Експерти ГО «Екосенс» і Ради відновлення Запоріжжя провели детальний аналіз Програми економічного і соціального розвитку Запорізької міської територіальної громади на 2025 рік. Що необхідно змінити?
Зокрема, експерти наголосили на відсутності пріоритету екологічної безпеки та сталого розвитку, а також на брак конкретних заходів для вирішення нагальних проблем громади. Експерти рекомендують доопрацювання документу з урахуванням екологічних і економічних викликів.
22 жовтня 2024 року Запорізька міська рада повідомила про оприлюднення Програми економічного і соціального розвитку Запорізької міської територіальної громади на 2025 рік (далі за текстом – Програма ЕСР) та Звіту про стратегічну екологічну оцінку Програми економічного і соціального розвитку Запорізької міської територіальної громади на 2025 рік (далі за текстом – Звіт СЕО).
ГО «Екосенс» спільно із залученими експертами та партнерами детально проаналізувала оприлюднені документи територіального планування та стратегічної екологічної оцінки. 14 листопада 2024 року відбулося розширене засідання Ради відновлення Запоріжжя, під час якого учасники та
залучені експерти детально обговорили викладені у Програмі ЕСР заходи та обґрунтування, викладені у Звіті СЕО.
Узагальнюючи результати аналізу та обговорень, спільнота ГО «Екосенс» повідомляє про рішучу незгоду із висновками стратегічної екологічної оцінки та про істотні зауваження до матеріалів і плану заходів Програми ЕСР та відомостей, що наведені у Звіті СЕО. План заходів Програми ЕСР потребує удосконалення та доповнення, а висновки за результатами СЕО – перегляду із урахуванням усіх зауважень та пропозицій.
Далі за текстом цього листа ми повідомляємо основні зауваження та пропозиції, підготовлені спільнотою ГО «Екосенс» та обговорені на зібранні Ради відновлення Запоріжжя:
р. 2 Програми ЕСР та п. 1.1 Звіту СЕО.
Зауваження: Програми ЕСР на 2025 рік визначає пріоритетний напрямок розвитку «реалізація Плану відновлення та розвитку ЗМТГ до 2027 року» попри відсутність такого затвердженого документу державного планування у відкритому доступі. Запропоновані у р. 2 Програми ЕСР завдання та заходи не містять розроблення та затвердження такого документу. У цих умовах, Програма ЕСР визначає пріоритетом розвитку реалізацію неіснуючого Плану відновлення та розвитку ЗМТГ. Додатково, у пріоритетах Програми ЕСР відсутнє формування згуртованої держави в екологічному вимірі, сталий розвиток та екологічна безпека територій, адаптація до змін клімату і раціональне поводження із відходами. Цей факт викликає занепокоєння та суперечить декларації, вказаній у вступній частині проєкту Програми ЕСР: «… Програма є ключовим документом, який … враховує … положення Оновленої державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, Цілей сталого розвитку України на період до 2030 року, Національної економічної стратегії, Стратегії розвитку міста Запоріжжя до 2028 року тощо. У Програмі враховано аспекти Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року, Національного плану управління відходами до 2030 року, …». На нашу думку, відсутність пріоритету екологічної безпеки та сталого розвитку у Програмі ЕСР є вагомою перешкодою досягнення згуртованої держави в екологічному вимірі на рівні Запорізької міської територіальної громади.
Пропозиції: внести зміни та доповнення у визначені на 2025 рік пріоритетні напрямки розвитку та викласти їх у такій редакції:
Програма ЕСР, р. 2, абз. 4:
На 2025 рік визначено наступні пріоритетні напрямки розвитку: – збереження та зростання економіки громади, сприяння розвитку підприємництва; – розвиток людського капіталу на принципах доступності та інклюзії, надання якісних соціальних та публічних послуг; – забезпечення енергетичної стійкості; – забезпечення екологічної безпеки та сталого розвитку; – залучення інвестицій, співпраця з міжнародними партнерами; – розробка та реалізація Плану відновлення та розвитку ЗМТГ до 2027 року |
п. 1.2 Звіту СЕО
Зауваження: Зв’язок Програми ЕСР з іншими документами державного планування встановлює розробку на короткостроковий період та включення основних заходів міських цільових програм, спрямованих на повоєнне відновлення та стабільне функціонування міста. Враховуючи загострення бойових дій та обстрілів Запоріжжя та політику Президента, доцільніше на стратегічному рівні визначати пріоритети стійкості територіальної громади до нових викликів воєнної доби у короткостроковому періоду 2025 року.
Пропозиції: внести зміни та доповнення у п. 1.2 Звіту СЕО та викласти їх у такій редакції:
п. 1.2 Звіту СЕО
Програма розробляється на короткостроковий період, до її складу мають бути включені основні заходи міських цільових програм, спрямовані на стійкість та стабільне функціонування міста із урахуванням повоєнного відновлення |
п. 1.2 Звіту СЕО
Зауваження: Зв’язок Програми ЕСР з іншими документами державного планування декларує врахування положень документів державного планування, які діють на державному та регіональному рівнях, а саме: «…Стратегії екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату на період до 2030 року, затвердженою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1363-р; … Стратегії формування та реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2035 року та операційного плану заходів з її реалізації у 2024-2026 роках, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.05.2024 № 483-р; Конвенцій та інших міжнародних угод природоохоронного спрямування; Плану дій з адаптації до наслідків зміни клімату міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 27.05.2020 № 38…» На нашу думку, ця декларація не відповідає плану заходів Програми ЕСР. Детальний аналіз р. 2 Програми ЕСР не виявив прямих заходів, пов’язаних із посиленням екологічної безпеки територіальної громади та стійкості і адаптації до локальних і глобальних змін клімату. Додатково звертаємо увагу, що завдання та план заходів Програми ЕСР та Звіт СЕО не враховують нових обставин екологічної, санітарної та кліматичної безпеки, що склалися внаслідок екоциду і руйнування Каховської ГЕС та спустошення Каховського водосховища у червні 2023 року.
Пропозиції: у п. 1.2 Звіту СЕО виключити із переліку документів державного планування, положення яких враховані у Плані ЕСР Стратегію екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату на період до 2030 року, Стратегію формування та реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2035 року та операційного плану заходів з її реалізації у 2024-2026 роках, Плану дій з адаптації до наслідків зміни клімату міста Запоріжжя, оскільки завдання та план заходів Програми ЕСР на 2025 рік не враховує положень цих документів державного планування.
п. 2.1 Звіту СЕО
Зауваження: За матеріалами Звіту СЕО «…забруднюють атмосферне повітря міста промислові підприємства, викиди яких орієнтовно становлять 60-80% від загального валового викиду шкідливих речовин. Значний внесок до 40%, вносять викиди автотранспорту, частка викидів якого зростає щороку…». Звіт СЕО визначає збільшення обсягу викидів забруднюючих речовин «…За даними Головного управління статистики у Запорізькій області у 2023 році обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (без урахування вуглецю діоксиду) склали51,8 тис. тон, що становить 111,6% до обсягів викидів за 2022 рік…». Звіт СЕО визначає істотне забруднення повітря в місцях проживання та відпочинку населення м. Запоріжжя: «…за даними досліджень ДУ «Запорізький обласний центр контролю … встановлено перевищення нормативних значень вмісту забруднюючих речовин у 476 пробах або 16,1% від загальної кількості проб (у 2022 році відібрано 2956 проб, перевищення встановлено в 476 пробах або 17,0%).» Незважаючи на названі обґрунтування, зауважимо, що завдання та заходи р. 2 Програми ЕСР не містять чітких та істотних заходів, що спрямовані на зменшення викидів забруднюючих речовин та моніторинг і контроль рівня забруднення атмосферного повітря на території територіальної громади.
Пропозиції: враховуючи збільшення обсягу викидів забруднюючих речовин у повітря та численні зафіксовані випадки перевищення граних допустимих концентрацій забруднюючих речовин у повітрі міста Запоріжжя, необхідно доповнити завдання та заходи Програми ЕСР р. 2:
р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Природокористування та безпека життєдіяльності» пункт «Екологія»
завдання «покращення стану атмосферного повітря» викласти у редакції: «моніторинг та зменшення забруднення атмосферного повітря» доповнити перелік завдань: «затвердження та впровадження заходів Програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання м. Запоріжжя доповнити таблицю заходів згідно міських цільових програм завданнями із «покращення стану атмосферного повітря», а саме: найменування завдання: «Моніторинг та зменшення забруднення атмосферного повітря»; найменування заходу «Затвердження та впровадження Програми поетапного зниження викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання м. Запоріжжя», відповідальний виконавець Управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради. |
п. 2.2 та 2.6 Звіту СЕО
Зауваження: матеріали Звіту СЕО та завдання і заходи Програми ЕСР не враховують нові виклики та загрози, що виникли після катастрофи на Каховській ГЕС та спустошення Каховського водосховища у червні 2023 року. Звіт СЕО, зокрема, звертає увагу на погіршення стану та якості вод в акваторії м. Запоріжжя: «…за даними ДУ «Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» …місцях водозаборів …нестандартні результати виявлені у 44 пробах (45,4%) за кількістю ЛПКП, …відхилення виявлено в 94 пробах (88,7%), які не відповідали гігієнічним нормативам (за pH, забарвлення, завислі речовини, біохімічне, хімічне споживання кисню та розчинений кисень)… зонах рекреації та відпочинку населення …відхилення зареєстровано в 160 пробах (76,6%), які не відповідали гігієнічним нормативам (за показниками забарвлення, завислі речовини, розчинений кисень, БСК, ХСК, pH)…». Незважаючи на ці факти, р. 2 Програми ЕСР не передбачає прямих завдань та заходів із підготовки системи водопостачання до надзвичайних умов та компенсаційні заходи із дослідження, аналізу та адаптації до нових умов, що виникли після спустошення Каховського водосховища. Додатково, звертаємо увагу, що Звіт СЕО (стор. 11) містить застереження: «…для забезпечення питною водою населення під час виникнення аварійних ситуацій… Вкрай необхідно будівництво споруд з доочищення промивних стічних вод від ДВС-1, 2 перед скиданням їх в р. Дніпро… Потребує комплексного вирішення питання дотримання зон санітарної охорони магістральних водоводів – зелена зона траси Харків – Сімферополь, ділянка водоводу в районі селища ДД – Запоріжжя Ліве…». Незважаючи на ці застереження у Звіті СЕО, р. 2 Плану ЕСР не містить прямих завдань та заходів із будівництва ДВС-1 та санітарної охорони магістральних водоводів.
Пункт 2.6 Звіту СЕО декларує значні ризики, пов’язані із забрудненням та деградацію ґрунтів на території громади: «…одним з вагомих джерел аеротехногенного забруднення ґрунтів є автотранспорт. Його вклад в емісію забруднювачів в м. Запоріжжі складає від 40 до 60 відсотків. Внаслідок збільшення кількості автотранспорту і розвитку мережі автостоянок та АЗС, в міських ґрунтах зріс вміст нафтопродуктів і бенз(а)пірена… зареєстровано 16 проб з відхиленнями (26,6 %), що не відповідає нормативам, відхилення зареєстровані на громадських пляжах та на території дитячих навчальних закладах… Забруднений ґрунтовий покрив поступово перетворюється на джерело надходження токсикантів до суміжних середовищ і природних вод, рослин, повітря…» Незважаючи на ці застереження, р. 2. Програми ЕСР не передбачають прямих завдань та заходів із очищення та відтворення ґрунтів на території Запорізької громади.
Пропозиції: враховуючи загострення проблем водопостачання та екологічної безпеки міста, що виникли після спрацювання Каховського водосховища, необхідно доповнити завдання та заходи Програми ЕСР р. 2:
р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Ефективна житлово-комунальна інфраструктура та логістика» пункт «Житлово-комунальне господарство»
доповнити перелік завдань: «підвищення готовності до децентралізованого водопостачання на території міста у надзвичайних умовах» доповнити таблицю заходів згідно міських цільових програм у частині «Забезпечення функціонування підприємств, що надають житлово-комунальні послуги» завданнями із будівництва споруд з доочищення промивних стічних вод від ДВС-1, перед скиданням їх в р. Дніпро та комплексного вирішення питання дотримання зон санітарної охорони магістральних водоводів р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Ефективна житлово-комунальна інфраструктура та логістика» пункт «Благоустрій, розвиток інфраструктури» доповнити таблицю заходів згідно міських цільових програм у частині «Організація благоустрою міста» завданнями із дослідження та покращення екологічної ситуації штучних водойм на території міста Запоріжжя, що зазнали впливу після спустошення Каховського водосховища, а саме: найменування завдання: «Проведення заходів із підтримки належного стану штучних водойм на території міста Запоріжжя», найменування заходу «Підтримка належного санітарного та гідрологічного стану штучних ставців у парку Перемоги», «Підтримка належного санітарного та гідрологічного стану штучних водойм у парку Дубовий Гай», відповідальний виконавець Департамент муніципального управління ЗМР, Управління з питань екологічної безпеки. р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Ефективна житлово-комунальна інфраструктура та логістика» пункт «Містобудування» доповнити перелік завдань: інвентаризація земельних прибережних ділянок в акваторії р. Дніпра, що утворилися в межах м. Запоріжжя внаслідок спустошення Каховського водосховища. доповнити таблицю заходів згідно міських цільових програм для завдання «Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги» заходами: «Актуалізація міської геодезичної мережі м. Запоріжжя та проведення інвентаризації земельних ділянок терас, що утворилися внаслідок падіння рівня вод р. Мокра в межах парку Дубовий Гай», «Актуалізація міської геодезичної мережі м. Запоріжжя та проведення інвентаризації земельних ділянок терас та берегових заплав, що утворилися внаслідок падіння рівня вод у Каховському водосховищі та р. Суха»; відповідальний виконавець Департамент архітектури та містобудування ЗМР. Додатково, передбачити зміни до генерального плану м. Запоріжжя (коригування) і включити розвиток ландшафтно-рекреаційної зони із урахуванням актуалізації міської геодезичної мережі на земельних ділянках, що утворилися в межах м. Запоріжжя внаслідок спрацювання Каховського водосховища. |
п. 2.3 Звіту СЕО
Зауваження: матеріали Звіту СЕО та завдання і заходи Програми ЕСР не достатньо враховують потребу громади у створенні нових та підтримці існуючих зелених насаджень. Звіт СЕО, зокрема, звертає увагу на недостатній рівень озеленення мста та середньострокову потребу «…у зелених насадженнях загального користування на етап 15-20 років становитиме 1670,0 га, необхідне додаткове розміщення 1053,0 га насаджень…».
Звіт СЕО та План ЕСР не містить заходів із адаптації до змін клімату, які передбачені Державною Стратегією адаптації до зміни клімату, що прямо впливатиме на зелені зони територіальної громади. Додатковим чинником є той факт, що акваторія р. Дніпро в межах міста Запоріжжя, включаючи о. Хортиця входить до об’єкту Смарагдової мережі Європи «Каховське водосховище» (Kakhovske Reservoir), яке було де-факто зруйноване у червні 2023 року. Незважаючи на усі описані у Звіті СЕО факти та загрози, р. 2. Програми ЕСР не передбачає прямих завдань та заходів із обчислювальними результатами щодо підтримки і інвентаризації існуючих та висадження нових зон зелених насаджень на території міста. Звертаємо увагу, що Програма ЕСР на 2025 рік не містить заходів із збільшення площ зелених насаджень, створення нових скверів, парів або озеленення санітарних зон.
Пропозиції: враховуючи загострення проблем озеленення на території міста Запоріжжя необхідно доповнити завдання та заходи Програми ЕСР р. 2:
р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Природокористування та безпека життєдіяльності» пункт «Екологія»
доповнити перелік завдань: «збереження та збільшення площ зелених насаджень» деталізувати заходи, що відповідають завданню «Охорона та відтворення біологічного та ландшафтного різноманіття»: – Висадження дерев та кущів у нормативних обсягах відповідно до Плану дій з адаптації м. Запоріжжя до зміни клімату – Догляд та полив зон зелених насаджень міста відповідно до Програми зелених насаджень та Плану дій з адаптації м. Запоріжжя до зміни клімату – Робота з підприємствами щодо проектування розширення приналежних їм санітарно-захисних зон та їх нормативного озеленення – Нормативне озеленення та догляд за зеленими прибережними захисними смугами вздовж річок і водойм, зокрема на осушених територіях колишньої акваторії Дніпра та малих річок, де почалася ерозія ґрунту (р. Суха, р. Суха, ставки в Парку Перемоги, штучні водойми у парку «Дубовий Гай»). Відповідальні виконавці: Управління з питань екологічної безпеки ЗМР, КРБП «Зеленбуд» |
п. 2.9 Звіту СЕО
Зауваження: Програма ЕСР не містить жодних завдань та заходів із поводження з відходами. Звіт СЕО, зокрема, звертає увагу на проблеми поводження із відходами на території громади: «… кількість відходів виробництва, що розміщуються на полігонах, залишається значною… Кількість розміщених на полігоні ТПВ № 1 відходів на13,0% більше, ніж у 2022 році, ут.ч. тверді побутові відходи – 184,309 тис. т, великогабаритні відходи – 17,047 тис. т… Проблемою є відсутність потужностей для безпечного розміщення ТПВ у правобережній частині міста. Полігон ТПВ №2, який обслуговував правобережну частину міста, був закритий у лютому 2007 року, оскільки вичерпав свої можливості…» Додатково, Звіт СЕО звертає увагу на проблему поводження із відходами руйнації: «…Існуючі об’єкти управління відходами, що представляють собою місця видалення побутових відходів, не в змозі прийняти значної кількості відходів від руйнувань…». Незважаючи на усі описані у Звіті СЕО факти та загрози, р. 2. Програми ЕСР не передбачає жодних завдань та заходів із поводження із відходами (включно із відходами руйнувань).\
Пропозиції: враховуючи загострення проблем поводження з відходами на території міста Запоріжжя необхідно доповнити завдання та заходи Програми ЕСР р. 2:
р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Природокористування та безпека життєдіяльності» пункт «Екологія»
Визначити заходи, що вимагаються Державною стратегією управління відходами до 2030 року і відповідають задекларованому завданню «Поводження з відходами»! Деталізувати заходи, що відповідають завданню «Поводження з відходами» таким заходом: «Розробка та затвердження місцевого Плану управління відходами Запорізької міської територіальної громади», відповідальний виконавець: Управління з питань екологічної безпеки ЗМР. |
Звертаємо увагу, що заходи р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Природокористування та безпека життєдіяльності» пункт «Екологія» не враховують:
– заходи із екологічної безпеки, визначені у Стратегії розвитку міста Запоріжжя до 2028 року (напрям А Місто здорового життя та довкілля, напрям D Місто високої якості життя)
– заходи із інвентаризації зон зелених насаджень міста Запоріжжя
– дії із дослідження наслідків катастрофи на Каховській ГЕС, спустошення Каховського водосховища та падіння робочих рівнів вод у р. Дніпро, Мокра та р. Суха в межах території міста Запоріжжя
– заходи із виявлення та запобігання несанкціонованим скидам стічних та зворотних вод
– заходи із адаптації водних ресурсів до зміни клімату та підвищення готовності населення до наслідків локальних змін клімату
Програма ЕСР додаток 2
Зауваження: Програма ЕСР у Додатку 2 посилається на перелік місцевих цільових програм, які планується реалізувати у 2025 року. Звертаємо увагу на той факт, що домінуюча більшість цих цільових програм, як документів державного планування, не пройшли визначену законну процедуру СЕО. На нашу думку, недоцільно використовувати для оперативного планування економічного та соціального розвитку м. Запоріжжя цільові програми, які не пройшли процедуру СЕО, не відповідають сучасній практиці державного управління та вимогам Законодавства України.
Пропозиції: у 2025 році провести перегляд та процедуру СЕО для місцевих цільових програм, що визначені у Додатку 2 Програми ЕСР. Зокрема передбачити СЕО проєкту Програми комплексного відновлення Запорізької територіальної громади. Відповідальний за її розробку – Департамент архітектури і містобудування ЗМР.
Програма ЕСР загалом
Зауваження: Завдання та заходи, визначені у р. 2 Програми ЕСР не містять обчислюваних показників та індикаторів досягнення. Це унеможливлює об’єктивну СЕО запропонованих у цій програмі заходів. Також, відсутність у документі державного планування обчислюваних показників унеможливлює побільшу оцінку ефективності Програми ЕСР.
Пропозиції: у 2025 році під час розробки та СЕО Програми ЕСР на 2026 рік передбачити у таблиці заходів відповідні чіткі вимірювані параметри виконання (кожного заходу та завдання програми).
Звіт СЕО загалом
Зауваження: Інформація та матеріали, викладені у Звіті СЕО, не містять посилань на використані першоджерела інформації та деталізовані описи методики виконання оцінки. Відсутність посилань на першоджерела інформації зменшують довіру до викладених у Звіті СЕО результатів, а також унеможливлюють їх перевірку. Звіт СЕО містить значну кількість інформації – параметрів досяжності цільових показників, завдань та заходів – які жодним чином не визначені у Програмі ЕСР. Цей факт підважує об’єктивність висновків за результатами СЕО.
р. 4 Звіт СЕО, висновки за результатами аналізу впливу
Зауваження: Висновки за результатами аналізу впливу на екологічні проблеми, що стосуються документа державного планування Плану ЕСР, містять суб’єктивні оцінки, не спираються на цільові показники завдань та заходів Програми ЕСР та не підтверджені статистичною інформацію та результатами досліджень.
Висновок щодо впливу на забруднення атмосферного повітря викидами забруднюючих речовин від промислових підприємств та автотранспорту: «…У рамках виконання Програми не передбачається створення нових підприємств із значними обсягами викидів у атмосферне повітря… реалізація окремих завдань Програми дасть змогу скоротити обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і таким чином поліпшити його якість. Зокрема, цьому має сприяти завдання та заходи з реалізації завдань з підвищення енергоефективності підприємств та поліпшення їх матеріально-технічної бази (впровадження заходів щодо зменшення викидів азоту діоксиду, сірководню тощо в атмосферне повітря); заходи з енергоефективності та енергозбереження…, розвиток електротранспортних мереж, розширення зелених зон та загальне озеленення міста, розвиток та поліпшення стану дорожньої мережі (зменшить затори та впорядкує швидкість автомобілів)…» Цей висновок містить маніпуляцію фактами, так як стор. 38 Програми ЕСР містить заходи «…реконструкція систем теплопостачання встановлення модульних котелень плавальних басейнах ДЮСШ «Хвиля» … та ДЮСШ «Салют»…», а заходи підрозділу «Природокористування та безпека життєдіяльності» пункт «Екологія» не містять завдання із розширення зон зелених насаджень та спеціального озеленення міста. Це створює ризики підвищення забруднення повітря частками пилу та негативного впливу на здоров’я населення.
Висновок щодо впливу на забруднення водних об’єктів скидами забруднюючих речовин із зворотними водами промислових підприємств, підприємств житлово-комунального господарства не повною мірою оцінює стратегічний вплив заходів та завдань Програми ЕСР. Зокрема у Звіті СЕО зазначено: «Реалізація Програми не спричинить погіршення стану водних ресурсів. Очікуваний її вплив буде нейтральним…». На нашу думку, відсутність у Програми ЕСР завдань та заходів, що враховують та компенсують негативний вплив внаслідок катастрофи на Каховській ГЕС та спрацювання Каховського водосховища, створює ризики негативного впливу на водні об’єкти в межах міста Запоріжжя.
Звіт СЕО не містить висновків впливу документу державного планування на проблему поводженням з відходами І-ІІІ класів небезпеки та утилізації відходів металургійної, енергетичної та інших галузей промисловості. На нашу думку, це є маніпуляцією. Відсутність у Плані ЕСР жодного заходу із поводження із відходами є чинником негативного впливу, що сприятиме подальшому переповненню полігонів і забрудненню ґрунтів.
На стор. 41 Звіту СЕО для оцінки ризиків виникнення надзвичайних ситуацій природного, техногенного та іншого характеру посилаються на неіснуючий документ державного планування, запровадження якого не передбачено заходами Програми ЕСР: «…Програмою охорони довкілля щодо поетапного зниження викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання м. Запоріжжя передбачено саме зниження викидів забруднюючих речовин; поліпшення контролю щодо екологічної ситуації (якості атмосферного повітря) відповідно до екологічних та гігієнічних вимог; забезпечення безпечних рівнів санітарно-гігієнічних умов життєдіяльності мешканців міста та підвищення рівня їх суспільної екологічної свідомості та обізнаності…» Використання неіснуючого документу державного планування в якості аргументу позитивної оцінки впливу є маніпуляцією.
р. 6 Звіт СЕО, Висновки щодо можливих наслідків від реалізації Програми для довкілля та здоров’я населення
у Звіті СЕО стор. 47 визначено: «Аналіз завдань, цілей та очікуваних результатів Програми не дав підстав для визначення: вторинних екологічних наслідків її реалізації; кумулятивних екологічних та синергічних екологічних наслідків.» Враховуючи усі наведені зауваження до Звіту СЕО та Програми ЕСР можна дійти висновку – що загальний висновок СЕО є не об’єктивним, не обґрунтованим, спирається на не підтверджені факти та не враховує усіх аспектів впливу на довкілля та здоров’я і благополуччя населення.
Інформуємо про принципову незгоду із результатами оцінок, наведених у таблиці «Ймовірні наслідки для довкілля та здоров’я населення виконання завдань, передбачених Програмою». Наведені оцінки не кореспондуються із завданнями та заходами Програми ЕСР та мають бути переглянуті.
Висновки, наведені у таблиці «Висновки щодо можливих наслідків від реалізації Програми для довкілля та здоров’я населення» є не об’єктивними, не мають чіткого обгрнутування та не кореспондуються із завданнями та заходами, що визначені у Програмі ЕСР, наприклад:
– Висновок «Відходи» визначає, що «…Програма передбачає низку завдань, виконання яких пов’язано з виробництвом відходів (зокрема, капітальні, поточні ремонти та реконструкції тощо). …Водночас, Програма передбачає удосконалення поводження з відходами…». Цей висновок не кореспондується із заходами Програми ЕСЦ. р. 2 програми ЕСР Підрозділ «Природокористування та безпека життєдіяльності» пункт «Екологія» не передбачає жодних завдань та заходів із поводження із відходами (включно із відходами руйнувань).
– Висновок «Земельні ресурси» визначає, що «…Програма не передбачає діяльності, яка може змінити характеристики рельєфу, посилити вітрову чи водну ерозію ґрунтів, чи спровокувати зсуви та провали…». Проте відсутність у Програмі ЕСР заходів щодо інвентаризації та рекультивації земельних ділянок, що утворилися внаслідок падіння рівня води у Каховському водосховищі створює ризики ерозії ґрунтів або може спровокувати зсуви нових терас р. Мокра та р. Суха у майбутньому.
– Висновок «Атмосферне повітря» визначає, що «…При цьому передбачає поетапне зниження викидів забруднюючих речовин суб’єктами господарювання м. Запоріжжя; поліпшення контролю щодо екологічної ситуації (якості атмосферного повітря) згідно з екологічними та гігієнічними вимогами…». Проте Програма ЕСР не містить заходів із поліпшення контролю та впровадження Програми поетапного зниження викидів.
Узагальнюючи усі наведені обставини та відомості, маємо дійти негативного висновку СЕО щодо Програми ЕСР у такій редакції: «Аналіз завдань, цілей та очікуваних результатів Програми ЕСР дає підстави для визначення вторинних екологічних наслідків її реалізації; кумулятивних екологічних та синергічних екологічних наслідків у частині поводження із відходами, охорони атмосферного повітря від забруднення та охорони і раціонального використання водних ресурсів і зелених насаджень».