Наступного тижня Єврокомісія оцінить прогрес України у імплементації довкіллєвих реформ, а це необхідно для продовження переговорів про членство в Європейському Союзі. Тож голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова відвідала слухання у комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування та поділилася інсайтами звідти.
21-22 травня відбудуться переговорні процеси щодо питання довкілля. Зокрема, учасники проведуть обговорення щодо питань горизонтального законодавства, управління відходами, якості води, збереження природи, хімічних речовин, цивільного захисту, зміни клімату тощо. Україна презентує стан реалізації acquis ЄС та представить плани щодо подальшої імплементації та впровадження реформ, а також інституційної спроможності, а Єврокомісія (ЄК) зі свого боку надасть Звіт (Screening Report) та рекомендації щодо відкриття переговорного Кластеру.
Рекомендації ЄК вже відомі, тому український уряд розробив план заходів з їхнього виконання.
За два роки повномасштабного вторгнення було прийнято 13 євроінтеграційних законів у сфері захисту довкілля, що наблизили наше законодавство до європейського. (Для порівняння: за 5 довоєнних років – стільки ж).
Руслан Стрілець, міністр Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, називає серед найважливіших досягнень України – приєднання до Міннаматської конференції щодо ртутного забруднення, початок реформування системи відходів, початок впровадження НДТ (найкращих доступних технологій) для модернізації підприємств, відкриття Кліматичного офісу і підготовку переходу до вуглецевого ринку, підписання Метанової ініціативи.
Із важливих планів цього року – перейти від точкового до наскрізного контролю і моніторингу забруднення. Прийняти закони про зменшення та контроль промислового забруднення.
Ольга Стефанішина, віце-прем’єрка з питань євроінтеграції, зазначила, що сфера довкілля і клімату ще до війни була мейнстрімовою, ми приєдналися до Європейського зеленого курсу. «Ведучи переговори про асоціацію з ЄС, маємо інтегруватися до законодавства ЄС, і це великий виклик для нас. Адже європейський досвід здобутий їх муніципалітетами за десятиліття, а ми маємо впровадити цей досвід 20 років», – вважає вона. А найважливішим із досягнень називає Закон про управління відходами, який включає “ринок сміття”, де працюватимуть не лише муніципалітети, але й приватний бізнес.
Наступний важливий крок – євроінтеграція у кліматичній сфері в регіонах. В Україні з’явилося багато ресурсів на фінансування програм розвитку міст через фонд Ukraine facility, програму Interreg, кредитування європейських фондів.
Загальна ж кількість пунктів переговорного розділу 27 «Довкілля», кластер 4 «Зелений порядок денний та сталий розвиток» – 911. Не всі з них підлягають імплементації, але роботи ще достатньо.
Що рекомендує України Єврокомісія
- Забезпечити міжсекторальну інтеграцію екологічних та кліматичних заходів у плани відбудови країни, визначити стратегію “зеленої” відбудови для ключових секторів.
- Прийняти первинне та вторинне законодавство для продовження реформ, розпочатих у сфері управління відходами та водними ресурсами, законодавство про екологічний контроль та промислові викиди.
- Прийняти кліматичне законодавство та оновити стратегію низьковуглецевого розвитку.
Цей список не є виключним, але відображає основні. У 2024-2025 році наш уряд планує провести 25 заходів для виконання рекомендацій. Ось вони.
В пункті про міжсекторальну інтеграцію:
1) цифровізація процедури проведення ОВД та СЕО
2) затвердження санітарного регламенту про основні стандарти безпеки поводження з матеріалами, які вміщують радіонукліди природного походження
3) розроблення проекту Положення про емісію корпоративних облігацій та їх обігу.
В пункті про управління відходами та водними ресурсами:
1) транскордонне перевезення відходів
2) план приведення місця розміщення відходів
3) правила технічної експлуатації полігонів
4) Прийняття законопроектів «Про упаковку та відходи упаковки», «Про відходи видобувної промисловості», «Про електричне та електронне обладнання», «Про батареї, акумулятори та відходи батарей та акумуляторів», «Про управління транспортними засобами, знятими з обліку»
5) зміни до статистичної інформації у сфері відходів
6) зміни до санітарно-протиепідемічних правил і норм.
В питанні кліматичного законодавства:
1) розроблення пропозицій щодо затвердження планів управління річковими басейнами
2) пропозиції до проведення моніторингу вод
3) розробка гігієнічних нормативів якості води для купання та питної води.
Також вже розроблені законопроекти «Про державний екологічний контроль» (№ 3091) та «Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля» (№ 6004-д). Законами вони поки не стали.
Що це нам дасть?
Україна, збираючись до ЄС, поставила за мету зменшити рівень забруднення довкілля до 2036 року на 65%. І це важливо для забезпечення здоров’я населення.
Серед пріоритетних для України та зокрема для Запоріжжя цілей – імплементація Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди, що дасть можливість зменшити промислове забруднення, а саме:
- Екомодернізація промисловості (Перехід до найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ)
- європейські правила ринку та доступ до міжнародної фінансової допомоги
- моніторинг довкілля, відкритість та доступність екологічних даних для всіх (створення відкритих Реєстрів інтегрованих дозволів, установок)
- Участь у процедурі видачі дозволу;
- Прийняття Державної цільової екологічної програми моніторингу довкілля.
Вже 2025 року в Україні планують відкрити регіональні центри моніторингу довкілля, референс лабораторії, Єдиний центр збору екологічної інформації, та Екосистему, де буде доступна та достовірна інформація про стан довкілля.
Для підвищення якості води та захисту водних ресурсів, першочерговим є впровадження Водної Рамкової Директиви ЄС та Паводкової Директиви ЄС:
- перші плани управління річковими басейнами (ПУРБ) для кожного району річкового басейну створені, обговорюються та мають бути затверджені в 2024;
- Моніторинг масивів поверхневих вод у 2024 році здійснюється відповідно до Програми державного моніторингу вод;
- затвердження наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів від 01.04.2024 № 332 «Про затвердження екологічних нормативів якості води для визначення екологічного стану масиву поверхневих вод та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
«Запоріжжя очікує прийняття Закону про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля та Закону про екологічний контроль, гармонізації законодавства про промислові викиди. Вже давно назріле питання унормування включення екологічних і кліматичних заходів у плани відновлення регіонів, – коментує Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс», координаторка Ради відновлення Запоріжжя. – Прості мешканці давно мріють про екологічну модернізацію підприємств та чистішу воду і повітря. Сподіваємося, Уряд мотивує до швидшого реформування обіцяне фінансування через фонд Ukraine facility та фонди декарбонізації ЄС».
Текст: Олександра Савченко