативи вивчати прагнення та запити запоріжців не було.
До речі, одним з наболілих та постійно обговорюваних питань у Запоріжжі ще до воєнних дій було створення велоінфрастуктури, якою більше опікувалися активісти, ніж керівництво Запоріжжя. А, наприклад, в етноселі Геленджик, взявши до уваги затребувану та корисну для здоров’я справу, організували розгалужену систему велодоріжок. Потенціал маленького села в Запорізькій області оцінили експерти та навіть включили до міжнародної мапи велотуризму.
Дійсно, суто українська ініціатива суспільства, яка є справжньою демократією, здивувала весь світ своєю стійкістю та незламністю перед ворогом. Коли світова громадськість лише приголомшиво спостерігала за подіями на фронті, українці сміливо кинулися чинити опір. Черговим завданням, не менш важливим, стане й відновлення нашої неньки, і суспільство точно не буде стояти осторонь.
Національна платформа стійкості та згуртованості по Запорізькій області
Над тим, щоб допомогти громаді організувати життя в Запоріжжі краще, ніж було, й працює наше спільне прагнення до цього. Адже в майбутньому Україні будуть потрібні не лише відновлені будинки та лінії електропередач, дороги та парки. Нам потрібні люди, їхній потенціал. Україна обов’язково матиме сенс з сімбіозу громадянського суспільства та місцевої влади, яка пройшла путь децентралізації.
Тож зробити внесок в розумну розбудову майбутнього має вивчення думки громади, впевнений науковець Дмитро Арабажиєв, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості по Запорізькій області, завідувач кафедри загальноправових та політичних наук Національного університету “Запорізька політехніка”. Професор політології фахово займається організацією соціологічних опитувань, організацією фокус-груп та публічних дискусій.
«Вивчення думок і виявлення потреб громади узагальнить розуміння питань відновлення Запоріжжя для керівництва Запорізької міської ради та депутатського корпусу для врахування в їхній роботі, – зазначає Дмитро Арабаджиєв. – Не менш важливим є також контроль за виконанням управлінських рішень щодо післявоєнного відновлення з боку суспільства».
Взагалі для сьогоднішньої України маємо типову ситуацію: багато громадських лідерів, екологів, урбаністів, підприємців, правозахисників, які тривалий час сприяли своєю діяльністю зміцненню демократичних прав і свобод в Україні, під час повномасштабної війни об’єднали зусилля та продовжують рух на зміну суспільства.
Як приймаються рішення про те, як і на що витрачаються ці гроші — це питання, яке теж матиме вплив на побудову ще більш стійкої демократії в Україні. У цьому напрямку нам ще треба працювати та працювати, аби боротися з корупцією та зловживаннями.
Запорізьке регіональне відділення Асоціації міст України
Саме місцеве самоврядування відіграє ключову роль у питання відновлення постраждалої інфраструктури міст нашої країни. Позиція місцевого самоврядування – об’єднана і напрацьована Асоціацією міст України, з урахуванням європейського досвіду та демократичних принципів, підтримана міжнародними партнерами, повинна стати основою для продовження реформи з децентралізації та імплементації європейського законодавства в Україні.
Фахівці готують рекомендації, покликані сприяти Запорізькій міській раді у вирішенні завдань з організації невідкладних робіт з ліквідації небезпечних наслідків збройної агресії рф, обстеження пошкоджених об’єктів, визначення шкоди та збитків, планування відновлення та розвитку територіальних громад, а також пропонують можливі механізми та джерела фінансування відновлення та розвитку муніципальної інфраструктури.
“Дійсно, гуртом, як-то кажуть, все легше, – зазначає виконавча директорка ЗРВ АМУ Тетяна Вощинська. – Ми готові консультаційно підтримувати наших керівників міста, надавати майданчики задля виходу на міжнародний рівень для налагодження партенрських зв’язків з іншими муніципалітетами, що й робимо”.
Робота в Раді відновлення Запоріжжя підвищить рівень активного залучення громадян до участі у демократичних процесах на місцевому рівні. Жодна демократія не з’являється внаслідок лише виборів. Вона — завжди результат тривалої та взаємної роботи. Еліт і громадянського суспільства задля суспільної солідарності, культури участі та образу майбутнього.
_____________________________________________________________________________________________________________
Підготовка статті стала можлива завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».
Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.