Уявіть, що проблеми вашого будинку, вулиці чи кварталу вирішуються швидко і без нескінченних скарг до місцевої влади. Занедбаний сквер всього за сезон може стати затишним куточком для прогулянок, дитячий майданчик не несе загрозу для життя малюків, а дороги не нагадують місячний ландшафт. Це можливо, якщо у вашому районі є орган самоорганізації населення (ОСН). І створити його можуть звичайні люди – ви.
Що таке ОСН?
ОСН — це представницькі органи, які створюють жителі для вирішення місцевих питань. Вони можуть діяти на рівні будинку, вулиці, кварталу, мікрорайону чи навіть у межах села або селища. Головне — територіальний принцип. Ви, ваші сусіди та інші активісти берете на себе ініціативу і отримуєте право впорядкувати и міський простір навколо, не чекаючи, поки це зробить влада.
ОСН діють на законних підставах, які записані навіть в Конституції України. Їхню діяльність регулює Закон України «Про органи самоорганізації населення» та «Про місцеве самоврядування в Україні» № 2625-III.
Станом на 31 грудня 2021 року до Єдиного державного реєстру була внесена інформація щодо 2188 ОСН зі статусом юрособи, створених починаючи з 1989 року по всій країні. Насправді їх більше, просто не всі мають статус юрособи. На грудень 2022 року в Запоріжжі офіційно було зареєстровано 220 ОСН. Більшість із них – це квартальні та будинкові комітети. Ці організації працюють у різних районах міста, займаючись благоустроєм, допомагаючи місцевим жителям та сприяючи вирішенню соціальних проблем.
Чому ОСН – це круто?
ОСН мають реальні повноваження, можуть впливати на місцеву владу, отримувати фінансування, брати участь у розподілі бюджетних коштів та реалізовувати проєкти, спрямовані на покращення життя на своїй території. Тобто мешканці населеного пункту створенням таких органів можуть прямо впливати на рішення ради та проводити моніторинг щодо їх виконання. Це інструмент прямої демократії – інструмент участі, народовладдя.
ОСН забезпечує механізм реалізації вашого права брати участь у вирішенні проблем вашого будинку, вулиці чи району. І це не скарги до влади, а прямі дії. Створюючи ОСН, ви можете:
- Впливати на рішення місцевої влади. Це шанс озвучити свої проблеми не як окремий голос, а як представник громади.
- Координувати дії мешканців. Разом вирішувати, на що витратити бюджетні кошти, чи організовувати заходи, які потрібні саме вашій громаді.
- Реалізовувати ініціативи. Наприклад, ремонтувати дитячі майданчики, проводити озеленення, слідкувати за громадським порядком або допомагати вразливим категоріям населення.
Головне – це ваш інструмент впливу. ОСН – це не просто «на папері». Це реальні дії, які покращують життя. Один із найбільших плюсів – ОСН може залучати кошти не тільки з місцевого бюджету, але й отримувати гранти чи добровільні внески. Це відкриває можливості для великих і амбітних проєктів.
Що роблять ОСН?
У законі «Про органи самоорганізації населення» та «Про місцеве самоврядування в Україні» у статті 14 про ОСН прописані 14 повноважень ОСН. Зокрема:
- Благоустрій: озеленення, ремонт доріг, встановлення освітлення, очищення територій.
- Соціальна допомога: допомога малозабезпеченим, організація зборів гуманітарної допомоги, підтримка ЗСУ, людей похилого віку, осіб з інвалідністю тощо.
- Участь у підтримці громадського порядку.
- Культурні ініціативи.
- ОСН можуть долучатися до планів відбудови територій, які постраждали від обстрілів чи стихійних лих.
- Захист довкілля тощо.
Як створити ОСН?
Створити ОСН не дуже просто і не дуже швидко, але можливо. Все починається з ініціативи. Якщо у вашому будинку чи районі є проблеми, які хочеться вирішити – зберіть сусідів і запропонуйте створити ОСН, щоб вирішити свою проблему швидше та ефективніше. Закон не встановлює мінімальну кількість осіб, які мають розпочати цей процес. Назначте дату перши загальних зборів. Рішення про скликання зборів (конференції) доводиться до відома жителів, які проживають на відповідній території, не пізніш як за 7 днів до їх проведення з зазначенням часу скликання, місця проведення зборів, питань, які передбачається внести на їх обговорення. Важлива умова: на конференції має бути представлено не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу. На перших зборах приймається рішення про створення ОСН та обирається ініціативна група, члени якої будуть представляти інтереси жителів – учасників зборів у відповідній місцевій раді. Обов’язкове ведення протоколу.
Далі потрібно звернутися до місцевої ради, подати заяву з обґрунтуванням, для чого створюється ОСН. У вашій заяві має бути чітко вказано, яку територію ви плануєте охоплювати, — це може бути навіть один будинок, або вулиця, або квартал. Окрім заяви потрібно надати протокол зборів із зазначенням основних напрямів діяльності створюваного органу самоорганізації населення, а також список учасників із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, серії і номера паспорта громадянина України або паспортних документів іноземця та домашньої адреси кожного учасника.
Рішення про дозвіл на створення мають прийняти на найближчій сесії місцевої ради депутати. У рішенні ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення мають бути обов’язково визначені його назва, основні напрями діяльності, повноваження та умови їх здійснення, територія, в межах якої має діяти орган самоорганізації населення.
Легалізація органу самоорганізації населення є обов’язковою і здійснюється шляхом його реєстрації або повідомлення про заснування. Якщо ви хочете додаткових можливостей – реєструйте ОСН як юридичну особу. Для цього документи подаються до державного реєстру. Процедура створення ОСН може зайняти кілька місяців, іноді до року.
Отримавши дозвіл, організуйте другі збори мешканців. На них обирається персональний склад і затверджується Положення про орган самоорганізації населення.
Переваги ОСН для місцевої влади
ОСН корисні не тільки для мешканців, а й для місцевої влади, якщо чиновники будуть розуміти, що ОСН – це партнери і помічники. Завдяки ОСН:
- Зменшується кількість індивідуальних звернень громадян, оскільки багато питань вирішується на рівні квартальних чи будинкових комітетів.
- Діяльність може підсилювати роботу депутатів округу.
- Місцева влада отримує узагальнену інформацію про проблеми району. Наприклад, не просто сто скарг на один ліхтар чи сміттєзвалище, а цілісну картину щодо освітлення та вивозу сміття.
- Забезпечується прозорість використання коштів, адже ОСН звітують перед мешканцями.
- У процесі відновлення територій є можливість залучення фінансування, оскільки ОСН фінансуються не тільки коштами місцевого бюджету, але й добровільними внесками осіб та іншими надходженнями, які не заборонені законодавством.
Це партнерство, яке вигідне всім. Приклади з різних міст України яскраво демонструють, як ОСН може не лише брати участь у житті громади, а й отримувати реальні повноваження.
У місті Дніпро ОСН мають право подавати пропозиції до плану соціально-економічного розвитку міста. І ці пропозиції повинні розглядатися першочергово й невідкладно. Хоч цей план приймається в містах один раз на рік разом з бюджетом, але його корегування відбувається щоквартально рішенням міськради. Отже, ОСН мають право брати участь у цьому процесі. Тож ОСН у Дніпрі можуть використовувати цей важіль для розвитку своєї території завдяки участі в розподілі місцевого бюджету.
У Миколаєві міська рада передала ОСН повноваження з управління об’єктами житлового господарства. Це рішення дало змогу організовувати їхню роботу значно ефективніше, ніж раніше. Тепер місцеві комітети безпосередньо займаються тим, що дійсно потрібно жителям.
ОСН «Комітет мікрорайону «Березняки – Тельбін» в Києві вдалося встановити більше сотні камер на вулицях мікрорайону, які фіксують правопорушення та аварії, допомагаючи у налагодженні громадського порядку. Крім того, серед їхніх досягнень: облаштування парку, діяльність громадських інспекторів з благоустрою, організація різноманітних спортивних заходів та толок, успішна боротьба з нелегальними забудовами.
Проблеми та виклики
Олексій Орловський, директор програми “Демократія і належне врядування» Міжнародного Фонду Відродження, зазначає, що занадто громіздка і забюрократизована процедура створення ОСН несе в собі велику небезпеку втрати довіри мешканців до цієї складової системи місцевого самоврядування ще на етапі створення. “Тим, хто на практиці займається питаннями створення ОСН і налагодженням їх конструктивної взаємодії з усіма суб’єктами правовідносин, і в першу чергу з міськрадою та її органами, особливу увагу необхідно приділити питаням делегування ОСН міськрадою частини власних повноважень і необхідних для їх реалізації фінансів та майна», – акцентує фахівець.
Окрім цього, ОСН стикаються з багатьма труднощами:
- Нечітке законодавство. Є проблеми з делегуванням повноважень, визначенням неприбуткового статусу та іншими юридичними аспектами.
- Нестача фінансування. Багато ОСН залежать від бюджету місцевої ради, що обмежує їхню самостійність.
- Відсутність чітких меж відповідальності ОСН та механізмів взаємодії з місцевими радами, організаціями громадянського суспільства та бізнес-структурами.
- Недостатньо чітко визначено фінансову і матеріальну основи діяльності ОСН; немає й порядку дій щодо власних коштів і майна ОСН у разі припинення його діяльності.
- Підконтрольність місцевій владі. У деяких випадках це може призводити до блокування ініціатив або реалізації їх специфічним чином.
- Пасивність місцевих жителів. Часто гарні ініціативи просто не знаходять підтримки через інфантильність людей.
Чому варто діяти?
ОСН – це не про те, щоб «щось вирішували за нас». Навпаки. Це про те, щоб стати частиною змін. Якщо ви хочете жити у комфортному, доглянутому і згуртованому районі, ОСН – це ваш вибір. Не бійтеся брати ініціативу. Пам’ятайте: великі зміни починаються з маленьких кроків. І саме ви можете стати тим, хто зробить ці кроки. Коли, якщо не зараз?
Олександра Савченко, фото авторки
Матеріал створено в рамках проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів», який реалізується ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
*інфографіку підготувала ВГО ”Асоціація сприяння самоорганізаціїї населення».