В Києві пройшла Міжнародна конференція «Місцеве самоврядування – основа європейської інтеграції та відновлення України», яку було організовано Асоціацією міст України. Що привезло Запоріжжя, слухала представниця Ради відновлення.
На заході зібралися представники місцевого самоврядування всієї країни, тому що саме ця ланка влади найбільше наближена до людей, тож до них і основні запити громади щодо відновлення. Також на конференцію прибули депутати місцевих рад України та країн-членів Європейського Союзу, депутати Європарламенту, високопосадовці Європейського Союзу та Ради Європи, представники Верховної Ради України, Уряду, Офісу Президента, дипкорпусу, міжнародних організацій та муніципалітетів, провідні експерти, науковці.
Під час роботи мери українських міст виступили в рамках панельних дискусій «Підходи та принципи відновлення і сталого розвитку громад, їх інфраструктури та економіки в контексті впровадження децентралізації» та «Обмін досвідом представників муніципалітетів різних країн щодо налагодження партнерств задля відновлення і розвитку українських громад».
Було видно, що керівники міст та селищ України були зосереджені на пошуках джерел фінансування відновлення своїх громад та міжнародних партнерів, а не порад. Економічна ситуація сьогодні не дозволяє вкладати у відновлення та відбудову достатньо грошей, тому відновлення по-українськи більше схоже на «латання дірок». Тому й шукають партнерів і джерела доходів.
Анатолій Куртєв, в.о. міського голови Запоріжжя, теж взяв участь в роботі конференції та презентував бачення щодо відновлення міста.
Спершу він навів дані щодо наслідків ворожих обстрілів: пошкодження отримали більше 500 багатоквартирних будинків, 11 багатоповерхівок частково зруйновано. В них повністю знищено 184 квартири, 262 квартири пошкоджені та непридатні для життя. Постраждали також 600 будинків приватного сектору, 14 будинків зруйновано вщент.
«Щодо відновлення зруйнованого житла, то ми не будемо чекати кінця воєнних дій, ми повинні та робимо це вже зараз, – сказав Анатолій Куртєв. – Готуємось до нового опалювального сезону, тому люди повинні заїхати у відновлене житло до його початку».
Анатолій Куртєв розповів, що планується виконати роботи з відновлення по 15 багатоквартирним будинкам, що були частково зруйновані російськими ракетами.
Крім того, керівник міста говорив про міжнародне співробітництво, соціально-відповідальний бізнес, необхідність допомоги Запоріжжю, яке сьогодні має додаткове навантаження на бюджет і недоотримує податки з бізнесу, який працює частково або взагалі є релокованим.
«У рамках реалізації партнерства та побратимства місто налагодило міжнародні контакти, завдяки чому вже було отримано значну допомогу, – сказав керівник міста. – Ми зареєструвалися на платформі Cities4Cities, було налагоджено співробітництво з муніціпалітетами інших держав. Завдяки містам-побратимам Запоріжжя, а це Оберхаузен, Магдебург, Лахті, маємо багато проєктів, які будемо реалізовувати в напрямках освіти, охорони здоров’я, комунальних підприємств».
Платформа Cities4Cities була започаткована у партнерстві з Асоціацією міст України за підтримки Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи та допомагає українським містам у пошуку партнерів.
Міська влада Запоріжжя планує працювати і надалі в цьому напрямку для відновлення інфраструктури міста, зазначив Анатолій Куртєв. А також є серйозні напрацювання щодо допомоги відбудові з боку соціально-відповідального бізнесу. Так ПАТ “Запоріжсталь” вже долучився до відбудови зруйнованого ракетою будинку на проспекті Соборному.
Окремо мова йшла про внутрішньо переміщених осіб, яких, за інформацією Анатолія Куртєва, у Запоріжжі зареєстровано 153 тисячі нових жителів.
«Протягом фактично тижня за допомогою міжнародних партнерів було створено гуманітарний хаб у місті для прийому переселенців, – розповів Анатолій Куртєв про початок роботи під час повномасштабного вторгнення. – Було прийнято 250 тисяч людей з Маріуполя та інших міст, сіл та селищ територій, де велись бойові дії та сталася окупація».
Якщо спочатку більшість з цих людей евакуювалася на захід країни та за кордон, то на сьогоднішній день 150 тисяч залишились у Запоріжжі. Це в основному жителі т.о. Запорізької області, розповів в.о. мера.
«Вони не хочуть їхати, планують залишитись у нашому місті, – акцентував Анатолій Куртєв. – Ці люди хочуть повернутися додому після Перемоги».
Розповідаючи про перші кроки з відбудови, керівник міста нічого не сказав про участь громадськості у цьому процесі та про вивчення потреб громади – ані місцевих корінних мешканців, ані нових жителів із своїми вимогами. На сьогодні, до речі, невідомо, чи буде куди їм повертатися, адже багато міст, сіл та селищ Запорізької області майже вщент зруйновані. Не виключено, ці люди так і залишаться в Запоріжжі. Питання, чи буде робота для нових жителів, як створювати нові робочі місця, місцева влада поки що не ставить.
Чи вдалося Запоріжжю на Міжнародній конференції здобути новий досвід і партнерів, покаже час. Що точно вдалося, то показати проблеми Запоріжжя. А працювати і владі, і всім нам точно доведеться багато. І для цього потрібно почути не тільки колег і міжнародних партнерів, а й голос громади Запоріжжя, яка має ідеї, запити, знання і робочі руки, а головне – бажання відновити своє місто кращим, ніж було.
_____________________________________________________________________________________________________________
Підготовка статті стала можлива завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».
Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.