Продовжується обговорення та збір пропозицій до Програми комплексного відновлення (ПКВ) Запоріжжя. Виклики, що сьогодні постали перед громадами, та шляхи їх подолання розглянули представники органів місцевого управління та громадськості Запоріжжя і Запорізької області на воркшопі, організованому ГО “Спільно HUB” разом з Cedos. Разом працювали фахівці департаментів архітектури та містобудування, економіки, соціального захисту Запорізької міської ради, транспорту та туризму, “Інституту розвитку міста”, Патрульної поліції, ДСНС та представники громадського сектору, зокрема Ради відновлення Запоріжжя.
Програма комплексного відновлення – це документ, який інвентаризує всі ресурси, наявні в громаді. Це людський потенціал, обсяг пошкоджень та руйнувань на території, додаткові негативні фактори, зумовлені повномасштабною збройною агресією, інші чинники, які впливають на розвиток і загрожують відновленню громади. ПКВ – не лише про відновлення, а й про чітке розуміння наявного стану справ на третьому році повномасштабного вторгнення. Це фундамент для подальшої роботи, основний документом, де поєднано дві сфери планувальної діяльності: стратегічна та просторова. І від повноти та всебічності складення цього документу залежить формування майбутнього громади.
В Запоріжжі вже відбулося формування складу консультативно-дорадчого органу для укладання ПКВ – робочої групи з числа представників сільських, селищних, міських рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, органів державної влади, державних та комунальних підприємств, установ та організацій, інших заінтересованих сторін. Триває етап проведення публічних консультацій із збирання пропозицій.
На заході в формі воркшопу учасники розділилися на міжсекторальні групи, кожна з яких визначала ключові проблеми за секторами та шукала варіанти їх вирішення.
Протягом воркшопу встигли опрацювати виклики, спричинені війною, в таких сферах:
– житло і будівництво,
– бізнес та виробництво,
– транспорт та інфраструктура,
– соціальна політика,
– культура та туризм,
– екологія та зелені простори.
“Зелене відновлення – це державна політика України, продиктована нашим європейським вибором, оскільки для економіки ЄС стратегічним є саме Green Deal. Тому створення безпечного і комфортного для людей навколишнього середовища, захист природи та зменшення промислового забрудненнямають бути наскрізними при відновленні усіх сфер життя міста. Відбудуовувати будинки треба енергоефективно, подвір’я та вулиці мають бути зеленими, а здоров’я людини стояти в центрі планування економічного зростання”, – підкреслила голова ГО “Екосенс” Тетяна Жавжарова, представляючи рекомендації із дорожньої карти “Зелена книга відновлення Запоріжжя”.
Окрім представників Запоріжжя, на заході працювали фахівці інших громад Запорізької області, у тому числі тих, які наразі є тимчасово окупованими. Але треба не чекати деокупації, потрібно вже зараз складати План комплексного відновлення, впевнений Геннадій Устімов, начальник відділу з деокупації та відбудови Бердянської районної державної адміністрації.
«Це актуально саме зараз, хоча й частина територій Запорізької області є тимчасово окупованою, – вважає фахівець. – Якраз на цьому першочерговому етапі майбутньої відбудови в Україну зайшло багато донорів, які презентували свої грантові програми. Якщо ми будемо чекати деокупації і потім вже розробляти ПКВ, інші громади вже отримають фінансування. А гроші навіть потужних міжнародних донорів не є нескінченними. Рано чи пізно нам скажуть: вибачте, коштів на вас немає».
Тому розробка ПКВ для т.о. громад передбачає фінансування на цьому етапі розробки так званими «м’якими» грантами, які дозволять залучати висококваліфікованих фахівців з міжнародним рівнем. Витрачати кошти на великі актуальні електронні сервіси для розробки таких програм, для навчання персоналу, який буде безпосередньо займатися ліквідацією наслідків деокупації та відновленням.
«Міжнародні програми зараз дозволяють змінити бачення тих аспектів та напрямків, що ми сьогодні відпрацьовуємо: бізнес і промисловість, те, що стосується інклюзії, зокрема, в транспорті. Все те, що зараз є актуальним», – зазначив Геннадій Устімов.
Ольга Леонтьєва, керівниця ГО «Мелітопольська волонтерська група «Патріот», каже: «Я внутрішньо переміщена особа, намагаюся інтегруватися. Мені цікаво чим живуть містяни та чим я можу бути корисною. Тому що я розумію: поки ми не повернулися, ми можемо щось робити для міста, яке нас прийняло. Взагалі я мислю критеріями Запорізької області, не тільки про Мелітополь чи Запоріжжя, а про область. У мене багато проєктів з іншими громадами. Я чітко знаю, що громада: місто чи селище або село повинні бути комфортними, щоб люди залишалися тут. Житло, робота, це критерії, які для людей важливі. Це головне, над чим ми працюємо».
Представник ГУ ДСНС у Запорізькій області Сергій Шендрик зазначив, що служба також бере провідну участь у відновленні Запоріжжя. Згідно законодавства, міські служби отримують у фахівців ДСНС вихідні дані на розробку ПКВ.
«Зокрема, ми надаємо пропозиції щодо влаштування захисних споруд при будівництві нових житлових будинків, – Крім того, будуть зміни в Законодавстві, бо ми також користуємось Законом України «Про державну містобудівну діяльність». Відновлення громад – це новий важливий напрямок. Тут зібралися різні установи, організації, громадськість, органи виконавчої влади. Кожен має свою думку. Ми всі жителі громади, і кожен хоче її покращити».
Міжсекторальне співробітництво дозволило розширити горизонти погляду кожного учасника заходу, і групі в цілому. Експерти, об’єднуючись та дискутуючи, у підсумку отримують найкращий результат. Напрацювання будуть враховані під час написання ПКВ робочою групл.
Відповідальний за кінцевий документ – Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради. Але без участі і пропозицій громадськості, широких обговорень програма не буде ефективною.
Автор: Інна Бахтіна
Фото: Надані Спільно HUB