Ініціатива об’єднує та координує діяльність громадських організацій та органів місцевого самоврядування на місцевому, регіональному та національному рівнях із питань відновлення та розвитку міста, залучає громадян до прийняття рішень через інструменти участі.
У круглому столі з обговорення проєкту, який відбувся 6 серпня у Запорізькій міській раді, взяли участь представники Запорізької обласної державної адміністрації, профільних департаментів і комунальних установ Запорізької міської ради, керівники районних адміністрації по м. Запоріжжю, науковці провідних ВНЗ, представники громадських рад (Ради відновлення Запоріжжя, Громадської ради при виконкомі ЗМР, Молодіжної ради).
Керівниця проєкту «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів» Тетяна Жавжарова презентувала цілі, основні заплановані активності та очікувані результати та представила експертів проєкту.
Завантажити презентацію>> 01 08 24 Ecosense IRF Resilience project
Партисипативне створення Програми комплексного відновлення та Візії Запоріжжя-2030 при Запорізькій міській раді як стратегічних документів для розвитку Запорізької міської громади є надзвичайно важливим, бо визначатиме якість життя запоріжців наступні 5-10 років.
“Якісна і демократична підготовка стратегічних програм і планів відновлення Запоріжжя із залученням місцевих і національних експертів, із врахуванням потреб різних верств населення надзвичайно важливі, тому що їх реалізація забезпечить в наступні 3-5 років ефективніший розвиток і відновлення Запоріжжя, що відобразиться на житті всього 750-тисячного міста, – підкреслила Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс». – Співпраця із громадськістю і широке застосування різноманітних інструментів участі корисні самим органам влади, оскільки це можливість комунікувати і перевіряти свої рішення, залучати до їх виконання усіх активних мешканців, переводячи потенційні конфлікти в конструктивне русло. Саме рішення органів влади щодо життя міста, до вироблення яких були долучені самі мешканці, сприймаються краще і реалізуються ефективніше, підвищують рівень згуртованості у суспільстві”.
Планується проведення громадських обговорень і стратегічної екологічної оцінки Програми комплексного відновлення та Програми соціально-економічного розвитку Запоріжжя на 2025 рік.
В рамках проєкту для громадських активістів та представників влади буде проведено спільне навчання з побудови діалогу та ненасильницької комунікації. Це допоможе їм краще вирішувати конфлікти під час проведення громадських слухань, зборів та консультацій.
Щомісяця відбуватимуться відкриті діалоги між громадянами та владою, де обговорять гострі питання життя міста. До участі запросять містян, ВПО, керівників ОСББ, представників військових та поліції. Обговорення гострих питань у спокійній обстановці із професійними фасилітаторами сприятиме зменшенню соціальної напруженості, кращому розумінню одне одного та вирішенню проблем, зазначив Денис Васильєв, співзасновник ГО “Центр розвитку бізнес-технологій та культури“, експерт міжнародних проєктів EU4Culture та House of Europe, тренер Лабораторії культурної трансформації «Ґете-Інститут» в Україні. “Ми маємо позитивний досвід проведення дискусійних панелей на Форумі відновлення і бачимо, що коли на одному майданчику сходяться різні точки зору з повагою один до одного, то для слухачів у залі, відкривається нове розуміння, і легше знайти спільне рішення для блага нашої громади”.
Одним із перших тем діалогів голова Хортицької РДА Сергій Ільченко запропонував зробити ставлення мешканців до депутатів та очікування від райадміністрацій. “Депутати – теж люди, – зазначив він. – В плані розвитку міста Запоріжжя, важливими є такі відкриті зустрічі громадських діячів із депутатами, комунікація один з одним”.
“Якщо люди вміють бути в діалозі, то можна разом робити справи. У громадського сектору свої можливості, у влади – свої. В діалозі ми можемо знаходити, що разом, об’єднавши зусилля, можемо зробити для громади краще. Якщо діалогу немає, тоді виходять взаємні конфлікти та претензії. Тож закликаю вчитися ділогу”, – анонсувала Ольга Леонтьєва, сертифікована бізнес-тренер з питань розвитку спільнот, партисипації, виборчого права, фасилітатор, медіатор, ігропрактік, голова ГО “Мелітопольська волонтерська група “Патріот”.
Керівник експертної групи Дмитро Арабаджиєв, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості https://national-platform.org/, доктор політичних наук, професор ЗНУ анонсував проведення в рамках проєкту дослідження «Добре врядування Запоріжжя очима влади та громади», яке допоможе покращити комунікацію і співпрацю між владою та громадою. “Наше дослідження спрямоване на діалог і підтримку один одного. Через проведення фокус-груп, глибинних інтерв’ю ми пробуємо знайти ті слабкі місця, які можна посилити через комунікацію влади з громадою, запустити ті інструменти участі, які не використовуються у Запоріжжі. Зараз збільшилася кількість чутливих тем (до прикладу, електрика, формат навчання). Тому серед принципів доброго врядування, акцентувати будемо саме на представництві і участі”.
Так, у громаді для мешканців зараз офіційно доступно три інструменти участі, тоді як їх існує більше 16.
Із інтересом сприйняли анонс навчання про те, як створити та зробити більш ефективними органи самоорганізації населення – ОСН, такі як квартальні та прибудинкові комітети.
Так, голова Комунарської РДА Володимир Волобуєв відзначив, що приватний сектор у його районі має купу проблем, тож після призначення на посаду він намагається залучати самих мешканців до його благоустрою. “Нам пощастило, що ви активні, ми не закриті. Для нас важливим є результат для мешканців району. Прибрати разом сквер – добре, звертайтесь, організуємо”.
До реалізації проєкту долучаться низка громадських організацій, які входять до Ради відновлення Запоріжжя: «Центр розвитку бізнес-технологій та культури», «Патріот», «СпільноHUB», «Національна платформа стійкості та згуртованості”, «Дивосвіт», Ресурсний центр «Круг», «Довкола», «Мазаль Тов». Таким чином, проєкт ГО «Екосенс» та Ради відновлення Запоріжжя сприятиме підвищенню ефективності співпраці між громадськими ініціативами та органами влади для стійкості та сталого розвитку Запорізького регіону. Очікуваний результат проєкту – партисипативне і демократичне створення програмних документів із розвитку та відновлення Запоріжжя, із врахуванням потреб місцевої громади.
Проєкт «Підвищення стійкості Запоріжжя через Раду відновлення як інструмент залучення і координації ОГС і ОМС місцевого, регіонального та національного рівнів» реалізується ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Дякуємо за сприяння в реалізації проєкту секретарю Запорізької міської ради Регіні Харченко.