Уряд виділив понад 815 мільйонів гривень на відновлення 7 запорізьких багатоповерхівок. Наразі роботи тривають у 4 з 11 пошкоджених у Запоріжжі багатоповерхівок. Як відомо, з початку повномасштабного вторгнення рф на територію України місто зазнало ракетних обстрілів, внаслідок яких було пошкоджено та частково зруйновано 11 багатоповерхівок.
Так у будинку на Кіяшка, 22 через ракетний удар було зруйновано 18 квартир, в яких проживало близько 50 жителів Запоріжжя. Об’єкт відвідав заступник голови ЗОДА Валерій Шевченко та розповів про перебіг відновлювальних робіт.
«Відновлення будинку відбувається коштом міського та державного бюджетів: місто виділило близько 22 млн грн, а держава – 38 млн грн. Цей будинок планують відбудувати до кінця року, і мешканці нарешті повернуться у свої квартири», – повідомив Валерій Шевченко.
Підрядна організація розпочала відновлювальні роботи на початку червня. Наразі виконані всі демонтажні роботи, майже завершено відновлення несучих конструкцій. Працівники заливають монолітний пояс та перекриття 3-го поверху. На даху встановлено нові крокви, монтується зливова система. Триває підготовка до монтажу системи опалення. Як зазначив представник підрядної організації під час візиту на об’єкт представника обласної влади, надалі планується покриття даху металочерепицею.
Зі слів представниці замовника робіт, Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, згідно з проєктно-кошторисною документацією, на об’єкті заплановано повне відновлення: несучі конструкції, зовнішні та внутрішні стіни, покрівля, опорядження кварти р, ремонт укриття. Крім цього, будівельники відновлять приміщення ЦНАПу, який був розташований на першому поверсі будівлі. Робота триває, в деяких випадках навіть випереджаючи графік.
Раніше у Запоріжжі було затверджено Програму відбудови житлового фонду, в рамках якої виділено кошти на виготовлення проєктно-кошторисної документації та спрямовано понад 98 мільйонів на перший етап робіт по відновленню 4-х зруйнованих будинків. З них на роботи по Кияшка, 22 — 20 млн грн, Сталеварів, 16 — понад 27,8 млн грн, Зестафонська, 10 — 25 млн грн, на Соборний, 151 — 25 млн грн.
До відновлення будинку по Соборному долучився також бізнес. Група Компаній «Метінвест» і ПАТ «Запоріжсталь» надали транш на перший етап робіт у розмірі 50 млн грн. Зараз там вже встановлено новий газопровід. Також розпочато відновлення першого поверху і роботи з термомодернізації під’їздів. Встановлюється риштування для ремонту даху і фасаду. У підвалі облаштовано опалубку для бетонування балок і опорної колони.
Щодо стану справ по Сталеварів, 16. Там триває ремонт даху, завершується встановлення опалубки для відновлення конструкцій зруйнованого під’їзду.
По Зестафонській, 10 вже практично повністю відремонтовано дах. Закінчити його планують наступного тижня. Виконується облаштування покрівлі та заміна вікон. Наступного тижня заплановане завершення встановлення внутрішніх перегородок. Наразі штукатурять стіни у квартирах, встановлюють вікна та монтують будинкові мережі.
У планах подальші відновлення
Оголошено тендер на відновлення житлового будинку по Кам’ногірській, 6, який постраждав внаслідок влучання боєприпасів та вибухової хвилі. Після технічного обстеження будинку експертною організацією було визначено, що і конструкції будівель, і інженерні мережі частково зруйновані та потребують капітального ремонту.
Строк подачі пропозицій вже цього тижня, 23 серпня.
Після визначення переможця буде укладено договір та розпочнуться будівельні роботи. Вони будуть виконуватися згідно з чинними будівельними нормами та з урахуванням сучасних вимог щодо термоізоляції та інклюзивності.
Що заважає відбудувати швидше
Через масову міграцію населення у місті відчувають потребу в будівельниках-ремонтниках, представниках робочих спеціальностей.
Взагалі однією з нагальних проблем у відновленні зараз влада називає кадровий потенціал. Лише за офіційними даними близько 4 млн осіб покинули Україну після початку повномасштабного вторгнення. Окрім природного відтоку населення через вйну маємо також суттєве скорочення в економіці. За даними Міжнародної організації праці, з початку війни Україна втратила 4,8 млн робочих місць. Значну їх частину створювала промисловість Донецької, Луганської та Запорізької областей. Цю та інші проблеми обговорили днями на заході в обласній військовій адміністрації.
«Маємо посилено працювати, щоб створити гідні умови праці для наших кваліфікованих спеціалістів, – зазначив голова ЗОВА Юрій Малашко. – Саме ці люди долучаться до відновлення області, тому їх всебічна підтримка – гарант створення ефективного механізму відбудови. Спільними зусиллями зможемо реалізувати багато успішних проєктів, створити робочі місця та нові цікаві можливості для мешканців Запорізького краю».
На зустрічі з головами територіальних громад в ЗОВА обговорили, зокрема, розробку пропозицій до планів відновлення та розвитку територіальних громад і визначення пріоритетних напрямів відновлення. Також велося про спільну участь громадських організацій, бізнесу, науковців та територіальних громад у грантових програмах та конкурсах. Особливу увагу приділили питанню кадрового забезпечення програм відновлення та розвитку територіальних громад, підвищенню кваліфікації працівників, а також створенню гідних умов для повернення громадян після війни.
_____________________________________________________________________________________________________________
Підготовка статті стала можлива завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Рада відновлення як інструмент залучення громадськості до формування екосистеми сталості, стійкості та демократії в Запорізькій області», який виконує ГО «Екосенс».
Погляди, висловлені в цій публікації, належать автору(-ам) і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.