Озеленення індустріального міста на півдні України в умовах посушливого клімату – справа не з простих. З одного боку, містяни дуже хочуть жити в місті-саді, сповненому барв, що радують погляд та позитивно впливають на психічний стан. З іншого – нерегулярні та скудні опади, забруднення повітря та ґрунтів, палюче сонце влітку та періодичні екстремальні заморозки взимку. У цьому протистоянні можуть (і мають!) перемогти рослини.
На третій лекції проєкту «Знати, щоб відбудувати» голови та мешканці багатоповерхівок отримали конкретні прикладні знання щодо вибору рослин, які здатні виживати в складних умовах, а також дізналися про догляд за ними. Запрошуємо і вас стати більш обізнаними у питанні міського садівництва!
Навіщо все це?
Світ постійно змінюється, і ці зміни найчастіше не йдуть на користь природі. Вона відповідає на них різними стихійними лихами, екстремальними опадами та буревіями, демонструючи, що краще з природою жити мирно. Чим більше зелених насаджень будуть з’являтися у містах, тим дружнішими стануть стосунки з довкіллям – суцільний позитив. Свій внесок в нормалізацію стосунків може зробити кожен.
ГО «Екосенс» з 2016 року реалізовує проєкти, спрямовані в першу чергу на озеленення нашого міста, проводили толоки, щоб вода стала чистішою. Зараз ми розуміємо, що знищення Каховського водосховища та вугільні проблеми зробили наше місто ще більш посушливим, і цей процес буде лише наростати. Розроблений план адаптації до змін клімату для міста Запоріжжя, але коштів на його реалізацію зараз немає. Спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих, тому свого часу ми самостійно висадили сквер у Шевченківському районі, а зараз вирішили навчити якомога більше людей основам озеленення. Подвір’я багатоповерхівки – ваше «маленьке царство», і ви можете зробити його кращим. Кожен власник приватного подвір’я чи житель багатоповерхівки може зробити цей простір зручним та гарним. Щоб не витрачати на це велику кількість ресурсів, ми розповідаємо, як озеленити територію бюджетно та не затратно в плані людських ресурсів. Ми прагнемо, щоб кожен, від бабусі до дитини чи спортсмена зміг знайти собі комфортне місце у дворах, тому і реалізуємо цей проєкт, – зазначила у вступному слові голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова.
Для цього і був започаткований проєкт «Знати, щоб відбудувати». Мета – навчити та показати приклад того, яким комфортним може стати двір ОСББ, якщо підійти до цього питання з розумом. Важливо, що захмарних коштів витрачати на це не потрібно. В чому ж секрет?
Секрет
А він в тому, щоб підібрати рослини, стійкі до різних викликів як зі сторони природи, так і зі сторони людини. Фахівчині з ландшафтного дизайну Хортицької навчально-реабілітаційної академії Оксана Кобець та Наталя Дерев’янко підготували презентацію, в якій детально перерахували види дерев, чагарників, трав та квітів, які адаптуються під умови Запоріжжя та виконують не лише естетичну, а й очисну функцію.
Серед них:
Гінкго білоба: Це листяне дерево ідеально підходить для невеликих садів і парків, особливо у вузьких місцях. Зручно вирощувати в контейнерах. Добре переносить міські умови, стійке до грибкових і вірусних захворювань. Любить сонце, але терпить напівтінь. Витримує спеку, морози, сухий ґрунт.
Клен ясенелистий (американський): Дуже посухостійкий, швидко росте, не вражається хворобами і майже не вражається шкідниками. Можна використовувати як живопліт. Підійде для бідних, кам’янистих ґрунтів. Добре переносить затінок.
Береза бородавчаста (або Береза повисла): Ідеально підходить для озеленення промислових територій і гарно виглядає у групових посадках та алеях. Дуже світлолюбива, добре приживається на різних ґрунтах, включаючи сухі піщані. Морозостійка, витривала до посухи, швидко розцвітає.
Маслинка вузьколиста (або Маслинка східна): Ця декоративна рослина рекомендована для всіх садів і парків, особливо для важких міських умов і рекультивації промислових районів. Любить світло, витримує різні ґрунти, вологість та сухість, може рости на вапняних ґрунтах. Морозостійка, вітростійка, добре переносить стрижку та пересадку.
Обліпиха крушиновидна (або Обліпиха звичайна): Рекомендована для рекультиваційних насаджень, зміцнює піщані дюни, має велику кількість підземних паростків та може створювати живий кордон. Любить світло, не виносить тіні. Невибаглива до ґрунту і вологи, може рости на піщаних насипах, на бідних або лужних ґрунтах. Збагачує ґрунт азотом. Морозостійка, вітростійка, добре переносить забруднене повітря, швидко росте.
Сосна жовта та кримська: Світлолюбні, стійкі до надлишкової сонячної інсоляції види. Добре ростуть на легких, кам’янистих ґрунтах, на ґрунтах з тонким поживним шаром. Посухостійкі, перші 3-4 роки ростуть повільно, потім швидко.
Барбарис Тунберга: Гарно виглядає у живих огорожах, в поєднанні з іншими декоративними кущами. Витримує холодні північні вітри та посуху. Має потужну кореневу систему, ідеальний для висадки на схилах, що піддаються ерозії.
Форзиція європейська: Гарно виглядає у поєднанні з іншими рослинами в групових посадках чи для створення живих огорож. Любить сонце, витримує стрижку, вологу та посуху. Добре росте на кам’янистих ділянках з тонким ґрунтовим шаром.
Спірея (японська, Вангутта та інші): Невибагливий кущ, витривало росте в міському середовищі. Ідеальний для зон паркування автомобілів. Найкраще росте на сонці або у м’якій тіні. Поливати потрібно тільки в посушливу погоду.
Гібіск сирійський: Квітне все літо білими, рожевими, бузковими квітами, схожими на мальву. Невибагливий до ґрунтів, з поливом росте швидше. Можна стригти для кращого галуження. Краще росте за гарного освітлення, але витримує напівтінь.
Тамарикс: Кущ або дерево до 4 м заввишки. Сонцелюбний, посухостійкий, невибагливий до ґрунту. Краще росте на легких, кам’янистих ґрунтах, має дуже глибоку кореневу систему. Квітує ажурними рожевими дуже дрібними квітками навесні. Дає ажурну тінь, що дає можливість створювати квітники поряд з ним.
Поради вчених
Це далеко не увесь список стійких рослин, але він може стати за основу при виборі матеріалу для створення зелених оазисів біля під’їздів. А як щодо вибору рослин для озеленення вулиць? На це відповідь дасть список, сформований доктором біологічних наук, професором, завідувачем кафедри загальної та прикладної екології і зоології Олександром Рильським. У ньому – дерева, які дають позитивний вплив на екологічний стан міста в цілому.
До рекомендованих до висадки в Запоріжжі дерев увійшли:
- Платан
- Софора японська
- Катальпа
- Тюльпанне дерево
- Яблуня Недзвецького
- Кизил
- Горіх волоський та горіх ведмежий
- Каштан їстівний.
- Липа
- Акація біла
- Дуб
Кожен з нас може внести свій вклад у створення здорового та естетично приємного середовища для життя. Озеленення міст – це не тільки робота для фахівців, але і справа кожного жителя. Разом ми можемо зробити наше місто чистішим, свіжішим та більш природним для нас самих та майбутніх поколінь. Нехай кожне подвір’я стане відображенням краси і стійкості, де природа і люди існують у гармонії.
__________________________________
Лекції та воркшопи проводяться експертами ГО «Екосенс» в рамках проєкту «Знати, щоб відбудувати: зелені рішення для відновлення міст», за фінансової підтримки ГО “Екодія” та Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).
Текст – Олександра Савченко