Думку місцевих підприємців, активної частини Запорізької громади, вивчали представники Ради відновлення. Адже для якісної післявоєнної відбудови необхідно врахувати думку всіх представників громади, а саме підприємці – найбільш активна частина суспільства.
Учасники опитування вважають, що після перемоги України саме бізнес, профільні асоціації, громадськість, освітні і наукові заклади мають стати активними виконавцями програм відновлення України.
Планувати – час
«Вже зараз потрібно робити планування, хоч ми поки що, під час війни і не остаточно розуміємо весь об’єм роботи, – каже аналітик дослідницької компанії Info Sapiens (м. Київ) Ольга Максименко, яка проводила фокус-групові дослідження в Запоріжжі на замовлення ГО «Екосенс». – Але, як впевнені респонденти, з якими ми спілкувалися, наразі можна почати часткове відновлення. Навіть не зважаючи на ризики, що руйнування можуть відбутися знов, як кажуть, наприклад, представники запорізького бізнесу».
Коли в ході обговорення наріжних проблем знаходяться однодумці, стає зрозумілим, що ми – спільнота, пов’язана не тільки територіально, але й спільними цілями та завданнями, зазначають співрозмовники. У ході фокус-групових досліджень люди розповідають про своє бачення процесів відновлення. Після аналізу та систематизації отриманих даних своє слово скажуть прагматики-експерти, а втілювати поставленні завдання в життя вже має місцева влада.
«Ракети прилітають сьогодні, і будуть і завтра прилітати, – каже один зі співрозмовників. – Треба жити вже сьогодні, думати, як відновлювати Запоріжжя. Якщо є можливість відновлювати енергетику – треба це робити. А от щодо можливого відновлення Каховського водосховища – вважаю, треба думати».
«Під час обговорення виникають такі питання, в яких ми не можемо дійти компромісу, тоді відображаємо різні позиції, – зізнається Ольга Максименко. – Іноді під час спілкування спадають на думку рішення, що раніше й в голову не приходили, що теж важливо. Певною мірою, маємо своєрідний мозковий штурм, у ході якого продукуються цінні ідеї».
Проблема недовіри до влади
На жаль, підприємці не дуже довіряють владі та державі, що ускладнює процеси побудови взаємодії. «Хочемо донести західному суспільству своє бачення, – каже інший співрозмовник після фокус-групової роботи. – Ми, Україна, зараз у дуже скрутному становищі, потребуємо зовнішнього фінансування. До нашій міської ради немає ані довіри, ані очікувань взагалі щодо їхньої участі в цьому процесі відновлення».
Ця думка збігається із загальноукраїнськими дослідженнями. У майбутньому відновленні країни бізнес вважає однією з найбільших загроз корупцію, не надто довіряє владі та більше розраховує на себе. За відкритими даними, 83% вітчизняного бізнесу зазнали збитків та втрат від війни, 25% — руйнувань або пошкоджень. Показово, що лише третина з них зафіксували або фіксують пошкодження для подання заяв на відшкодування. Ця цифра ілюструє недовіру до влади.
Представники бізнесу – це системні раціональні люди, далекі від ілюзій. «Ми обговорюємо демократичні підходи, але живемо не в демократичному суспільстві, особливо тут на Сході України, – передає думки підприємців Запоріжжя Ольга Максименко. – Кажуть, що влада може, звісно, прикинутися, сказати, що ми за прозорість і за підзвітність. Але цього реально немає, і тільки під тиском Заходу ми, українці, можемо почати розвивати наше громадянське суспільство».
Надія на Західну демократію
Більше того, контроль Заходу підприємці вважають чи не єдиним шансом на майбутній демократичний устрій України. Бо сьогодні суспільство, на їхню думку, не має в достатній кількості відповідних інституцій. Та ще важливіше, що відсутня культура ефективної взаємодії, зрілість суспільства, адже ми ще й досі не можемо вирватися з радянщини та російськості.
«Або ми дрейфуємо в бік Заходу, або ми просто програємо, – каже співрозмовник. –Через корупцію ми нічого не відбудуємо. Це наш єдиний шанс: чим більше вони (західні партнери України, – ред.) будуть тиснути, контролювати, вимагати, тим більше від влади буде спротив».
Політика – потрібна
Завдання сьогодні перед суспільством складні, на виживання. Активна частина громади повинна якнайшвидше винайти свою формулу спроможності та зрілості, підтримати нових політичних лідерів та проєкти, допомогти їм створити повістку. Інакше ніяк.
«Ми раніше були поза політикою. А тепер війна показала, що треба займатися політикою, громадською діяльністю. Якщо ми самі не сплануємо відбудову, не будемо брати все в свої руки, так і буде корупція в нашій країні», – визнають представники запорізького бізнесу.
Тобто у багатьох вже стався переворот свідомості. Але жити, працювати, відновлювати – все це потрібно робити вже зараз. Так з’явилося розуміння, що співпраця заради спільного кращого майбутнього є тією платформою, що допоможе об’єднати зусилля, підключивши громадськість до контролю витрат коштів.
Об’єднання для підсилення
«Більше надії один на одного, – зазначив член Ради відновлення Запоріжжя Андрій Карпенко, директор Кластеру IAM (“Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування”). – Нам приємно від того, що ми почули наскільки в нас схожі думки щодо стану справ і того процесу, що ми вбачаємо у майбутньому. Ті, хто дійсно роблять якійсь справи, долучені до конкретної діяльності, що приносить дохід, висловлюють схожу думку».
Кластер ІАМ вже має згуртовану команду, в складі спільноти – понад 20-ти компаній. В умовах війни кластер не припинив діяльності, а навпаки, розширив мережу учасників і партнерів, зокрема, увійшовши до складу Ради відновлення Запоріжжя.
«Головне – розробляти продукти і спілкуватись з тим середовищем, у якому ми живемо, щоб життя покращувалося, – каже ще один з підприємців. – Підтримуємо діяльність тих громадських організацій, в яких є можливість конкретизувати ці думки, донести їх до нашої влади».
Результати всіх 7 фокус-групових досліджень, організованих за проєктом «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує Громадська організація Екосенс завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії, будуть опубліковані у вересні.