Відновлення громад починається вже сьогодні, з енергії та ініціативи, творчості та наполегливості людей. Саме такі активні люди зібралися 15-17 грудня на тренінгу «Енергія відновлення громад», організованому ГО «Дивосвіт» за дорученням Ради відновлення Запоріжжя, щоб на основі здобутого досвіду спільно будувати проєкти для розвитку Запорізького краю.
Були тут і представники громадських організацій та вишів, органів місцевого самоврядування, експерти Запоріжжя, і ближніх громад, і окупованих громад Півдня, і навіть колишні донеччани.
Під керівництвом досвідчених тренерок-фасилітаторок Інеси Носенко та Наталі Селюкової, понад 30 учасників продукували та обговорювали ідеї, які хочуть реалізувати вже в 2024 році.
Створення виробничих і туристичних, культурних кластерів, робочих груп із відновлення громад, центрів відновлення ветеранів та людей похилого віку, курси написання грантів, центри художньої творчості для дітей, екоферма, музей війни, майстер-класи з консервації, арт-резиденція, апітерапія – тільки кілька ідей, які можуть бути реалізовані та масштабовані в різних громадах Запорізької області.
І це не порожні фантазії, аби поговорити – у кожного з учасників тренінгу свій унікальний практичний досвід й або реалізовані проєкти, або побудовані бізнеси, які можуть доповнити та посилити один одного, зрозуміли ми наприкінці заходу.
Коштів для відновлення України наші європейські партнери надають багато, мільярди доларів, але треба вміти планувати і реалізовувати проєкти, знаходити і навчати команди, ділитися успішним досвідом один з одним, навчали тренерки.
Гранти – це по суті міжнародні інвестиції, які залучають у громаду через інтелектуальну працю. Бажано, щоб кожна громада прийняла програму розвитку і відновлення громади за однаковою структурою, що полегшить пошук фінансування, підкреслюють експертки.
В Запоріжжі зареєстровано 233 тисячі ВПО, з лютого їм припиняють виплати, але дають багато програм перекваліфікації та відкриття підприємництва.
Так, військовим треба fpv дрони, тож ми повинні думати, де брати кошти на це.
«Сучасна мережа підприємств сфери сервісу, які виконують запит населення, із спільними цінностями: смачна їжа, доброзичливість, робити, як для себе, локальна екологічність. Це показує культурне тіло громади, яке сформувалося через природні умови, які диктують темп життя. ВПО зараз привносять новий досвід і якщо вони приживитися, то привнесуть нове, – підсумовує експерт Денис Васильєв. – Старе зруйновано, з’явився імпульс будувати нове, нестандартне. Та спершу треба зробити аналітику за своїми сферами, хоча б за даними попередніх років. Проаналізувати та усвідомити, створити коло однодумців, які теж будуть вболівати за свою землю».
Нотатки з тренінгу у форматі #досвід_відновлення знайдете у репортажі>>
________________________________________
Захід проводиться в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує громадська організація “Екосенс” у співпраці з ГО “Дивосвіт” та ГО “Національна платформа стійкості та згуртованості” завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.