Виклики війни, зміна клімату, загальне погіршення самопочуття у мільйонів людей призводять до пошуку нових методів протидії. Одним із них може стати гарденотерапія – відносно нове для України поняття, яке поступово збирає навколо себе все більше прихильників.
17 травня в Запоріжжі на базі Хортицької національної академії відбувся перший форум ««Гарденотерапія – терапія заради майбутнього».
Серед організаторів була експертка Ради відновлення, завідуюча кафедрою садово-паркового-господарства Наталія Дерев’янко та доцент кафедри психології та соціальної роботи Юрій Мосаєв. Голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова долучилася як спікерка.
Що таке гарденотерапія? Це практика, яка використовує садівництво та діяльність, пов’язану з рослинами, щоб допомогти окремим людям або групам покращити свій фізичний, психічний та емоційний стан.
Водночас, як зауважила урбаністка та архітекторка з міста Дніпро Анна Гуськова, гарденотерапія – це посилення кращих урбаністичних практик. Це створення якісно нових міських або сільських просторів, які мають терапевтичні властивості.
Застосування практик гарденотерапії матиме позитивний ефект і під час післявоєнної відбудови. Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс» та координаторка Ради відновлення Запоріжжя, поділилася з учасниками форуму результатами роботи групи експертів, які визнали гарденотерапію одним із найважливіших напрямків для відновлення та відбудови Запоріжжя.
“Війна триває, і зараз ми говоримо більше про стійкість, аніж про відбудову. Минулого року ми провели перше соціологічне дослідження щодо викликів і потреб запоріжців, пов’язаних з війною. Психологічні наслідки та шкода ментальному здоров’ю – цей вплив війни є найбільшим на наших респондентів. Гарденотерапія може допомогти впоратися із цими викликами. Теплиці та вирощування різноманітних рослин – це і можливість підвищити продуктову безпеку. Якщо говорити про екологічну безпеку, збільшення кількості зелених насаджень теж є одним із шляхів зменшення забруднення атмосферного повітря. 32% опитаних нами запоріжців заявили, що їх турбують екологічні проблеми, забруднення довкілля. Гарденотерапія, терапевтичні сади є також способом озеленення, якого не вистачає запоріжцям.
Окремо Тетяна Жавжарова наголосила на глобальних викликах, які може пом’якшити створення нових зелених зон, особливо у великих містах.
“Війна не відміняє глобальну зміну клімату, і для Запорізької області знищення посадок внаслідок бойових дій, осушення Каховського водосховища, припинення поливу несуть підвищені ризики зміни клімату. Люди вже відчувають погіршення самопочуття, працездатності через спеку, посуху, і це теж є проблемами, які може вирішувати гарденотерапія”, – наголосила експертка.
У розробленій у 2024 році науковцями Запорізького національного університету та експертами Ради відновлення «Зеленій книзі відновлення Запоріжжя» відновлення ментального здоров’я, психологічного стану людей визнано одним із найважливіших напрямків, тому застосування гарденотерапії увійшло до списку рекомендацій експертів. Нагадаємо, із повним списком результатів соціологічного дослідження та рекомендаціями фахівців ви можете ознайомитися за цим посиланням.