Громадська організація “Екосенс” дякує нашим прибічникам і друзям, партнерам за підтримку і представляє річний звіт про діяльність за 2024 рік.
Громадська організація “Екосенс” заснована у Запоріжжі в 2016 році для розвитку екологічної свідомості та захисту довкілля Запорізького регіону.
Основні сектори, в яких працює ГО “Екосенс”:
1) Зелене відновлення і екологічна безпека в Запорізькому регіоні.
2) Ментальне здоров’я.
3) Демократія участі, стійкість і згуртованість українців.
Місія від 2022 року:
збереження життя і здоров’я українців, права на безпечне довкілля в умовах війни.
Цілі:
- Зелене відновлення Запоріжжя відповідно до європейського Зеленого курсу.
- Популяризація заходів з адаптації до зміни клімату.
- Сприяння енергонезалежності, переходу Запорізького регіону до сталого енергетичного розвитку.
- Відновлення ментального здоров’я українців.
- Підвищення соціальної активності та згуртованості, стійкості та адаптивності українців на шляху до демократичного суспільства.
Пріорітетні напрямки роботи у 2024 році – екологічна безпека та зелене відновлення Запоріжжя для досягнення сталого розвитку та демократії.
Завантажити>> Zvit Ecosense 2024
Оскільки демократичні зміни в країні та свідоме ставлення до збереження довкілля неможливі без зміни суспільної свідомості, ми приділяємо посилену увагу інструментам громадської участі та залученості громади.
1. Демократія участі
Сприяємо створенню екосистеми стійкості та демократичному відновленню Запорізького регіону через зміцнення та розширення мережі місцевих, регіональних та національних ініціатив з післявоєнного відновлення Запорізького регіону та активізацію участі громадськості у роботі і прийнятті рішень Запорізької міської ради та ЗОДА з питань відновлення та розвитку громади.
Координуємо діяльність ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів, залучених у процеси відновлення.
2. Зелене відновлення громад
Працюємо над стратегічним плануванням та конкретними проєктами із відновлення Запоріжжя та Запорізького регіону відповідно до європейського Зеленого курсу: людиноцентрично, екологічно, інклюзивно та партисипативно.
Вперше створена “Зелена книга відновлення Запоріжжя” як дорожня карта для сталого розвитку та післявоєнного відновлення. Впроваджуюються природоорієнтовані рішення з адаптації міста до зміни клімату.
Досліджується стан малих річок регіону. Кліматична просвіта виводиться на рівень професійного розвитку освітніх закладів.
Відбувається стратегічне планування розвитку Кушугумської громади як однієї з найбільш постраждалих від війни.
Реалізовані протягом 2024 року проєкти ГО “Екосенс”:
Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України.
Зелене післявоєнне відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей (триває).
Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів.
Власний проєкт-трансформер “Кульбабова Україна”
Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади (триває).
Головні результати роботи ГО “Екосенс” 2024
- Завдяки роботі громадської організації “Екосенс” тема зеленого відновлення все ще актуальна в Запоріжжі, незважаючи на загрозливу ситуацію та обстріли. “Екосенсу” вдається популяризувати екологічні та кліматичні цілі, в тому числі на практичних заходах та семінарах. Наша робота надихала запоріжців дбати про довкілля та благоустрій, психологічно підтримувала під час жорстокої війни.
- Набільшим досягненням року стало зміцнення та розширення мережі місцевих, регіональних та національних ініціатив з післявоєнного відновлення Запорізького регіону та активізація участі громадськості у роботі і прийнятті рішень Запорізької міської ради та ЗОДА з питань відновлення та розвитку громади.
- “Екосенс” координував і ресурсно підтримував роботу Ради відновлення Запоріжжя, яка залучала до відновлення Запорізького регіону національних та міжнародних партнерів і донорів, налагоджувала зв’язки з ОГС інших регіонів та країн для обміну досвідом відновлення та сталого розвитку регіону.
- Через організацію першого Запорізького форуму відновлення, ми активізували і скоординувати роботу ОГС різного рівня у сфері відновлення.
- Вагомим результатом стала підготовка аналітичної публікації “Зелена книга відновлення Запоріжжя”, до підготовки якої залучено 18 місцевих і національних експертів, науковців. У документі надано аналіз основних викликів та пріоритетних заходів із зеленого післявоєнного відновлення Запорізької міської територіальної громади. Подано структурно-логічні схеми відновлення у вигляді дорожньої карти для найбільш вразливих секторів, які значною мірою пошкоджені під час повномасштабної війни та є ключовими для сталого розвитку міст. Документ став корисним для представників і представниць органів місцевого самоврядування, територіальних громад, міжнародних організацій і фондів, організацій громадянського суспільства та всіх зацікавлених брати участь у процесах післявоєнного відновлення Запорізького регіону та України. Прийнятий у роботу різними департаментами і управліннями Запорізької міської ради, громадськими організаціями Запоріжжя та регіону.
- Ми ефективно сприяли партисипативному і демократичному створенню програмних документів із розвитку та відновлення Запоріжжя в 2024 році: Візії Запоріжжя 2030, Програми економічного і соціального розвитку Запоріжжя 2025, Програми комплексного відновлення громади, Регіонального плану поводження з відходами. Цей досвід став важливим для ОГС інших постраждалих регіонів.
- Вперше в Запоріжжі був створений відкритий діалоговий майданчик “Діалоги про сенси Запоріжжя” для комунікації ОГС і ОМС (включаючи міську раду, депутатів різних фракцій та ОВА), де обговорюються актуальні для містян питання, пов’язані з життєдіяльністю міста під час війни та демократичного розвитку. Наша робота допомогла розвитку місцевої громади через посилення спроможності місцевих ОГС впливати на прийняття рішень на регіональному рівні, через підтримку процесу налагодження співпраці і взаємодії між ОМС і ОГС, що сприяло підвищенню згуртованості в громаді та стійкості перед наступом ворога.
- Досягненням став внесок у перезапуск Громадської ради на засадах виборності, обрання ними стратегічних пріоритетів, закладених Радою відновлення, та мережування між різними КДО (також Молодіжною радою, Радою ветеранів, Радою безбар’єрності).
- Вперше проведено дослідження впровадження принципів демократичного врядування «Добре врядування Запоріжжя очима влади та громади» із напрацюванням рекомендацій та пропозицій, і важливо, що дослідження фіксує старі проблеми та нові спроби їх вирішення демократичними методами, бо було проведене в період зміни місцевої влади та складного періоду випробувань і посилених обстрілів, евакуаційних настроїв населення та загальної втоми, тож дає надію на сталий демократичний розвиток Запоріжжя як українського міст.
- У 2024 році громадськість Запоріжжя голосно заявила про себе як суб’єкт з прийняття рішень через інструменти участі і стала сприйматися місцевою владою та представниками державної влади в регіоні як стейкхолдер, який має свою думку щодо стратегічного розвитку міста та здатен її висловити та вимагати демократичних змін.
- Водночас, під час спільних міжсектральних заходів зросла довіра та робоча взаємодія між різними представниками ОМС і ОГС, яка трансформується в наступні проєкти та міські програми.Вперше в Запоріжжі розроблено та поширено посібник для громадськості “Інструменти участі активних запоріжців” (у форматі електронної брошури та кишенькового паперового буклету), який враховує місцеву нормативно-правову базу та новели “Закону щодо народовладдя”. Електронний посібник та буклет стали основою навчання для активістів, молодих ОГС, студентства, передано до Запорізької міської ради та Запорізької державної адміністрації в рамках державної стратегії розвитку громадянського суспільства.
Діяльність ГО “Екосенс” у 2024 році підтримали донори:
- Уряд Великої Британії
- Prague Civil Society Centre
- Міжнародний фонд “Відродження”
Ключові партнери ГО “Екосенс”:
- ГО «Довкола»
- ГО «Досить труїти Кривий Ріг»
- Українська кліматична мережа
- Національна платформа стійкості та згуртованості
- КУ “Центр професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької міської ради”
- ЗНУ
- ГО “СпільноHUB”
- ГО “Дивосвіт”
- МВГ “Патріот”
- ГО “Центр бізнес-технологій і культури”
- ГО “Запорізький центр розслідувань
Цілі ГО “Екосенс” 2025
- Зелене відновлення Запоріжжя (впровадження заходів з адаптації до зміни клімату, природоорієнтованих рішень, відновлення річок, озеленення) відповідно до європейського Зеленого курсу.
- Відновлення ментального здоров’я українців (передусім, співробітників і волонтерів ГО, БФ, дітей та вчителів із Запоріжжя, ВПО, військових та членів родин військових), зокрема методами екопсихології.
- Підвищення соціальної активності та згуртованості, стійкості та адаптивності українців на шляху до демократичного суспільства.