Громадська організація «Екосенс» створила в Запоріжжі перший Хортицький город — простір, який об’єднує екологічну стійкість, емоційне відновлення та любов до рідної природи.
Місцем стала територія дошкільного закладу №194 «Кобзарик». Тут разом з освітянами та експертами з пермакультури й гарденотерапії облаштували пілотну садотерапевтичну ділянку з місцевими степовими лікарськими, медоносними та кліматостійкими рослинами, які не потребують рясного поливу, гарно переносять спеку й вітер і довгий час залишаються привабливими, ароматними й корисними.
ГО «Екосенс» ініціювала проєкт, зібрала команду, організувала практичний воркшоп і провела його разом з експертами. Володимир Марчук — пермакультурний дизайнер і засновник наукового товариства «Богара» — сформував посадкову композицію зі своєї особистої колекції насіння та саджанців.
«Ми маємо створювати малодоглядні сади, городи, простори, які не вимагають постійного втручання — це економія води, сил і коштів. А головне — це сади, що працюють на відновлення природи й людей», — зазначив Володимир Марчук.
Посадкова схема передбачає висадку за висотою: високі рослини розміщені на задньому плані, середньорослі — у центрі, а низькі — ближче до краю. Така структура забезпечує рівномірне освітлення, візуальну глибину й ефективне використання простору.
Склад Хортицького городу:
Передній план – низькорослі види:
- шавлія лікарська
- меліса лікарська
- кермечник злаколистий
- журавець великокореневищний
Середній план – середньої висоти:
- родовик лікарський
- парило звичайне
- шоломниця висока
- гвоздики картузійські
Задній план – високорослі:
- котяча м’ята справжня
- пижмо щиткове
- вітекс китайський
- оман звичайний
Олександра Савченко, дослідниця гарденотерапії та експертка з природоорієнтованих рішень ГО “Екосенс”, представила просвітницький плакат для дошкільнят і початкових класів про #дикі_і_корисні рослини Запоріжжя, створений нею спеціально для роботи з дітьми і батьками
Завантажити плака>>: dyki_i_korysni_fin
«Взаємодія з природою — це простий і дуже ефективний спосіб знизити тривожність, покращити настрій і повернути відчуття опори. Садотерапія базується саме на цьому: бачити, торкатися, нюхати, спостерігати – відчувати та вчитися у природи», — зазначила Олександра Савченко.
Кожен бажаючий учасник воркшопу отримав набір насіння з 130 видів квітів і трав, щоб закласти власні ділянки зі степовим різнотрав’ям в інших дитсадках, школах або подвір’ях.
«Хортицький город — це крок до створення мережі садів Ecosense Gardens. Це будуть гарденотерапевтичні, навчальні та екологічні простори у садках, школах, на подвір’ях багатоповерхівок. Ми застосовуємо екопсихологію для відновлення ментального здоров’я запоріжців, які вже третій рік живуть у стресі та під загрозами ворожих обстрілів. Це необхідно для стійкості людей, а отже, для стійкості міста», — говорить голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова.
Цей воркшоп — частина проєкту «Кліматичний садок для стійкості міста», який ГО «Екосенс» реалізувала за підтримки Української кліматичної мережі в рамках марафону активностей з нагоди 25-річчя мережі – найбільшого об’єднання прокліматичних громадських організацій України.. Освітнім партнером виступив Центр професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької міської ради.
Ще корисні матеріали:
Просвітницькі плакати про #дикі_і_корисні рослини нашого Запоріжжя
Посібник “Добір рослин для озеленення прибудинкових територій в умовах Запоріжжя: посібник + Правила обрізки”

Учасники воркшопу отримали комплекти зі 130 видів степових рослин, які притаманні Запорізькій області