Після циклу лекцій, які ГО «Екосенс» провела для керівників та представників запорізьких багатоповерхівок у рамках проєкту «Знати, щоб відбудувати», активісти та фахівці з ландшафтного дизайну перейшли до практичної частини ініціативи.
Нагадаємо: кожне ОСББ, представник якого відвідав усі лекції, мав можливість взяти участь у конкурсі на розробку індивідуального проєкту з озеленення та втілення його у життя. Члени конкурсної комісії шляхом голосування обрали переможця – ним стало ОСББ по вулиці Незалежної України, 6.
Чому саме це ОСББ? Представники об`єднання показали, що мають європейський підхід відносно догляду за прибудинковою територією, а також довели системність своїх намірів.
– Для ОСББ будь-яка допомога дуже цінна та приносить радість. Дуже приємно, що ми перемогли в конкурсі на озеленення території, це цінний здобуток. Ми маємо величезну площу під озеленення – майже 4300 квадратних метрів, але вона не використовується у повному обсязі. Хочеться надати цим зонам життя: щоб люди могли тут відпочивати, діти – гратися. Вже продумали приблизне зонування, є ідея встановити майданчик з вогнищем, – зазначає голова ОСББ Олександр Чуйко. – Хочеться привести територію до загальної концепції, щоб розроблені зони працювали для людей, приносили візуальне задоволення. Чудово розуміємо, що просто висадити рослини – це лише початок справи, найбільша робота – підтримувати та доглядати за ними.
Будинок №6 по вул. Незалежної України побудований в стилі сталінський ампір, в ньому більше сотні квартир. Біля кожного під’їзду – власний маленький світ, за яким доглядають окремі мешканці. Єдиного стилю в оформленні прибудинкової території поки що немає, але бажання систематизувати та надати загального стилю у ландшафтному дизайні вивело саме це ОСББ у переможці конкурсу від ГО «Екосенс».
Розуміння подальшої відповідальності за прибудинкову територію стало одним з найважливіших критеріїв при відборі конкурсантів, кажуть Наталя Дерев’янко та Ірина Мельникова, експертки з ландшафтного дизайну садово-паркового-господарства КВНЗ “Хортицька навчально-реабілітаційна академія” ЗОР. Саме вони будуть розробляти проєкт озеленення.
– Сьогодні ми проводили інвентаризацію об’єктів для озеленення: оцінку стану та розмірів території, характеристик наявних дерев та чагарників, нанесення інформації на мапу. В процесі ми надавали поради щодо того, які дерева потрібно кронувати, які – пересадити. Це – перший етап. Далі ми розробимо проєкт дизайну території, затвердимо його з мешканцями ОСББ, – ділиться «дорожньою картою» Наталя Дерев’янко.
В роботу вирішили взяти дві ділянки біля сусідніх під’їздів – їх особливість в тому, що вони кардинально різні. Перед дизайнерками стоятиме непроста, але цікава задача: об’єднати їх одним стилем, врахувавши вже наявні ідеї мешканців.
– Ділянки дуже різні, але ми розробимо спільну концепцію. На великій ділянці мешканці хочуть зробити мангальну зону та стилізований будиночок – концепція зрозуміла. А на ділянці поруч потрібно буде продумати, які рослини лишати, які – пересаджувати, які додавати нові, – розповідає Наталя Дерев’янко.
Як і будь-які ділянки перед будинком, обрані території мають певні проблеми. Серед них – старі пні та коріння, яке стирчить з землі. Тому мешканцям потрібно буде докласти зусиль, щоб підготувати ділянку.
Далі – етап висадки рослин за затвердженим планом та отримання рекомендацій з доглядом для нових «мешканців» ОСББ. Ландшафтні дизайнерки підбиратимуть рослини так, щоб вони були стійкими до кліматичних умов Запоріжжя та вимагали мінімального догляду за собою.
До речі, зі списком рекомендованих до висадки в Запоріжжі рослин ви можете ознайомитись тут.
________________________________________________________
Проєкт «Знати, щоб відбудувати: зелені рішення для відновлення міст» реалізується ГО “Екосенс” за фінансової підтримки ГО “Екодія” та Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).
Текст і фото – Олександра Савченко