Відбулася моніторингова зустріч представників Міжнародного Фонду «Відродження» з командою громадської організації «Екосенс», яка працює в напрямку захисту довкілля та екологічної просвіти в Запоріжжі, а зараз ініціює зелене відновлення міста.
Представники Фонду ознайомилися з історією організації, структурою та завданнями, що перед собою ставить «Екосенс», а також з поточною роботою за проєктом «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій», який реалізується ГО «Екосенс» в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.
Зустріч відбулася в оновленому Центрі молоді, де «Екосенс» регулярно проводить публічні заходи. Саме цього дня там теж був запланований круглий стіл «Якою має бути ефективна Програма щодо зниження викидів».
«В рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, ми підтримуємо низку невеликих громадських організацій з усієї України, допомагаємо їх розвиватися інституційно, ставати стійкими і прозорими», – розповідає менеджерка програми Тетяна Кухаренко.
«Для нас важливо, щоб ГО мали базовий набір документів та усього необхідного для роботи, а не розробляли, наприклад, процедури для донорів, – додав директор програми «Демократія і належне врядування» Олексій Орловський. – Фонду «Відродження» важливо, щоб отримані завдяки нашому співробітництву навички органічно впліталися в діяльність організації та використовувались у подальшому».
Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс» розповіла про досвід роботи організації з 2016 року: проєкти з екологічної освіти «Екологія на щодень», проєкт про збереження фізичного і психічного здоров’я «Кульбабова Україна», про охорону річок «Вода – це життя», Екологічну школа робототехніки, проєкти з підвищення кліматичних амбіцій місцевої влади та інші.
«Війна змінила пріоритети – тепер для запоріжців найважливішою є безпека в умовах війни, яка принесла нові загрози: радіаційного та хімічного забруднення довкілля, втрати питної води… Тож ми в 2022 році встановили першу станцію радіаційного та хімічного контролю. А далі, за підтримки Фонду «Відродження» – ще дві. Почали проводити активну інформаційно-просвітницьку кампанію про захист життя і здоров’я в умовах війни», – зазначає Тетяна Жавжарова.
Задля знайомства з деякими проміжними результатами проєкту запорізькі екоактивісти запросили гостей до гімназії №101, де встановлено обладнання для моніторингу.
По дорозі, під звуки тривоги, згадали досвід гуманітарної допомоги мешканкам Шевченківського району протягом 2022 року. «Дійсно, повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило нові виклики. На початку навали, у момент загальної розгубленості, ГО «Екосенс» за допомогою волонтерів почали гуманітарну кампанію з допомоги жінкам вразливих категорій», – розповідає комунікайниця проєкту Інна Бахітна.
І хоч ця діяльність не є профільною для організації, весняними місяцями 2022 року вона була цілком виправданою та корисною для майже 2000 жінок-мешканок Шевченківського району, які отримали допомогу.
Під час зустрічі у гімназії, яку долучили до моніторингу якості повітря та радіаційного фону та на базі якої реалізує проєкти з ресайклінгу наш зелений майстер Дмитрий Коршиков, гості познайомилися з директоркою ЗГ №101 Іриною Вітковською.
«Вчителі з цікавістю дізналися про можливість отримувати інформацію про забруднення повітря, атмосферний тиск, температуру біля школи онлайн. Учням це також цікаво. Мені як педагогу важливо проводити з дітьми заняття на вулиці. Завдяки обладнанню ми завжди знаємо, чи безпечні прогулянки», – зазначила Ірина Вітковська.
Тим більше, поряд зі школою, на території району функціонують небезпечні для довкілля підприємства. На території одного з них, зокрема, зберігається велика кількість аміаку. Тож віддали директорці ще партію пам’яток про безпеку води, які розробили партнери ГО «Екосенс» по коаліції «Досить труїти Україну».
Свої екологічні вироби присутнім продемонстрував Дмитро Коршиков. Це сітка для вертикального озеленення із використаних пластикових пляшок – власна розробка, яку варто використовувати при впровадженні природо орієнтованих рішень. Ця конструкція викликала неабиякий інтерес представників МФ «Відродження». Тож Дмитро отримав запрошення взяти участь у заходах Фонду, щоб поділитися цікавими та корисними ідеями з іншими організаціями.
Ще новинка від Дмитра Коршикова – «залізна троянда», яка символізує незламність і красу Запоріжжя, а ще є ресурсоефективним рішенням. Квітка робиться із залишків металу, які використовують ВПО при виробництві металевих лійок – вимушений вид зайнятості під час війни.
«Відходів під час війни стало ще більше, то й планів багато», – анонсує Коршиков.
До речі, він на конкретних справах навчає дітей, учнів 101-ї гімназії, основам правильного сортування сміття та іншим екологічним навичкам.
Нарешті, гостям показали, де команда «Екосенс» реалізовала свой найперший проєкт, який почали 2015 року без жодного фінансування і який існує вже 7 років.
«Зелений Парк – це перший у Запоріжжі громадський простір, створений «знизу», руками самої громади. Ми прибрали тут стихійне звалище сміття, посадили берізки і сливи, калину і яблуні, туї, проклали доріжку, створили клумби, привезли антивандальні лавочки, поставили вуличні тренажери та дитячий майданчик. Частина ініціативних людей, які познайомилися під час роботи, і стали ядром майбутньої громадської організації «Екосенс», – розповідає Тетяна Жавжарова.
Під час війни, частина людей і членів ГО виїхала із Запоріжжя, але з’явилися нові друзі «Екосенсу», які теж є оптимістами, які вірять у зелене відновлення міста. Це і є новою темою, над якою розпочав працювати «Екосенс».
«Ми створили інформаційний ресурс про зелене відновлення Запоріжжя vidnova.info, де збираємо корисні матеріали для громад і ОМС, готуємо інтерв’ю із стейкхолдерами, кейси відновлення. Все це буде помічним при підготовці як плану відновлення Запоріжжя, так і для відновлення деокупованих громад області», – розповідає Інна Бахтіна. – Ініціювавши створення Ради відновлення, нам вдалося налагодити співпрацю для планування відновлення Запоріжжя між більш ніж 10 активними громадськими організаціями різних профілів, які представляють інтереси різних груп запоріжців, щоб зробити цей процес відновлення по-справжньому партисипативним. Запоріжжя має стати більш зеленим і комфортним, більш демократичним містом, аніж було, тож екологічна складова має бути наскрізною».
Представники МФ «Відродження» надали конкретні рекомендації ГО «Екосенс» щодо нюансів функціонування Ради відновлення Запоріжжя, подальшої роботи за проєктом «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій».
Стаття підготована в рамках проєкту «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій», який виконує ГО «Екосенс» в межах «Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні» (EPAIU).